Erken Saç Beyazlamasının 4 Sebebi

Stres, sigara ve vitamin eksiklikleri, erken saç beyazlamasının nedenlerinden bazılarıdır. Saç beyazlaması nadir olarak ciddi bir hastalıkla ilişkilidir. 
Erken Saç Beyazlamasının 4 Sebebi

Tarafından yazılmıştır Eleny Vanessa Alvarado Prada

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Melanin saça rengini veren pigmenttir. Gri veya beyaz saçlar, melanin içermeyen saçlardır. Genç yaşta saç beyazlaması pek çok nedenden ortaya çıkabilir.

Zamanla saç pigmentasyonunu kaybeder. Bu fenomenin yaşlılık için tipik olmasının nedeni budur. Ancak, bunun her zaman böyle olmadığını göreceksiniz.

Gençler onları korkutabilecek beyaz ve gri saçlara sahip olabilirler. Bu durumun garip olduğunu veya başınıza kötü bir şey geldiğini düşünmeyin. Stres gibi bazı faktörler saçlarınızın beyazlamasına neden olabilir.

Erken saç beyazlaması herhangi bir hastalıkla ilişkili midir?

İnsanlar saçlarının beyazlamasını yaşlılıkla ilişkilendirdiği için bu çok yaygın bir sorudur. Ancak endişe etmenize gerek yok. Aşağıda, beyaz ve gri saçların gerçekten belirli hastalıklarla ilişkili olup olmadığını veya bunun normal olup olmadığını açıklayacağız.

NIH Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, bir kişi zayıflamış bağışıklık sistemi nedeniyle saçlarında beyazlama yaşayabilir. Bununla birlikte, az sayıda çalışma atopiyi (birçok alerjik reaksiyona sahip bir kişinin kalıtsal doğası) beyaz saçlarla ilişkilendirir.

Bu bakımdan bazı durumlar gri veya beyaz saçların erken görünmesine neden olabilir. Endişelenmeniz gereken bir şey olmadığı konusunda ısrar ediyoruz.

Erken grileşme vakalarının çoğu kalıtımsaldır. Ve aslında bu vakaların çok azı hastalıklarla ilişkilidir. Bazı tedaviler, %100 etkili veya kalıcı olmasalar da normal saç pigmentasyonunu geri kazanmaya yardımcı olabilir.

aynada saçlarına bakan genç erkek
Estetiğin ötesinde erken grileşme konusunda endişelenmemelisiniz.

Gençken gri saçların çıkmasının dört nedeni

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ciddi hastalıklarla ilgisi olmayan birçok neden grileşmeye neden olabilir. İster inanın ister inanmayın, bu oldukça yaygın bir durumdur.

1. Stres

Suçlu stres mi? Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları yaptığıkları bir araştırmada, pigmentsiz saç köklerinden sempatik sinir sisteminin (dış tehditlere yanıt vermekten sorumlu) sorumlu olduğu sonucuna vardı. Bu, kafa derisinde gri saçların ortaya çıkmasını teşvik eder.

Çok stresli bir durum, saç köklerinin saç pigmentasyonundan sorumlu hücreler olan melanositlerini kaybetmesine de neden olabilir. Bu nedenle, gri saçların erken ortaya çıkmasını önlemek istiyorsanız, stres seviyenizi azaltmaya çalışmalısınız.

2. B12 vitamini ve mineral eksiklikleri

Diyetiniz gri saçların erken görünümünü büyük ölçüde etkileyebilir. B12 vitamini, folik asit, demir, çinko ve D3 vitamini eksiklikleri saçta depigmentasyona neden olur.

Bu nedenle uzmanlar, aşağıdaki yiyecekleri beslenme düzeninize dahil etmenizi önerir:

  • Ceviz
  • Yağsız et
  • Bitter çikolata
  • Avokado
  • Tam tahıllar
  • Taze meyveler

Dengeli bir beslenme düzeniniz olduğundan emin olun ve yukarıda bahsettiğimiz yiyeceklerden hiçbirini aşırı yemeyin. İşin sırrı, beslenme düzeninizi aktif bir yaşam tarzı ile tamamlamanın yanı sıra, dengedir. Başka bir deyişle, mutlaka egzersiz yapmalısınız.

3. Genetik

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, gri saçların erken ortaya çıkması DNA ile ilişkilidir. Hatta bu çalışmada uzmanlar gri saçla ilgili ilk geni belirlemeyi başardılar.

Bu genin adı IRF4’tür ve melanin üretiminde rol oynar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, melanin saç rengini üreten pigmenttir.

Bu nedenle bazı ailelerde erken grileşme görülür. Bu bir hastalık değildir, sadece yeterli melanin üretecek genetik yeteneğe sahip olmadıkları anlamına gelir.

4. Otoimmün hastalıklar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çalışmalar, otoimmün hastalıkların genç bir kişide gri saçlara neden olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, bağışıklık sistemlerinin sağlıklı hücrelere saldırmasıdır.

Gri saçların ortaya çıkması ile ilgili bazı durumlar vitiligo, tiroid bozuklukları, Werner sendromu ve pernisiyöz anemidir.

Bu yazımızı da okuyun: Gri Saç: Estetik Ve Olgunluk

Erken saç beyazlamasını nasıl önleyebilirsiniz?

Artık neden gri saçlara sahip olabileceğinizi bildiğinize göre, erken yetişkinlik döneminde saçlarınızın beyazlamasını önleyen alışkanlıkları keşfetmenin zamanı geldi. Bu konuda azim ve istikrarın çok önemli olduğunu unutmayın.

Sigarayı bırakmak

Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi uzmanları, sigara dumanının kan akışını azaltarak ve saç köklerinin DNAsını değiştirerek saçları etkilediğini belirtiyor.

Aslında, sigara içmenin sonuçlarından bazıları donuk görünen saçlar, renk değişikliği, saç incelmesi ve erken saç grileşmesidir. Bunu biliyor muydunuz?

sigara, duman ve cildi yaşlanmış kadın
Tütün, sigara içenlerin cildini ve saçını etkileyerek erken yaşlanma belirtilerine neden olabilir.

Beslenme düzeninizi çeşitlendirin

Beslenme, genç yaşta gri saçların önlenmesinde temel bir faktördür. Günde birkaç porsiyon sebze ve meyve yemelisiniz.

Ayrıca, yağsız proteinler tüketmelisiniz. Bunlar önemlidir çünkü vücudunuza saç köklerini sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlarlar.

Spesifik olarak, B12 vitamini ve C vitamini, vücudunuzun melanin üretmesine yardımcı olacak iki maddedir. Benzer şekilde, demir ve folik asit takviyeleri almalısınız, çünkü bu minerallerin düşük seviyeleri donuk saçlara neden olabilir.

Aşırılıklardan kaçının

Aşırılıklardan kaçınmanızı öneriyoruz. Aburcubur, alkol, yüksek tuz tüketimi, kızarmış yiyecekler ve unlu mamuller saçınızın sağlığını etkileyebilir ve erken gri saçların görünümünü artırabilir.

Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz çok önemlidir.

Erken gri saçlar genellikle endişe nedeni değildir

Gençseniz ve kafanızda birkaç gri saç gördüyseniz endişelenmeyin. Bunun nedeni çok nadiren ciddi bir durumdur. Genel olarak, burada bahsettiklerimiz gibi bazı alışkanlıklar saçınızın beyazlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Ancak şunu bilmelisiniz ki, anne-babanızın saçları erken yaşta beyazlamışsa, bunun sizin başınıza da gelme ihtimali çok yüksektir.

Bunun er ya da geç herkesin başına geleceğini unutmayın. Neyse ki, gri saç, içeride kim olduğunuzu değiştirmez!

İlginizi çekebilir ...
Saç Bakımı: Saçlarınızı Doğru mu Yıkıyorsunuz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Bakımı: Saçlarınızı Doğru mu Yıkıyorsunuz?

Saçlarınız kusursuz görünmüyorsa geri kalanlar önemini yitirecektir. Saç bakımı düzgün yapılmıyorsa ve saçlar yanlış yıkanıyorsa, güzelliklerini ka...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.