En İyi Baklagiller Hangileridir?

Düzenli bakliyat tüketiminin kardiyovasküler ve sinir sistemi sağlığı için birçok faydası vardır. Sağlığınız için en faydalı olan bakliyatları biliyor musunuz? Bugün, en iyi baklagillerin özelliklerini paylaşmak istiyoruz, onları diyetinizin düzenli bir parçası haline getirmekten çekinmeyin.
En İyi Baklagiller Hangileridir?
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Düzenli bakliyat tüketiminin beslenme açısından birçok faydası vardır. Diyet lifi, protein ve antioksidanların katkılarından dolayı baklagiller, sağlıklı bir diyeti desteklemek için en çok önerilen gıdalardan biridir. Ama en iyi baklagiller hangileridir, biliyor musunuz?

Pek çok kişi bakliyatları düzenli olarak tüketmese de, tüm baklagil türleri, yararlanmaya değer ilginç özelliklere sahiptir. Ayrıca mutfakta çok yönlüdürler ve onlarca tarife dahil edilebilirler. Onları denediğinizden emin olun!

Diyetinize eklemek için en iyi baklagiller

Mercimek

tahta kaşık ve kasede mercimek

Mercimek, yüksek kompleks karbonhidrat içeriği sayesinde vücut için bir enerji kaynağıdır. Bu makro besinin özümsenmesi, kan şekerinin düzenlenmesini destekleyebilir ve hem fiziksel hem de zihinsel üretkenliğin iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.

Öte yandan, hayvansal kaynaklı proteinlerin aksine yağsız protein açısından zengindirler. Ayrıca, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek lif açısından da zengindirler.

Ek olarak şunu da ekleyebiliriz:

 • Mercimek, sinir sistemi ve beyin aktivitesini düzenlemeye yardımcı olan B vitaminleri içerir.
 • Selenyum ve demir içeriği anemi riskini azaltabilir. Bu baklagildeki demirin emilimini kolaylaştırmak için C vitamini içeren içeceklerle veya yeşil sebzeler ve domateslerle birlikte tüketebileceğinizi belirtmekte fayda var.
 • Yukarıdakilere ek olarak mercimeğin önemli bir polifenol kaynağı olduğu, oksidatif hasar ve serbest radikallerle savaşan antioksidan maddeler olduğu unutulmamalıdır.

En iyi baklagiller: Soya fasulyesi

Soya fasulyesi, sağlığımıza inanılmaz katkıları nedeniyle en iyi baklagiller listesinde öne çıkıyor. İspanyol Beslenme Vakfı’na göre karbonhidrat, protein ve yüksek oranda çoklu doymamış yağ sağlayan bir besindir. Aynı zamanda vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdırlar.

 • Fitoöstrojen içeriği nedeniyle menopoza giren kadınlar için soya fasulyesi şiddetle tavsiye edilir. Aslında, izoflavonları bu aşamaya eşlik edebilecek semptomları azaltabilir.
 • Ayrıca önemli bir, biyolojik değeri yüksek protein konsantrasyonuna sahiptirler. Aslında, et için uygun bir ikame olarak kabul edildiler.
 • Ayrıca soya fasulyesi, yüksek kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmek için iyidir.
 • Soya, süt ürünleri kadar kalsiyum sağlamaz. Bununla birlikte, genistein adı verilen soya izoflavonu, kemik yıkımını engelliyor gibi görünmektedir ve kemik bakımı üzerinde östrojen benzeri etkilere sahip olabilir.

Taze fasulye

En iyi baklagiller
Fasulye, birçok harika besin özelliğine sahip olduğu için en iyi baklagillerden biridir.

Fasulye, Akdeniz ve Orta Asya’dan gelir, ancak şimdi tüm dünyada hasat edilmektedir. Yüksek su içeriğinin yanı sıra karmaşık karbonhidrat ve amino asit kaynağı olmaları ile karakterize edilirler.

 • Potasyum ve fosfor içeriği nedeniyle fasulye, sıvı tutulması ve iltihaplanma ile mücadelede müttefiktir.
 • Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren ve bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olan vitaminler (A, B1, B2, B3, B6, B9 ve C) ve potasyum, fosfor, kalsiyum ve sodyum gibi mineraller içerir.
 • Diyet lifleri ayrıca karaciğer ve kardiyovasküler sağlığa fayda sağlarken aşırı kolesterolün ortadan kaldırılmasını da destekleyebilir.

Bu makaleyi beğeneceğinizi düşünüyoruz: Hazırlanması Kolay Sağlıklı Atıştırmalıklar

En iyi baklagiller: Fasulye

Bilinen en eski gıdalardan biridir. Aslında, MÖ 7000 gibi erken bir tarihte Meksika’da ekilmeye başladıkları söyleniyor. Ancak, bugün dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilirler.

 • Besin düzeyinde, fasulye, sindirim ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye katkıda bulunabilecek harika bir lif, vitamin ve mineral kaynağı olarak öne çıkıyor.
 • Ayrıca ilginç bir dozda folik asit içerirler.
 • Fasulye, az kalori sağladıkları ve vücudun optimal enerji harcamasına yardımcı olacağı için, aşırı kiloyla mücadele etmek için de harika bir destekçi olabilir.

Nohut

nohut kese kağıdında

Diyetiniz için en iyi baklagiller arasından nohutu öne çıkarmak için birçok neden var. Sadece çok yönlü bir yiyecek olmakla kalmaz, aynı zamanda vücut için önemli bir temel besin kaynağını temsil eder.

 • Yağ asidi içeriği, yüksek kolesterol ve kan basıncının düzenlenmesini destekleyebildikleri için kardiyovasküler sağlığa fayda sağlayabilir.
 • Nohut ayrıca bağırsak hareketliliğini artırabilen önemli miktarda lif sağlar.
 • B kompleks vitaminleri, C ve E vitamini, kalsiyum, çinko ve magnezyum içerdiklerinden bağışıklık sistemini de güçlendirebilirler.

Bezelye

Son olarak, bezelye şüphesiz en iyi baklagillerden biridir. Düzenli tüketimi vücuda önemli besinler sağlar ve bazı hastalıkların önlenmesine destek olur. En iyi seçenek, hafif haşlanarak tüketilmesidir, çünkü çok fazla pişirilirse birçok özelliğini kaybeder.

 • Yüksek lif içeriği, şeker ve kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, bezelye genellikle kardiyovasküler hastalığı olan herhangi bir kişinin diyeti için önerilir.
 • Ayrıca bezelye, içerdiği vitamin ve eser elementler sayesinde zayıflık ve sabah yorgunluğu ile mücadele edebilir.

En iyi baklagillerin hepsini denediniz mi? Artık bunların ne olduğunu bildiğinize göre, mutfağınızda daha sık yer verdiğinizden emin olun. Çorbalar, yahniler, salatalar ve diğer birçok tarif için mükemmel olduklarını unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.