Egzersiz Yapmak İçin Doğru Anı Seçmek

Seçtiğiniz egzersiz programı, sonuçta ne elde etmek istediğinize bağlıdır. Kilo vermek istiyorsanız, kas yapmak isteyen biriyle aynı zamanda egzersizleri yapamazsınız.
Egzersiz Yapmak İçin Doğru Anı Seçmek

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Egzersiz yapabileceğiniz en sağlıklı şeylerden biridir. Ancak, egzersiz yapmak için günün en iyi zamanını seçebilmek kişisel hedeflerinize bağlıdır.

Örneğin kilo vermek isteyenler, kas kütlesi kazanmak ya da anaerobik dirençlerini artırmak için çalışan biriyle aynı zamanda egzersiz yapamazlar. Sonuçlar asla aynı olmaz.

Birçok kişi egzersiz programlarını uygunluk durumlarına uyarlasa da, bu yapılması en doğru şey değildir.

Vücudunuzu ne zaman fiziksel aktiviteye maruz bırakmanız gerektiğini ya da gerekmediğini anlamanıza yardımcı olacak birçok parametre vardır. Tıpkı uyku ve hormon döngüleri olduğu gibi, egzersiz için de döngüler vardır.

Güneş ile belirlenen uyku ve uyanıklığın biyolojik ritmi (iç saatimiz) fiziksel aktivite ile ilgili işlevlerimizi de kontrol eder.

Bu nedenle, sporcular ilk önce kendi iç saatlerini ve bunun performanslarını, hızlarını ve güçlerini nasıl etkilediklerini incelemelidir.

Egzersiz yapmak için günün en iyi zamanı nedir?

egzersiz yapmak

Hafif egzersiz yapanlar, sağlıklı oldukları ve fazla bir şey yapmadıkları sürece günün herhangi bir saatinde bunu yapabilirler.

Bununla birlikte, aşağıdaki hususları akılda tutmak önemlidir:

 • Sabahları vücut ısımız en düşük seviyede olduğundan enerjimiz ve kan akışımız yavaşlar. Soğuk, kas gerginliği ile birlikte kırılma ya da yaralanma riskini artırır. Son araştırmalar, sabah egzersiz seanslarının bağışıklık sistemimizi tehlikeye sokarak bakteriyel ya da viral enfeksiyon olasılığını arttırdığını gösteriyor.
 • Vücut ısımız ve hormonlarımız öğleden sonra saat 18:00 civarı doruğa ulaşır. Yani, şu anda, vücudumuz zorlu egzersizlere daha iyi cevap verebilir.
 • Öğleden sonra saat 16:00-17:00 arasında ciğerlerimiz en iyi şekilde çalışır. Kaslarımız daha esnek hale gelir, yoğunluğu artar, performansımız daha iyi hale gelir ve stresimizi daha kolay rahatlatabiliriz.
 • Öğleden sonra 15:00-19:00 saatleri arasında egzersiz yapmak, sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Günün başında çalışmak, tutarlılık yaratır ve sizi düzgün dinlenmeye zorlar. Ancak, uyuduğunuz zaman hareketsiz kaldığınız saatlerden dolayı daha iyi ısınmanız gerekir.
 • Egzersiz adrenalin üretir. Geceleri yapmak uykusuzluğa ve kalp ritmini kontrol etmede zorluğa neden olabilir. İdeal olarak, yatmadan 2 saat önce egzersiz yapmalısınız.

Egzersiz yapmak için neden gün içinde bir zaman seçmeniz gerekir?

koşu yapan kadın

Kendiniz için kurmuş olduğunuz hedeflere ulaşmak adına, egzersiz yapmak için günün hangi saatini seçeceğinizi bilmeniz gerekir. Başarmayı umduğunuz şeye bağlı olarak, aşağıdaki önerilerle yolunuzu belirleyebilirsiniz:

 • Kalori yakmak. Kilo vermek isteyenler, metabolizmanızın yavaşlamaya başladığı öğleden sonra vakitlerinde çalışabilirsiniz. Çalıştığınız ortam ne kadar soğuk olursa, o kadar fazla kalori yakarsınız.
 • Aerobik direncinizi arttırın. Bu, orta ya da düşük kapsamlı çaba göstermemizi sağlayan biyolojik yetenektir. Ne zaman antrenman yapmayı seçerseniz seçin performansınız aynı olacaktır.
 • Anaerobik direncinizi arttırın. Daha esnek, daha güçlü, daha dayanıklı ve hızlı olmak için (bu, kısa süreli ve yüksek yoğunluklu aktiviteler yapmak anlamına gelir) öğleden sonra saat 18:00 civarı ve hatta gece saatlerinde egzersiz yapmak en iyisidir. Sporcular performanslarını takip etmek için yarışmalarıyla aynı anda antrenman yapma eğilimindedirler.
 • Kas kütlesi oluşturun. Sabah ilk iş olarak ya da akşamları egzersiz yaparsanız, hormonlarınız kas kazanmada size yardımcı olacaktır.

Her beden farklı

Birçok genel öneri olmasına rağmen, her bedenin farklı olduğunu ve uyaranlara verilen yanıtların aynı olmadığını hatırlamak önemlidir.

Vücut ısınızı sirkadiyen döngülerinize göre hesaplamak, egzersiz için günün en iyi zamanını belirme yollarından biridir.

Bunu yapmak için, art arda beş ya da altı gün (saat başı ölçümlerle) değerlendirme yapmanız gerekir. Sıcaklığınızın en yüksek olduğu zamandan üç saat önce ya da üç saat sonra egzersiz yapabilirsiniz.

Bu çok karmaşıksa ve yapmak istediğiniz şey vücudunuzu sağlıklı tutmaksa, başka seçenekler de var.

Kendinizi sıkı rutinlere maruz bırakmaya ve fedakarlık yapmaya ek olarak, günde sadece 30 dakika egzersiz yapmak yeterlidir. Temiz hava almak için dışarı çıkmak harika faydalar sağlayacaktır, ama sabahları 11:00 ile yaz aylarında öğleden sonraları 16:00 civarında dışarıda olmaktan kaçınmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Her Gün Ne Kadar Süre Egzersiz Yapmak Gerekir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Her Gün Ne Kadar Süre Egzersiz Yapmak Gerekir?

Birçok kişi her gün egzersiz yapmak gibi harika bir alışkanlığa sahiptir. Bu alışkanlık, sağlıklı, aktif ve enerjik kalmanıza yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Andaluza de, R., & Andaluza de Medicina del Deporte ENTRO ANDALUZ DE MEDICINA DEL DEPORTE Volumen, R. C. (2014). Medicina del Deporte. Rev Andal Med Deporte. Rev Andal Med Deporte. https://doi.org/10.1128/IAI.00204-06
 • García, L., Moreno, M. P., Iglesias, D., Moreno, A., & Villar, F. Del. (2006). Cuadernos De Psicología Del Deporte. In Tactical knowledge in tennis.A study with expert and novice players. https://doi.org/10.1093/alcalc/agh258
 • Wilmore, J., & Costil, D. (2007). Fisiologia del esfuerzo y del deporte. In Fisiologia del esfuerzo y del deporte. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
 • Universidad Católica San Antonio, C. M., Feu Molina, S., Vizuete Carrizosa, M., & Cruz Sánchez, E. de la. (2013). Cultura, ciencia y deporte. Cultura, ciencia y deporte: revista de ciencias de la actividad física y del deporte de la Universidad Católica de San Antonio, ISSN 1696-5043, No. 23, 2013, págs. 103-112. https://doi.org/10.20882/adicciones.707

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.