Enerji Dolu Hissetmek için Yapabileceğiniz Kahvaltılar

Günün ilk öğününden itibaren, güne başlamanız için yeterli enerjiye sahip olmanıza yardımcı olacak gıdaları kahvaltınıza dahil etmek iyi bir fikirdir. En iyi kahvaltılardan bazılarına bir göz atın!
Enerji Dolu Hissetmek için Yapabileceğiniz Kahvaltılar
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Sabahları çok “enerji dolu” hissettiğinizi düşünmüyor olabilirsiniz. Belki de güne başlamak sizin için zordur ve öğleye kadar bir zombi gibi hissediyorsunuzdur. Günün ilk yemeği için bazı önemli besin maddelerini kaçırıyor olabilirsiniz. Bu makalede, günün en başından itibaren enerji dolu hissetmek için yapabileceğiniz en iyi kahvaltıların bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

En enerji dolu kahvaltılar nelerdir?

yulaf ve meyve

Birçok kişi bolca enerji içeren bir kahvaltının gün boyunca ne kadar önemli olduğunu bilmez. Giyinirken ya da makyaj yaparken bir bardak kahve içmek gibi ve hatta evi boş karna terk etmek gibi bir alışkanlığa sahip olabilirsiniz.

Daha fazla enerji almak istiyorsanız, sağlıklı karbonhidratları tüketmeniz önemlidir – yani vücudunuzun yakıt haline gelebilecek glikoz kaynaklarını. Bu gıdalarla ilgili iyi olan şey, size çok daha uzun süre enerji vermeleri ve diyetinize çok fazla kalori eklememeleridir.

Ayrıca yaz aylarında özellikle az yağlı protein ve meyve yağlarını bol miktarda yemenizi öneririz. Bu, vücudunuza tam şarjlı piller ile güne başlamak için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini vermektir.

Örneğin, badem ve yulaf sütü gibi belirli laktoz alternatifleri, süt ürünlerinde (özellikle bütün süt çeşitleri) bulunan yüksek miktarlarda yağ ve kolesterolün önlenmesinin mükemmel yollarıdır.

İyi bir kahvaltı size bol fayda sağlar. İştahınızı azaltmakla kalmaz aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırır ve gün boyunca çok fazla yemek yemenizi önler.

Halkın inandığının aksine doyurucu bir kahvaltı, meyveler ve tam tahıllar gibi sağlıklı gıdaları seçtiğiniz sürece kilo vermenize ve yiyecek arzularını azaltmanıza yardımcı olur.

Sabahları fazla yemek yemeye alışkın değilseniz, kahvaltınıza yavaş yavaş yiyecek ekleyerek başlayabilirsiniz.

Ayrıca akşam erken yemek yemeniz ve son yemeğinizden sonra en az üç saat uykuya geçmemeniz de önemlidir. Bu, sabah aç uyanmanızı sağlayacak ve güzel bir kahvaltı tüketmenizi kolaylaştıracaktır.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Buna bakın: Kahvaltıda Turunçgil Meyveleri Tüketmenin Faydaları

Enerji dolu hissetmek için kahvaltı: bazı hazırlık ipuçları

enerji dolu hissetmek için krep

Sabahları kahvaltı yemediğiniz zaman, bu durum vücudunuzu enerji rezervlerini harcamaya zorlar.

Geceleyin uyurken yedi saat ya da daha fazla zaman yemek yemeden zaman geçirdiğinizde, yakıt tüketildiğini unutmayın. Uyandığınız zaman, pillerinizi şarj etmeniz gerekir.

 • İyi bir kahvaltı (enerjik ve sağlıklı), protein, yavaş hareket eden karbonhidratlar ve meyveler ya da sebzeleri içermelidir.
 • Gündüz ortasında enerji tükenmesini önlemek için yüksek lif içeriğine sahip olan tahılları ve mısır gevreklerini seçmek çok önemlidir.
 • Hareket halindeyken kahvaltı etmeniz gerekiyorsa, haşlanmış yumurta ya da bir avuç fındık da ekleyebilirsiniz.
 • İşlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınmanızı öneririz, çünkü işlenmiş gıdalar kolesterol düzeylerini yükseltir.
 • Haftada en az üç kez (protein için) yoğurt yemeyi deneyin ve her porsiyonun beş gramdan daha az şeker içerdiğinden emin olun.

Kahvaltılarda enerji dolu hissetmek için tüketebileceğiniz beş yiyecek

Günün erken saatlerinde beş farklı gıda yemenin zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, zamanla, protein açısından yüksek ve yağ içeriği düşük bir kahvaltıdan faydalanacağınızı fark edeceksiniz.

Bu sizin için yalnızca fiziksel düzeyde değil aynı zamanda duygusal anlamda da iyidir çünkü günlük yükümlülüklerinizi yerine getirmeden önce ailenizle birkaç dakika paylaşmaktan daha iyi bir şey yoktur.

Kahvaltınıza eklemeniz gereken gıdalar şu şekildedir:

1. Kahve

Bazı insanlar bu içecek hakkında kötü bir görüşe sahiptir ama bununla birlikte, kahveyi doğru miktarda tüketmek, enerji seviyenizi yükseltmenin harika bir yolu olabilir.

Kafein, ruh halinizi geliştirmeye ve zihinsel performansınızı arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yorgunluk ve bitkinlik hissinizi azaltır ve metabolizmanızı hızlandırır. Ancak dikkat: yalnızca sabahları bir fincan, öğleden sonra da bir fincan daha almalısınız, daha fazla değil.

2. Kuruyemiş

Kuruyemiş; protein, sağlıklı yağlar ve lif açısından çok zengindir. Çok az kalori içerdikleri halde, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize ve yemekler arasında atıştırma isteğinden kaçınmanıza yardımcı olurlar.

Kuruyemiş; E vitamini, magnezyum ve manganez içerir. Diyabet ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltır ve yoğurt ya da süt ile mükemmel hale gelirler.

3. Yumurta

Yumurtaların da sağlığınız için kötü olduğu düşünülmektedir. Ancak onları pişirerek tüketirseniz, vücudunuza vücudunuzdaki yağları (özellikle de karın etrafındakileri) azaltacak altı gram sağlıklı protein vermiş olursunuz.

Kahvaltıda bir yumurta tüketmek beyin işlevinizi geliştirir, kolesterol seviyelerini dengeler ve hatta maküler dejenerasyonu önler. Buna ek olarak, gün boyunca ek kalori tüketmekten kaçınırsınız.

4. Keten tohumu

keten tohumu

Bu küçük tohumlar bir sürü besin maddesi içerir. Keten tohumları, omega-3 yağ asitleri, B1 vitamini, lif ve magnezyum (diğer minerallerle birlikte) içerir.

Meyve suyu ya da yoğurtla karıştırılmış bir çorba kaşığı keten tohumu, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini azaltabilir.

5. Yulaf

Bu, sağlıklı ve enerjik bir kahvaltı için vazgeçilmez bir bileşendir. Yulafı, yoğurt, süt ya da meyve suyu ile birlikte, yulaf ezmesi ya da granola şeklinde tüketebilirsiniz.

Lif, demir ve magnezyum da dahil olmak üzere birçok besin sağlar. Hiç şüphesiz yulafın en büyük yararlarından biri, yemek yeme isteğini azaltmasıdır.

Mideniz birkaç saat boyunca dolu olacak ve öğle yemeğinden önce bir şeyler atıştırmaya yönelik bu rezil çılgınlığın önüne geçeceksiniz.

Kahvaltıya eklemeniz gereken diğer gıdalar:

 • Yoğurt
 • Taze meyve (meyve suyu, smoothie ya da ham şekilde)
 • Süzme peynir
 • Yeşil çay (kafeini azaltmak için)

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Better Health Chanel. Breakfast. Victoria State Government. Department of Health.
 • Fernández Morales, I., Aguilar Vilas, M. V., Mateos Vega, C. J., & Martínez Para, M. C. (2008). Relación entre la calidad del desayuno y el rendimiento académico en adolescentes de Guadalajara (Castilla-La Mancha). Nutricion Hospitalaria.
 • Herrera, A. (2013). El Desayuno Y Su Importancia ¿Es Realmente El Desayuno Una Necesidad Fisiológica O Un Hábito Saludable? Revista Gastrohnup.
 • Kuang H, Yang F, et al. The impact of egg nutrient composition and its consumption on cholesterol homeostasis. Cholesterol. Agosto 2018.
 • Lenzi de Almeida K. C, Spreafico Fernandes F, et al. Efecto de la semilla de linaza (Linum usitatissimum) en el crecimiento de ratas wistar. Revista Chilena de Nutrición. Diciembre 2008. 35 (4): 43-451.
 • Lezcano, E. P. (2010). Cereales para el desayuno. Alimentos Argentinos.
 • Ros E. Health benefits of nut consumption. Nutrients. Julio 2010. 2 (7): 652-682.
 • Pittaluga A, Barreca D, et al. Health benefits related to tree nut consumption and their bioactive compounds. International Journal of Molecular Science. Junio 2021. 22 (11): 59-60.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.