Artrit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Artrit fiziksel egzersiz seviyeleri, yaşam stili, meslek ve genetik ile ilişkilidir. Farklı çeşitleri ve formları vardır, ve hem erkeklerde hem de kadınlarda gerçekleşir. Bugün, artrit hakkında en sık sorulan soruları cevaplayacağız.
Artrit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Artritin ne olduğunu, ve bu duruma neyin yol açtığını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız endişelenmeyin, çünkü artrit hakkında sorularınız olması son derece yaygın bir durumdur.

Pek çok insan tarafından yanlış kullanılsa da artrit terimi eklemlerdeki bir enflamasyona işaret eder. Romatoid artrit en yaygın olan formu olsa da artritin kendisi ile eş anlamlı değildir. Bu iki terimi birbirinin yerine kullanamayız. Bu, insanların artrit hakkında karıştırdığı şeylerden sadece bir tanesidir.

Artrit böylesine çok çeşitli ve çok faktörlü bir hastalık olduğu için bu durumun tam olarak ne kadar insanı etkilediğini bilmek zordur. Ancak istatistikler her 6 kişiden birinin bu patolojiden muzdarip olduğunu onaylar. Bundan dolayı, bu yazımızda, artrit hakkında en sık sorulan sorulara cevap vermek için uğraşacağız.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Artrit için Basit Kahvaltı Gıdaları

Artrit Hakkında Sık Sorulan Sorular: Kimi Etkiler?

Gerçek şudur: artrit herhangi bir yaştaki herhangi birini etkileyebilir. Halihazırda bahsettiğimiz üzere, artrit terimi basitçe eklemlerdeki bir enflamasyon anlamına gelir. Bunun çeşitlerinin tümü kendi karakteristiklerine sahiptir ve belirli insanları daha sık bir şekilde etkiler.

Buna rağmen, genetik, çevre ve genel yaşam stili gibi belirli faktörlerin, ortaya çıkması ile ilişkili olduğu görülür. Örneğin, neredeyse tüm türleri yaş ilerledikçe daha büyük bir insidansa sahip hale gelir.

Yaşam stili ve fiziksel egzersiz seviyesi de hatırı sayılır bir etkiye sahiptir. Obez ya da basitçe kilolu olmak dizler gibi vücutta aşağıda kalan eklemlerin üzerinde fazla bir yük oluşmasına sebep olabilir. Bundan dolayı, kilo, artrit için tetikleyici bir faktör olabilir.

Ancak, bu sporcuların bu hastalık karşısında tamamen güvende oldukları anlamına gelmez. Bazen bunun tam da tersi gerçekleşir. Profesyonel sporcular da, eklemlerinde meydana gelen yıpranmadan dolayı artritten muzdarip olmaya eğilimlidir.

Dahası, kadın ya da erkek olmak da kişinin geliştirebileceği artrit tipi ile yakından ilişkilidir. Artritten muzdarip olan insanların neredeyse %60 oranındaki kısmı kadındır. Ancak -gut gibi- belirli çeşitleri erkeklerde daha yaygın şekilde görülür.

Artritten muzdarip yaşlı bir kadın.
Artrit kadınlarda, erkeklerde olduğuna kıyasla daha yaygındır.

Artrit Hakkında Sık Sorulan Sorular: Bilinen Sebepleri Nelerdir?

Belirli artrit tipleri belirlenebilir nedenlere sahiptir. Örneğin, belirli enfeksiyonların bu durumun gelişimine neden olabileceğini biliyoruz. Bu enfeksiyonlardan bazıları tüberküloz, gonore ve Lyme hastalığıdır.

Aynı şey, eklemlere boşalan bir ürik asit fazlalığı yüzünden ortaya çıkan gut için de geçerlidir. Aynı zamanda, bir kişinin mesleğinin de bir tetikleyici görevi görebileceğini belirtmek önemlidir. Uzun saatler boyunca aynı pozisyonda kalmak da yıllar içerisinde artrit oluşumuna neden olabilir.

Artrit Hakkında Sık Sorulan Sorular: Tipik Semptomlarından Bazıları Nelerdir?

Artrit genellikle etkilenen eklem ya da eklemlerde ağrı ve hareket güçlüğü formunda ortaya çıkma eğilimindedir. Bazı durumlarda aynı bölgede sertlik ve şişmeyi de içerebilir. Sadece bir eklemi ya da aynı anda pek çok eklemi etkileyebilir. Ayrıca simetrik ya da asimetrik olabilir.

Her tür kendi partiküllerine sahiptir ve semptomların devam ettiği süre değişkenlik gösterir. Örneğin, romatoid artrit parmaklardaki eklemler gibi küçük eklemleri etkileyen simetrik bir artrit tipidir. Diğer yandan gut sadece bir eklemi etkileme eğiliminde olan bir artrit türüdür.

Artrit bulunduğuna işaret eden bir röntgen.
Gut genellikle erkeklerin ayaklarını etkileme eğiliminde olan bir artrit türüdür.

Artrit Hakkında Sık Sorulan Sorular: Tedavi Edilebilir Mi?

Pek çok artrit tipinin nihai bir tedavisi yoktur. Ancak, bir enfeksiyon ile ilgili olanlar gibi bazı tiplerinin vardır, çünkü enfeksiyonu elimine etmek artriti durdurur. Nihai bir tedavisi olmayan bu artrit tipleri için ise bazı tedaviler semptomları azaltmaya ve rahatlatmaya yardımcı olur.

Örneğin, hastalar şişkinliği azaltmak ve ağrıyı engellemek için steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) alabilir. Bunlar neredeyse her zaman tedavideki ilk adımdır. Her tedavinin bireyselleştirilebileceğini ve artrit türüne adapte edilebileceğini bilmek önemlidir.

Bundan dolayı, eğer semptomlardan bazılarını deneyimliyorsanız ve artritiniz olabileceğini düşünüyorsanız bir doktora görünmelisiniz. Nedenini araştırmalı ve spesifik olarak sizin için olan bir terapötik plan belirlemelisiniz. Aynı zamanda, doktorunuza bu yaygın – ancak sık sık yanlış anlaşılan – durum hakkında sahip olabileceğiniz diğer herhangi bir soruyu da sorabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.