El Şişmesi: Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

El Şişmesi: Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 25 Eylül, 2022

Daha önce hiç ellerinize bakıp, parmağınızdaki yüzüğün cildinize baskı uyguladığını, parmaklarınızın şiş göründüğünü ve bambaşka bir renk aldığını fark ettiniz mi? Peki el şişmesi neden kaynaklanır?

Ellerinizin şişmesine neden olan birçok faktör vardır. Bunlardan çoğu pek ciddi olmasa da, bazıları çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. El şişmesi ile ilgili olabilecek sebepleri ve tedavi yöntemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Elleriniz Neden Şişer?

el şişmesi sebepleri

Bu olay aslında tahmin ettiğinizden daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen kısa bir süre yürüdükten sonra hafif bir karıncalanma hissedip ellerinize baktığınızda, şiştiklerini görürsünüz.

Esasen bu durum dolaşımla alakalıdır. Egzersiz yaparken ellerinize daha çok kan pompalanır ve bu da şişmelerine neden olur. Diğer yandan, eğer sadece tek bir parmak şişmişse, bu bir çeşit sakatlanmadan veya enfeksiyondan kaynaklanmış olabilir.

Ancak şişkinliğin eklemlerden kaynaklı bir problem sonucunda meydana gelip gelmediğinden her zaman emin olmalısınız. Gelin meseleye biraz daha yakından bakalım.

Yırtılma veya kesik yaraları

Elinizi bir yere mi çarptınız? Yoksa bir yere mi sıkıştırdınız? Ya da bir köpek tarafından ısırıldınız mı? Bu tür olaylar genellikle oldukça açıktır; ancak bazen elinizi bir yere vurur ve bunu pek önemsemezsiniz. Sonuç olarak birkaç saat içinde şişkinlik oluşmaya başlar.

Bağ doku ve kıkırdak yaralanmaları:

Eğer işiniz birbirini tekrarlayan şeyler içeriyorsa, el ve parmaklarınızla defalarca aynı hareketleri yapmanız gerekiyorsa, günün sonunda el şişmesi yaşanabilir. Bu durum kıkırdak yaralanmaları sonucunda oluşur.

Bursitis

Bursitis, eklemlerde oluşan şokları emen ve eklemleri koruyan keseciklerde oluşan şişkinlik anlamına gelmektedir. Bu çok ağrılı bir durumdur; çünkü hastanın parmağı tam olarak eklem bölgesinden şişer. Bazen ağrılı ve ufak bir yumru oluşabilir.

Karpal tünel sendromu

Özellikle kadınlarda sıklıkla görülen bu ağrılı durum, muhtemelen size tanıdık gelecektir. Bilekten geçen sinirler üzerinde baskı oluşur ve sıklıkla el şişmesi, his kaybı ve hatta sertlik hissine neden olur. Çok ağrılı bir durumdur.

Ganglio

Bu durum eklem veya tendonların üst kısımlarının büyümesi veya şişmesiyle oluşur. Buradan da parmaklara kadar ulaşarak şişmeye yol açabilir.

Enfeksiyon

Bu ihtimali kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız. Streptococcus aureus olarak bilinen ve parmaklarda şiddetli şişkinliklere neden olan bir bakteri vardır. Çok ağrılıdır ve hatta ateşlenmenize bile yol açabilir.

Paronişi

Bu durum sadece tek bir parmağı etkilediği için mutlaka dikkatinizi çekecektir. Tırnağa yakın bir noktada oluşan ve özellikle tırnak çevresinin şişmesine neden olan çok ağrılı bir enfeksiyondur. Hatta irin bile oluşturabilir.

Romatoid artrit

Ne yazık ki çok karşılaşılan bir durum olduğu için, ellerinizin şişmesine neden olan faktörü ararken mutlaka aklınızda bulunması gerekir. Eklemleri etkileyen ve doğuştan gelen kronik bir bağışıklık hastalığıdır. Oldukça sık olarak, parmaklarda oluşan şişkinlik ve ağrıyla birlikte görülür.

Septik artrit

Bu tip artrit, bir enfeksiyondur ve semptomları genellikle romatoid artritle aynı olduğu için ayırt etmesi çok zordur. Bu nedenle tedavisi için mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bir veya daha fazla parmağınız şiştiği zaman ortaya çıkan semptomlara dikkat etmelisiniz. Şişliğin tek bir parmakta mı, yoksa tüm elinizde mi olduğunu kontrol edin.

Eğer elinizin tamamı şişmiş ise, muhtemelen bir dolaşım problemi ya da karpal tünel sendromudur. Eğer şişkinlik tek bir parmakta ise, öncelikle el tırnaklarınızı kontrol edin.

Ardından parmağınızı herhangi bir yere vurup vurmadığınızı ve bir yaralanma olup olmadığını kontrol edin. Bir böcek ısırığından bile kaynaklanmış olabilir. Fakat şişkinlik beş günden uzun sürerse doktorunuzla görüşün.

El Şişmesi Nasıl Azaltılabilir?

el şişmesini azaltmak için zencefil

Yukarıda açıkça belirttiğimiz gibi, eğer elinizdeki şişkinlik birkaç gün boyunca devam ederse, bir doktora görünmeniz gerekir. Ancak evde aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

1. Biberiye suyu ile soğuk ve sıcak banyo

Biberiye, eklem ve kıkırdak ağrılarını dindirmek için harikadır. Bir miktar sıcak suyun içine bu şifalı bitkiden iki dal atıp, ardından şişen parmaklarınızı üç dakika boyunca suyun içinde tutabilirsiniz.

Hemen ardından aynısını bir de soğuk suyla yapın. İki sıcaklık arasında geçiş yapınca, kan dolaşımınız hızlanacak ve böylece şişkinlik azalacaktır. Tedaviyi sonlandırmak için şişen parmaklarınıza birkaç damla biberiye yağı ile masaj yapabilirsiniz.

2. Bir diş sarımsakla şişkin noktaya masaj

Eğer parmaklarınızdaki şişkinliğin bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığını düşünüyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu bitki, şişkinliğin inmesine yardımcı olacak harika bir antibakteriyeldir.

3. Zencefil kökü ile bandaj

Bu şifalı kök, şişkinliğin inmesine yardımcı olabilir. Öncelikle, birkaç dilim zencefil kökünü rendeleyip, sıcak suyla karıştırın. Şişen parmaklarınızı birkaç dakika bu karışımın içinde tutun.

Ardından, rendelenmiş zencefili sudan çıkarın ve şişkinlik olan noktaya çok fazla bastırmadan sürün. Bu, şişkinliğe kesinlikle iyi gelecektir.

Umarız bu makalemiz ellerde oluşan şişkinliklerin nedenleri ve tedavileri hakkında size yardımcı olmuştur!

İlginizi çekebilir ...
Şişmiş Ayaklar ve Ayak Bilekleri için 6 Doğal Reçete
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Şişmiş Ayaklar ve Ayak Bilekleri için 6 Doğal Reçete

Bu doğal reçeteleri denedikten sonra hala şişmiş ayaklar ve bileklere sahipseniz, ciddi sorunları engelleyebilmek için bir doktora görünmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.