Septik Artrit: Nedenleri, Semptomları ve Tedavisi

Septik artrit eklemlerde ağrı, ateş ve titremeye neden olabilir. Bugün size bu durumun nedenleri, semptomları ve tedavisi hakkında daha fazla şey anlatacağız.
Septik Artrit: Nedenleri, Semptomları ve Tedavisi

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Septik artrit, enfeksiyöz artrit olarak da bilinen özel bir artrit türüdür. Enfeksiyon nedeniyle bir eklemin iltihaplanmasından oluşur. Bu enfeksiyon bakteriyel, viral ya da fungal olabilir.

Enfeksiyonlar hem doğrudan hem de dolaylı olarak artrite neden olabilir. Direkt olarak ortaya çıktığında, enfeksiyöz ajan eklemde bulunur. Ancak, çoğu vakada, enfeksiyon vücudun başka bir yerinde başlar ve daha sonra kan dolaşımı yoluyla ekleme doğru ilerler.

Septik artrit, eklemde ciddi sonuçlara yol açabilir. Aşağıdaki yazımızda bu artrit türü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Septik Artritin Nedenleri

Septik artrit, patojenik organizmalar bir ekleme erişim sağladığında ortaya çıkar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çoğu vakada, enfeksiyon vücutta başka bir yerde ortaya çıkar ve kan yolu ile ekleme ulaşır. Bununla birlikte, enfeksiyonlar, örneğin bir yara ya da yaralanmanın sonucu olarak doğrudan eklemlerde de gelişebilir.

Aşağıda, bir kişinin bu artrit türünü yaşama riskini arttıran bir dizi durum bulunmaktadır:

 • Vücudun başka bir yerinde görülen bakteriyel enfeksiyon.
 • Bakteriyemi, yani kanda bakteri varlığı.
 • Bir protezin yerleştirilmesi gibi bir eklem ameliyatı.
 • Diyabet ya da romatoid artrit gibi kronik hastalıklar. Bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini engelleyebilir. Sonuç olarak, bu hastalar enfeksiyonlara daha yatkındır.
 • İntravenöz ilaçların kötüye kullanılması.
 • Artroskopiler.
 • Travma.
 • Cilt hastalıkları. Örneğin sedef hastalığı ve egzama, bir kişinin septik artrit geliştirme riskini arttırır.
Bir bakteriyel enfeksiyonu temsil eden bir görsel.

Çoğu septik artrit vakasına bakterilerin, özellikle stafilokok ve streptokokların neden olduğunu belirtmek önemlidir. Her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte en sık olarak bebeklerde görülürler. Dahası, esas olarak kalçayı ya da dizi etkilerler.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Evde Yapabileceğiniz 5 Diz Güçlendirme Egzersizi

Semptomlar

Septik artrit semptomları enfeksiyonun türüne göre değişir. Bakteriyel enfeksiyonlar yalnızca bir eklemi etkileme eğilimindedir – tipik olarak diz ya da kalça. Bu durumlarda, etkilenen eklemin herhangi bir hareketi çok ağrılıdır. Bu ağrı, ateş ve titreme gibi diğer semptomların yanı sıra, hızla gelişme eğilimindedir.

Viral enfeksiyon durumunda semptomlar daha yavaş ortaya çıkar. Viral enfeksiyonlar sadece bir eklemde ağrıdan ziyade genel eklem ağrısına neden olurlar. Son olarak, mantar enfeksiyonları çok daha az yaygındır ve aşağıdaki semptomları içerebilir:

 • Bebeklerde eklemi hareket ettirmek ağlamaya neden olacaktır
 • Enfeksiyon ayrıca bebeklerde ateş ve sinirlilik de yaratabilir
 • Yoğun eklem ağrısı
 • Kızarıklık ve enflamasyon
 • Düşük dereceli ateş
 • Psödoparalizi
 • Titreme

Daha fazlasını keşfedin: Artrit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Teşhis

Doktorların septik artriti teşhis etmesi için, hastadan iyi bir klinik geçmiş almaları önemlidir. Dahası, tam bir fiziksel muayene de yapmaları gerekir. Spesifik semptomlar tıp uzmanlarını tanıya yönlendirmeye yardımcı olabilir. Örneğin, enfeksiyondan gonokokus sorumlu olduğunda, hastalar genellikle genital akıntılar da yaşarlar.

Ayrıca, doktorların, hastaların yakın zamanda başka bir enfeksiyondan muzdarip olup olmadığını da bilmesi gerekecektir.

Bir kan testi yapan bir laboratuvar teknisyeni.

İlk önce, doktorlar bir kan testi yaparlar. Ayrıca, mikroskopla analiz etmek ve bir bakteri kültürü geliştirmek üzere eklemlerden sıvı örnekleri alabilirler. Bu şekilde, bir enfeksiyon olup olmadığını ve enfeksiyonun doğasının bakteriyel olup olmadığını belirleyebilirler.

Ardından, doktorlar etkilenen eklemin bir röntgenini de çekebilirler. X ışınları ve diğer tanısal görüntüleme araçları hasarı değerlendirmeye yardımcı olabilir.

Septik Artrit Tedavisi

Septik artriti tedavi etmek için eklemin boşaltılması genellikle gereklidir. Dahası, bakteriyel bir enfeksiyon durumunda, doktorlar antibiyotik ilaçlar da reçete edeceklerdir.

Doğru antibiyotiği seçmek için, enfeksiyona hangi bakterinin neden olduğunu tam olarak bilmek önemlidir. Daha sonra doktorlar oral antibiyotikler yazabilir ya da bunları intravenöz olarak uygulayabilir. Hastanın yaşını ve klinik geçmişini hesaba katmak da önemlidir. Bir viral enfeksiyon söz konusu olduğunda, doktorlar genellikle spesifik tedaviler uygulamazlar.

Ayrıca septik artritin neden olduğu ağrıdan kurtulmak için, hastalar dinlenmelidir. Aynı zamanda, soğuk kompres yapılması da ekstra rahatlama sağlayabilir. Ayrıca doktorlar anti-enflamatuvar ve analjezik ilaçlar da yazabilir.

Eklemin Boşaltılması

Eklemi boşaltmak için uzman, sinovyal boşluğa bir iğne yerleştirecektir. Bunu artroskopi ya da açık cerrahi kullanarak yapabilir. Etkilenen eklem kalça ise, prosedürü bir iğne ile gerçekleştirmek daha zordur. Bu nedenle doktorlar genellikle cerrahi müdahaleye başvuracaklardır.

Sonuç Olarak

Septik artritin en çok bebekleri ve bağışıklığı baskılanmış kişileri etkilediğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, bu koşullara karşı daha uyanık olmak esastır.

Bir eklemde ağrı ya da şişlik olması durumunda, bir tıp uzmanına danışmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Romatoid Artrit Ağrısını Atlatmak İçin 4 Çözüm ve Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Romatoid Artrit Ağrısını Atlatmak İçin 4 Çözüm ve Alışkanlık

Romatoid artrit ağrıya yol açan bir problemdir. Bu ağrıları hafifletmek için bu 4 alışkanlığı edinmek size yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.