Kemik Sağlığınızı İyileştirecek 7 Tıbbi Bitki

Bazı çayları düzenli olarak içmek, kemik sağlığınızı iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Bu yazımızda sağlıklı kemikler için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin!
Kemik Sağlığınızı İyileştirecek 7 Tıbbi Bitki
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yapı taşı kemik olan iskelet sisteminiz tam bir yapıdır. Amacı vücudunuza destek ve hareketlilik kazandırmaktır. Sonsuz bir hareketlilik listesine sahip olmanızı sağlar.

Bu, bağlarınız, tendonlarınız, kıkırdaklarınız ve diğer yapılarınızla birlikte kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini de sağlar. Aslında, çok sayıda temel besin maddesi için bir depolama sistemi görevi görür. Bundan dolayı da bağışıklık sisteminizle ilgisi çok fazladır.

Sorun şu ki, bu sistemde hiç hastalık görülmez diyemeyiz. Maalesef birçok dış ve iç faktör bu sistemi bozabilir. Sonuç olarak, güçlü ağrı ve enflamatuvar reaksiyonlara neden olur. İlerledikçe, bunlar yaşam kalitenizi etkiler.

Bununla birlikte, bu durumlardan kaçınılabilir. Sağlıklı alışkanlıkların takip edilmesi ve bazı doğal ilaçlar kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcıdır. Bu yazımızda sizinle 7 tıbbi bitkiyi paylaşmak istiyoruz. Bunlar içerdikleri besin desteğinden dolayı, bu sistemi korumak için mükemmeldir.

Onlara bir göz atın!

1. Fesleğen

kesme tahtasında fesleğen

Fesleğen popüler bir bitkidir. Sahip olduğu kalsiyum, kemik sağlığınız için iyidir. Bu önemli mineral kemikleri kuvvetlendirmektedir. Ayrıca, yaş alma ile ilişkili aşınmayı da önler.

 • Salatalarınıza ve çorbalarınıza bir katkı maddesi olarak ekleyin. Ayrıca çayını da yapabilirsiniz.

2. Alfalfa

Alfalfa sapları temel mineraller bakımından zengindir. Vücudunuzda sindirildikten sonra, kemik sağlığını güçlendirirler. Anti-enflamatuvar içerikleri, serbest radikallerin olumsuz çalışmasını önlemeye yardımcı olur ve kronik hastalık gelişme riskini azaltır.

Östrojene benzer etkileri olduğunu söylemeye değer. Kemik kütlesi kaybını önlemede bu önemli bir şeydir.

 • Bu bitki salatalara ve doğal meyve sularına eklenebilir.
 • Bir seçenek olarak, bazı haplarda ve takviyelerde bulunur.

3. Söğüt

söğüt dalları

Söğüt, salisilik açısından zengin bir bitkidir. Bu, kemik ağrılarını kontrol etmeye yardımcı olan, analjezik bir etkiye sahip bir bileşiktir. Anti-enflamatuvar ve antioksidan gücü, kemik sağlığınızı dengeler. Hareket kabiliyetindeki sorunların görülmesini azaltır.

4. Kara hindiba

Kara hindiba, diüretik etkileri açısından popülerdir. Kemik sağlığınıza fayda sağlayan besin maddeleri içerdiğini de belirtmeliyiz.Bu, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri sağlar, bunların ikisi de kemik yoğunluğunu korumak için gereklidir.

Anti-enflamatuvar ve detoks özelikleri dolaşımınızı iyileştirir. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin iyi miktarda üretimini korumaya yardımcı olurlar.

 • Bu bitkinin çayını günde 3 kez için.

5. Isırgan

ısırgan otu

Isırganın faydalarından birisi, kemiklerinizi serbest radikallerin ve çevrenin zararlarındam korumaktır. Bu bitki bol miktarda demir, kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Bunlar, kemiklerinizi güçlü tutmak için gerekli minerallerdir.

 • Özelliklerinden yararlanmak için günde 2 bardak ısırgan çayı içmeniz gerekir.

6. At kuyruğu

At kuyruğu, besin içeriği açısından zengin bir bitkidir. Vücudunuzda emildikten sonra, kemik ve eklem sağlığınıza faydalı olur. Analjezik ve anti-enflamatuvar özellikleri vardır. Bu; ağrı, enflamasyon ve bu sistemin genellikle muzdarip olduğu diğer semptomların rahatlamasını kolaylaştırabilir.

Vitaminleri kolajeni sentezleyen işlemleri destekler ve kemiklerinizin birbirine sürtünmesine sebep olan aşınmayı önler.

 • Haftada en az 3 kez, 2-3 bardak at kuyruğu çayı için.

7. Papatya

papatya çayı

Papatya alternatif doğal tıp alanında en popüler bitkilerden biridir. Faydalarının çoğu analjezik ve yatıştırıcı gücünden gelmektedir. Yaygın olan ağrıyı azaltmak için mükemmeldir.

Az sayıda insan bunun kemik sağlığı için de iyi olduğunun farkındadır. Bu sadece anti-enflamatuvar yeteneği ile değil, aynı zamanda gerekli mineralleri size vermesinden dolayıdır.

Bunu yemek, hareketliliğinizi etkileyen şişliği azaltır ve kıkırdağı ve kemiklerinizi bağlayan bağları yağlar.

 • Günde 3 sefere kadar, papatya çayının tadını çıkarın.
 • Ağrı ve enflamasyon olduğunda, banyo veya kompres olarak harici olarak kullanın.

Gördüğünüz gibi, özellikleri, kemiklerinizi güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olan birçok bitki vardır. Bu bitkileri, etki gösteren hastalıklara karşı koruyucu önlem olarak kullanmak için düzenli olarak tüketin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bashira S, Drehera F, Chewa A. Cutaneous bioassay of salicylic acid as a keratolytic; International Journal of Pharmaceutics 2005 (292): 187-194.
 • Corletto F. [Female climacteric osteoporosis therapy with titrated horsetail (Equisetum arvense) extract plus calcium (osteosil calcium): randomized double blind study]. Miner Ortoped Traumatol 1999;50:201-206.
 • Cola de caballo (Equisetum arvense L.) (Abril 2010) holadoctor.com/es/hierbas-y-suplementos-a-z/cola-de-caballo-equisetum-arvense-l
 • Janmejai K, Eswar Shankar, Sanjay Gupta. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future.  (2010) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.