Romatoid Artrit Ağrısını Hafifleten Beş Şifalı Bitki

Anti-enflamatuvar etkileri olan şifalı bitkiler romatoid artrit ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, olası yan etkileri ve uygun dozu da değerlendirmek elzemdir.
Romatoid Artrit Ağrısını Hafifleten Beş Şifalı Bitki

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Şifalı bitkiler, antik çağlardan beri romatoid artrit ağrısı tedavisinde bir tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmıştır. Bu hastalığın tedavisi birkaç farklı ilacı içerir ancak belirli anti-enflamatuvar bitkiler de semptomlarınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Hatta, genellikle şiddetli ağrı ataklarının kontrol edilmesinde etkili olduğu düşünülen bu tedaviler ile giderek daha fazla hasta ilgilenmektedir. Ancak, pek çok durumda hala bu bitkilere atfedilen yararları destekleyen bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu bitkileri tüketmeden önce ilaçlarınız ile olası etkileşimlerini ya da yan etkilerini belirlemek için doktorunuza danışmalısınız.

Şimdi, bunu da göz önünde bulundurarak bu hastalığa ve size yardımcı olabilecek bitkisel ilaçlara daha yakından bakacağız.

Romatoid Artrit Nedir?

Birbirlerinin ellerini tutan iki kişi.
Romatoid artrit eklemlerin artan bir şekilde ve iki taraflı bir şekilde bozulmasına neden olur.

Romatoid artrit (RA) eklemlerde acı ve bozulmalara neden olan bir otoimmün hastalıktır. Genellikle vücudun iki tarafını da etkiler ve yavaş yavaş gelişir. Bundan dolayı, eğer bir eklemde bir problem varsa vücudun diğer tarafındaki aynı eklem de tehlike altındadır.

Semptomların evrimi nedeniyle uzmanlar bu hastalığı kronik olarak değerlendirir. Pek çok hasta günlük işlerini bile yapamaz hale gelir. Ayrıca, acı aralıklı olarak ortaya çıkabilir ve şiddetlendiği ve rahatladığı epizotlar yaşanabilir.

Romatoid Artrit Semptomları

Romatoid artritin semptomları hastalığın ilerleme derecesine bağlı olmak üzere hafif ya da şiddetli olabilir. İnsanlar, eğer zamanında teşhis alırlarsa genellikle ağrı krizlerinden kaçınabilirler. Bundan dolayı, ağrı başlangıçta kaybolsa bile hala doktorunuza danışmanız önerilir.

Hastalığın klinik bulguları şunları içerir:

 • Vücudun bir ya da iki tarafında eklem ağrıları.
 • Eklemlerde şişme.
 • Sertlik.
 • Eklemlerde fonksiyon kaybı.
 • Uzun süreli fiziksel bitkinlik.

Bu yazımızı da okumalısınız: Romatoid Artriti Bu Tıbbi Reçetelerle Rahatlatın

Romatoid Artrit Ağrısını Hafifletmek İçin Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkilerden yapılan doğal ilaçlar romatoid artrit ağrısını yönetmek için iyi tamamlayıcı tedavilerdir. İşe yaramalarına dair kanıtlar anektodal verilere dayansa da birçok hasta bu bitkileri tükettikten sonra daha iyiye gittiklerini iddia etmektedir.

Bundan dolayı eğer doktorunuz bunda herhangi bir olumsuzluk olmadığını düşünüyorsa bu hastalığın tedavisini daha iyi hale getirmek için iyi bir seçenek olabilir. Ancak en önemlisi, öncelikle herhangi bir yan etki ya da etkileşim olmadığından emin olmanızdır.

1. Aloe Vera

Bir kase dolusu aloe vera jeli ve etrafında aloe vera yaprakları.
Uzmanlar aloe vera jelinin anti-enflamatuvar ve yatıştırıcı etkileri konusunda hemfikirdir.

Aloe vera hastalıkların tedavisi açısından en popüler olan bitkilerden bir tanesidir. Eski çağlardan beri besinsel değerleri ile bilinen aloe vera hala yüzlerce hastalık için alternatif bir tedavi olarak geçerlidir. 

Bu faydaların arasında aloe veranın yatıştırıcı etkisinin de vurgulanması önemlidir. Bundan dolayı içerdiği jelin harici uygulamaları romatoid artrit ağrısının kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca dolaşımın uyarılmasına yardımcı olur ve sedef hastalığı ve alerji gibi cilt problemlerini de engeller.

Nasıl Kullanılır

 • Bol miktarda aloe vera jelini alıp jel ile eklemlerinize masaj yapın.
 • Tedaviyi her gece uyumadan önce tekrarlayın.

2. Romatoid Artrit Ağrısını Tedavi Etmek İçin Kedi Pençesi

Artrit Vakfı kedi pençesinin enflamasyon ve ağrıyı kontrol etmek konusunda yararlı olabileceğine inanmaktadır. Anti-enflamatuvar ve analjezik özellikleri dolayısıyla kedi pençesi romatoid artrit ağrısını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Hatta, Artrit Vakfına göre bir çalışma bu bitkinin hastalığın neden olduğu enflamasyonu azaltabileceğini bile göstermiştir. 

Nasıl Kullanılır

 • Bu bitkinin faydasını görmenin birkaç yolu vardır. Öncelikle harici kullanım için ekstrat ya da merhemlerini bulabilirsiniz.
 • Dahası, bir çay kaşığı bitkiyi bir kupa kaynar suya atarak çay da yapabilirsiniz. Bu çayı günde iki kere için.
 • Son olarak bu bitkiyi tablet ya da kapsül formunda satın alabilir ve bunları talimatlarına uyarak içebilirsiniz.

3. Zencefil

Zencefil tozu.
Son çalışmalar zencefilin enflamasyon konusundaki düzenleyici rolünü vurgulamaktadır.

Artritin semptomlarını azaltmak için en iyi tedavilerden biri şüphesiz ki zencefildir. Hatırı sayılır bir miktarda gingerol içerdiğinden dolayı şişmeleri, sertliği ve ağrıyı azaltan anti-enflamatuvar etkilere sahiptir. Ayrıca, RA hastası olan kişiler üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar da umut verici sonuçlar vermiştir.

Nasıl Kullanılır

 • Bu baharatı tüketmenin geleneksel yolu çayını yapmaktır. Yapılması son derece kolaydır. Yapmanız gereken tek şey bir kupa kaynar suya bir çay kaşığı baharat atmaktır. Günde iki ya da üç kere içebilirsiniz.
 • Ayrıca takviye ve tablet formunda da mevcuttur.
 • Benzer şekilde, yağını bölgesel şekilde de kullanabilirsiniz.

4. Yeşil Çay

Zayıflatıcı özellikleri nedeniyle popüler hale gelmesine rağmen yeşil çay romatoid artrit ağrısını kontrol altına almak için de iyi bir seçenektir. Bunun nedeni, antioksidan içeriği ve eklemleri korumaya yardımcı olan anti-enflamatuvar bileşenleridir. 

Nasıl Kullanılır

 • Çay olarak içebilir ya da tablet veya tentür halinde alabilirsiniz. Dozajı bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

5. Romatoid Artrit Ağrısını Tedavi Etmek İçin Söğüt Kabuğu

Söğüt kabuğu.
Söğüt kabuğu çok güçlü bir anti-enflamatuvar ajan olan salisilik asit içerir.

Bu şifalı bitki enflamasyon ile savaşmak için en çok bilinen bitkilerden bir tanesidir. Ekstraktları ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan ağrı kesiciler ve anti-enflamatuvar ajanlar içerir. Bundan dolayı eski çağlardan beri eklem problemleri, baş ağrıları ya da boyun ağrıları gibi durumları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle, bitkinin bir kaşığını bir kupa suya koyarak çayını yapabilirsiniz. İdeal olarak bu çayı günde iki kere içmelisiniz.
 • İkinci seçenek ise tablet ya da takviyelerini satın almaktır (dozaj talimatlarını takip etmeyi unutmayın).

Dikkat: Bunu kötüye kullanmamalısınız. Doz aşımı döküntüler ve diğer enflamasyon belirtilerine neden olabilir. Eğer aspirine alerjikseniz ya da antikoagülanlar ile tedavi ediyorsanız bunu almamalısınız.

Son Bir Not

Bitkisel ilaçlar son yıllarda doktorlar arasında daha fazla kabul görmeye başlamıştır. Bundan dolayı bazı doktorlar artrit ağrısını kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için belirli bitkileri tamamlayıcı tedavi olarak önerebilir. Ancak, bu bitkiler reçeteli ilaçların yerini tutmaz. Ayrıca, bu bitkileri kullanmadan önce olası etkilerini bir doktor eşliğinde değerlendirmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.