Konjuge Linoleik Asit ve Sağlığa Faydaları

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan sayısız araştırma, konjuge linoleik asidin vücuttaki yağları azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Daha fazlasını bu yazımızda öğrenin!
Konjuge Linoleik Asit ve Sağlığa Faydaları

Son Güncelleme: 27 Kasım, 2020

Konjuge linoleik asit yağ asitlerinin değişik bir versiyonudur. Bu özelliği sayesinde sağlığa bir sürü faydası var, özellikle de iştah kontrolü açısından çok etkili.

Yine de henüz kanıtlanmamış birçok besleyici özelliği olduğu iddia ediliyor. Yani, önce tüketiciler için yeterince güvenli olup olmadığından emin olmak gerekiyor. Yoksa istenmeyen yan etkilerine maruz kalınabilir.

Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Konjuge linoleik asit: sağlığa faydaları

yağ ve granül kahve

Konjuge linoleik aside olan ilgi son yıllarda sağlıklı yaşama olan ilgiyle doğru orantılı olarak arttı. Genel olarak kardiyovasküler problemlere iyi geldiği ve antikarsinojen olduğu biliniyor. Bu bileşenin sağladığı diğer avantajlar ise şu şekildedir:

  • Bağışıklık sisteminin tepkisini ayarlar.
  • Konjuge linoleik asit aynı zamanda diyabet karşıtı unsurlar içerir.
  • Ayrıca kemik mineralizasyonunu destekler.
  • Son olarak vücuttaki yağları azalttığı iddia ediliyor.

Haydi, konjuge linoleik asidin etkilerine yakından bakalım:

Konjuge linoleik asit diyabeti önleyebilir

Diyabet üzerindeki etkilerini araştıran çeşitli çalışmaların hayvanlar üzerinde yaptığı deneylerden bulduğu verilere göre, konjuge linoleik asit diyabet ilaçlarının etkisine benzer bir etkiye sahip.

Ayrıca konjuge linoleik asit kullanan tip 2 diyabet hastaları üzerinde yapılan klinik deneyler sonucunda, bu maddenin açlık glikozu, leptin, vücut kitle indeksi ve kiloda azalmaya ciddi anlamda yardımcı olduğu görülmüş.

Anti-adipojenik etkisi

obezite için konjuge linoleik asit
Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar konjuge linoleik asidin vücuttaki yağları eritme özelliği olduğunu gösterdi.

Yağları eritme özelliği olan bu yağ asidi, obeziteyi önleme ve tedavi etmeye yaramasıyla ticari çıkar elde etmek için kullanılmaya da çok müsait. Fakat kilo problemi olmayan kişiler üzerinde kayda değer bir etkisi olmaması bazı tartışmalara zemin hazırlıyor. 

Konjuge linoleik asidin vücut yağ oranına etkisi enerji dengesindeki modifikasyonlarla açıklanıyor. Bu asitlerin besin alımını azaltması, enerji tüketimini arttırması ve hatta ikisine birden sebep olması mümkün.

Bağışıklık sistemini destekler

Bu çok güncel bir bilgi olmakla birlikte hala destekleyecek yeterli araştırma yapılmadı. Ancak araştırmacılar bu maddenin bazı immunoglobinleri arttırdığını gözlemleyebildi. Bunlar yabancı maddeleri ya da antijenleri tespit eden hücrelerdir. Çıkan sonuçlar, bu yağ asidinin bazı yiyecek alerjilerinin önlenmesi ve tedavisinde işimize yarayabileceği ihtimalinin kapılarını aralamış oldu.

Anti-kanserojen

Bu özelliği araştırmacıların en çok üzerinde çalıştığı konu diyebiliriz. Bu konuda sadece hayvanlar üzerinde değil insanlar üstünde de deneyler yapılıyor. Meme kanseri hakkında elde edilen bulgular, konjuge linoleik asidin diğer benzer bileşenlere kıyasla daha çok avantaj sağladığı yönünde. Bu da demek oluyor ki meme kanserini önlemede etkili olabilir.

Genel anlamda antioksidan olması, bağışıklığı arttırması, anjiyojenez ve metastaz ile apoptozdaki (hücre ölümü) artışı önlemesi anti-kanserojen mekanizmasının nasıl çalıştığını açıklayan etkileri arasında sayılabilir.

Konjuge linoleik asit kullanımının kemik mineralizasyonu açısından faydaları

konjuge linoleik asit kapsülleri dolu kavanoz

Son olarak, bu maddenin yaşlılığa bağlı kas kaybı ve kemik erimesini de önlemede rolü olabileceğini gösteren bazı araştırmalar var.

Genel anlamda insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin sonuçlarını destekler nitelikte çıkarsa konjuge linoleik asidin daha popüler hale gelmesi çok olası bir senaryo! Ancak bu faydalarının gerçekten olup olmadığını kanıtlamak için hala insanlar üzerindeki etkilerine yönelik yapılması gereken çalışmalar var.

Sonuç

Konjuge linoleik asit vücut için birçok faydası olan bir madde olsa da, dediğimiz gibi özelliklerinin çoğu hala inceleme altında ve kesin sonuçlara ulaştırılması gerekiyor.

Konjuge linoleik asidi doktorunuzun size uyguladığı herhangi bir tedavinin yerine geçebilecek bir alternatif olarak kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Yani, eczacınız ya da doktorunuzla konuşmadan herhangi bir tedaviye başlamayın. Aksi takdirde yanlış kullanımı ciddi sonuçlara yol açabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hartigh LJ., Conjugated linoleic acid effects on cáncer, obesity and aterosclerosis: a review of pre clinical and human trials with current perspectives. Nutrients, 2019.
  • Kanter JE., Goodspeed L., Wang S., Kramer F., et al., 10,12 conjugated linoleic acid driven weight los is protective against aterosclerosis in mice and is associated with alternative macrophage enrichment in perivascular adipose tissue. Nutrients, 2018.
  • Kadirareddy RH., Ghanta Vemuri S., Devi Palempalli UM., Probiotic conjugated linoleic acid mediated apoptosis in breast cáncer cells by downregulation of NFkB. Asian Pac J Cancer Prev, 2016. 17 (7): 3395-403.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.