Yüksek Kolesterolü Düzenlemek İçin 5 Çözüm

Yüksek kolesterol seviyeleri ciddi kardiyovasküler hastalıkların riskini arttırır. Bundan dolayı, kolesterolünüzü normal seviyelere çekmek için bazı doğal çözümler önereceğiz.
Yüksek Kolesterolü Düzenlemek İçin 5 Çözüm

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kolesterol karaciğerde doğal olarak üretilen yağlı bir maddedir. Belli bir miktarda kaldığında vücudunuz bu maddeyi hücre zarları oluşturmak ve hormon üretmek için kullanır. Ancak, yüksek kolesterol seviyeleri ciddi komplikasyonlara neden olabilir. O halde, yüksek kolesterolü düzenlemek için neler yapabilirsiniz?

Vakaların büyük bir çoğunluğunda yüksek kolesterol görünür semptomlara neden olmaz. Bundan dolayı pek çok insan kolesterolü “sessiz katil” olarak adlandırır. Bunun nedeni, zamanında tedavi edilmediğinde kalp krizlerine, felçlere ve diğer ciddi risklere neden olabilmesidir.

Yüksek Kolesterolü Düzenlemek İçin Doğal Çözümler

Yüksek kolesterolü düzenlemek için doğal çözümler kolesterolün azalmasını destekleyen tıbbi bitkiler ve baharatlar ile yapılır. Ancak, etkileri ile ilgili araştırmalar geleneksel ya da farmakolojik tedaviler ile karşılaştırıldığında sınırlıdır.

Dolayısıyla, yüksek kolesterolü düzenlemek için bu seçenekleri aklınızda tutmalısınız, ancak bunlar doktorunuzun size reçete ettiği ilaçların yerini almamalılar.

Diğer yandan, bunların güvenliliği ile ilgili doktorunuza danışmanız çok önemlidir, çünkü bunlardan bazıları belirli ilaçlar ile etkileşime girebilir ya da kontrendikasyonları olabilir.

1. Geven

Geven (Astragalus propinquus) geleneksel Çin tıbbında kullanılan popüler bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonları önlemek için sık sık kullanılır. Diğer yandan, bazı çalışmalar kolesterol seviyelerini düşürerek kardiyak sağlığınıza fayda sağlayabileceğine işaret etmektedir.

Kullanımı:

 • Öncelikle bir yemek kaşığı geven kökü tozunu bir bardak ılık su ile karıştırın.
 • Sonrasında sıvıyı aç karnına için.
 • Haftada en az üç kere için.

2. Keten Tohumu

Keten tohumu.

Keten tohumu sağlığa ilginç yararları dolayısıyla son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Sağlıklı esansiyel yağ asidi ve alfa-linoleik asit (ALA) içerikleri dolayısıyla kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilirler. Eğer yüksek kolesterolünüzü düzenlemek istiyorsanız bu iyi bir seçenektir.

Nasıl Kullanılır:

 • Keten tohumunu salatalar ve smoothieler de dahil olmak üzere düzinelerce tarife ekleyebilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek tohumları suda bekletmektir: birkaç saat bekleyin ve sonra içine limon suyu ekleyin.
 • Her gün aç karnına ya da sabah saatlerinde için.

3. Kolesterolünüzü Düzenlemek İçin Sarımsak

Kolesterolünüzü düzenlemek için en iyi doğal müttefiklerden bir tanesi sarımsaktır. Bu soğanlı bitki allisin ve arterlerinizde kalan lipitleri parçalamaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Hatta, kan basıncını da azaltır ve aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatır.

Nasıl Yenir:

 • Öncelikle, bir diş çiğ sarımsağı kıyın.
 • Sonrasında bir çorba kaşığı limon suyu ile karıştırın.
 • Bunu her sabah aç karnına tüketin.

4. Enginar Yüksek Kolesterolü Düzenlemeye Yardımcı Olur

Enginar.

Enginarın vücudunuz için önemli faydaları vardır. Sadece sağlıklı kilo kaybına katkıda bulunmak ile kalmazlar, ancak toksinlerin atılmasını da teşvik ederler ve yüksek kolesterolü düzenlerler.

Hatta, karaciğer fonksiyonlarına yardımcı olmak için en çok kullanılan şeylerden biri enginardır.

Nasıl Kullanılır?

 • Enginar ile pek çok tarif yapabilirsiniz. Ancak, eğer bu bitkiyi tıbbi olarak kullanmak istiyorsanız bir çay olarak tüketmeniz daha iyi olacaktır.
 • Bunu yapmak için birkaç çorba kaşığı kuru enginar yaprağını bir litre suya dökün.
 • Suyun birkaç dakika kaynamasına izin verin, sonra da biraz bekletin.
 • Sonrasında, karışım ılık hale geldiğinde karışımı süzün ve için.
 • Ana yemeklerinizden önce, günde 2 ya da 3 bardak için.
 • Bu tedaviyi 15 gün boyunca yapın.

Uyarı: Eğer safra kanallarınızda bir tıkanıklık varsa, hamileyseniz ya da emziriyorsanız bunu tüketmeyin.

5. Yerba Mate

Yerba mate güçlü antioksidan etkileri ile öne çıkan bir bitkidir. Bu sayede yerba mate çayı içmek yüksek kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.

Hatta, bu bitkinin ekstraktları kolesterolün bağırsakta emilimini engeller, bu da vücutta birikmesini önler.

Nasıl Kullanılır:

 • Öncelikle, yarım litre kaynar suya üç tatlı kaşığı bitki ekleyin.
 • Üstünü kapatıp bekletin.
 • Biraz soğuduktan sonra süzgeç yardımı ile süzün ve için.
 • 15 gün boyunca, günde 2 bardak için. Bir hafta ara verin, sonrasında tedaviye devam edin.

Uyarı: Eğer anksiyete, insomnia, kontrol edilemeyen hipertansiyon ya da sinir sistemi problemleri gibi durumlardan muzdaripseniz yerba mate tüketmeyin.

Kolesterolünüzün yüksek olduğunu gösteren testler mi yaptırdınız?

Doktorunuzun tavsiyelerini takip edin ve tedavinizi bu doğal çözümler ile tamamlayın. Kolesterol seviyelerinizi takip edebilmek için düzenli kontroller planladığınızdan da emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wang, D., Zhuang, Y., Tian, Y., Thomas, G. N., Ying, M., & Tomlinson, B. (2012). Study of the effects of total flavonoids of Astragalus on atherosclerosis formation and potential mechanisms. Oxidative Medicine and Cellular Longevity.
 • Arjmandi, B. H., Daggy, B. P., Korlagunta, K., Lucas, E. A., Devareddy, L., & Patade, A. (2008). Flaxseed Reduces Total and LDL Cholesterol Concentrations in Native American Postmenopausal Women. Journal of Women’s Health.
 • Ried, K. (2016). Garlic Lowers Blood Pressure in Hypertensive Individuals, Regulates Serum Cholesterol, and Stimulates Immunity: An Updated Meta-analysis and Review. The Journal of Nutrition.
 • Ried, K., Toben, C., & Fakler, P. (2013). Effect of garlic on serum lipids: An updated meta-analysis. Nutrition Reviews.
 • Khoo, Y. S. K., & Aziz, Z. (2009). Garlic supplementation and serum cholesterol: A meta-analysis. Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics.
 • De Morais, E. C., Stefanuto, A., Klein, G. A., Boaventura, B. C. B., De Andrade, F., Wazlawik, E., … Da Silva, E. L. (2009). Consumption of yerba mate (ilexparaguariensis) improves serum lipid parameters in healthy dyslipidemic subjects and provides an additional LDL-cholesterol reduction in individuals on statin therapy. Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.