Endometriyoz Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Şey

· 8 Nisan, 2018
İki vücut birbirinin asla aynısı olmadığı için aynı zamanda endometriyoz da iki farklı kadın için aynı değildir. Bu, aynı kişide değişen semptomları da içerir. Bu yazıda daha fazla bilgi edinin!

Endometriyozdan bahsetmek masaya sessiz bir hastalık koymak demektir. Bu hastalığın sosyal bilinçsizliğinin gizli yönleri mevcuttur. Terimler ve hakkındaki fikirler bu nokta karışır. Bu aynı zamanda mitlerin ve kalıpların kullanıldığı ve istismar edilmeye başladığı noktadır.

Endometriyoz basit bir ağrılı regl değildir. Bu, yumurtalığın dışındaki endometriyal dokuda gelişen bir enflamatuvar hastalıktır.

Bu doku kümeleri periton, yumurtalıklar, bağırsaklar ve hatta vajinada ortaya çıkabilir. Ayrıca akciğer gibi organlara ulaşan vakalar da vardır.

Bu hastalıkla yaşayan kadınlar, bu durumla savaşmanın kolay olmadığını bilirler. Hakkında hala bilinmeyen birçok şey vardır.

Gebelik önleyici tedavi, endometriyozu yavaşlatır veya düzenler.

Bununla birlikte, birçok durumda, bu anormal ve ağrılı dokunun büyümesine karşı birinin kendi bağışıklık sisteminden gelen bu saldırıya karşılık veren karmaşık ameliyat ve tedavilerin yanı sıra herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Sonuç olarak, bu hastalık hakkında daha iyi bir sosyal anlayışın olması gerekir. Bu sayede bu alanda daha ekonomik, hijyenik ve yardımcı bir yatırım yapılabilir.

Birçok kadının iş yerlerinden sürekli olarak izin istediğini unutmamalıyız. Aynı zamanda iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için net bir desteğe ihtiyaçları vardır.

Bu makalede, erkek ve kadın, herkesin endometriyoz hakkında bilmesi gereken dokuz şeyi size göstermek istiyoruz.

1. Endometriyozu teşhis etmek kolay değildir

Doktorları ve jinekologları acılarının sebebini bilmeden ziyaret eden birçok kadın vardır. Hasta olmalarının, aşırı kanamaların, anormal periyotların ve hatta kısırlığın sebebini bulmazlar.

 • Bu semptomlar, ergenlik çağındaki ilk menstrüasyonla başlayabilir.
 • Endometriyozu teşhis etmenin tek yolu, pelvik bir laparoskopi veya transvajinal bir ekografidir.

2. Çok farklı semptomlar

Endometriyoz, sadece ağrılı regl dönemleri veya kısırlık ile karakterize edilmez. Diğer ilişkili semptomlar şunlardır:

 • Ağrılı ovulasyon
 • Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ağrı
 • Anormal kanama
 • Kronik pelvik ağrı
 • Yorgunluk

3. Hayır, endometriyoz kısırlık ile eş anlamlı değildir

ağrı

Bu endometrioz tanısını yeni alan kadınlar için önemli bir bilgidir.

Bu hastalığa yakalanmak, anne olma şansınız olmadığı anlamına gelmez.

Endometriyozlu olan kadınların % 30 ve % 40’ı doğal olarak çocuk sahibi olamaz. Ancak modern üreme yöntemleri ile hamile kalma ihtimalleri artar.

4. On kadından birinde endometriyoz görülür

Endometriyoz Derneği bize on kadından birini etkileyen bu hastalık hakkında bilgi verir.

Bunun, nedenleri bilinmeyen kronik bir hastalık olduğunu bilirler. Örneğin, genetik bir yatkınlık olduğunu gösterebildiler.

Endometriyozun ortaya çıkmasını tetikleyebilecek şeyler arasında, aşağıdaki özellikler de bulunur:

 • Erken ilk menstrüasyon
 • Düzenli, ancak kısa süreli menstrüel döngüler (27 günden az)
 • Bir haftadan fazla süren regl dönemleri
 • Geç menopoz

5. Bu iltihaplı bir hastalık mı yoksa otoimmün bir hastalık mı?

yumurtalık

Endometriyoz bağışıklık sisteminizi etkileyen enflamatuvar bir hastalıktır. Ancak öyle olsa da, doktorlar bunun otoimmün bir hastalık olmadığını söylüyor.

6. Bütün kadınlar için aynı değildir

Endometriyoz her kadını farklı bir şekilde etkiler. İlk önce, bu bir tedavinin tüm hastalar için eşit şekilde etki etmeyeceği anlamına gelir.

Çok fazla gündelik sorunu olmayan kadınlar vardır. Öte yandan, başkaları acı çekmeden idrar yapmak için bir sondaya ihtiyaç duyar. Başkaları yürüyemedikleri için koltuk değneğine ihtiyaç duyar, çünkü zorlukla yürürler…

7. Hormonal tedaviler, ancak her durumda tedavi edici değiller

Endometriyoz tetiklenmesi için östrojene ihtiyaç duyar. Bu, bu dokunun anormal büyümesine neden olur.

Hormonal tedaviler östrojen üretimini yavaşlatır ya da durdurur. Sonuç olarak ona yardım ederler. Oral gebelik önleyici haplar, en çok kullanılan tedavi yöntemidir.

8. Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa endometriyoz yoğunlaşır

Eğer bu hastalık teşhisiniz varsa, hareketsiz yaşam sitilinden kaçınmanız gerekir.

Kronik ağrı çektiğiniz zaman evden ayrılmanızın, spor salonuna gitmenizin ya da yürüyüş yapmanızın ne kadar zor olduğunu biliyoruz … Ancak, hareket etmemeniz durumunda semptomlar yoğunlaşır.

9. Çevrenizdeki insanların anlayış eksikliği de sizi incitir

kadın

“Her zaman şikayet ediyorsun, sanki bir cam bebeksin, her şey canını çok acıtıyor”, “zayıfsın, hep yorgunsun, neden böylesine yenilgiye uğramış bir zihniyetin var bilmiyorum.”

 • Bunlar genellikle endometriyozdan muzdarip kadınların, çevrelerinden duyduğu en yaygın yorumlardır.
 • Bazen, ilişki sorunları ve cinsel ilişki sırasında hissettikleri acı tarafından bunalırlar.
 • Yani, fiziksel sınırlamalar ve ağrı ile birlikte çok karmaşık bir hastalığa bakıyoruz. Onunla birlikte olan kadınlar, toplumsal sorunlar ve anlayış eksikliği ya da başkaları tarafından reddedilme ile  uğraşmak zorunda kalırlar.

Bu hastalığın daha net bir anlaşılırlığı olması gerekir. Daha iyi bir anlayışa ve en önemlisi saygıya, hassasiyete ve psikososyal desteğe ihtiyaç duyar. Bu şekilde, bu hastalık yalnızlık ve reddedilme ile ilişkili olmayacaktır.