Eski Çoraplarla Yapabileceğiniz 12 El İşi

Diğer tekleri kaybolmuş ve gevşek birkaç çorabınız var ve onlarla ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu yazıda size eski çoraplarınıza yeni bir hayat vermek için yapabileceğiniz farklı el işleri göstereceğiz!
Eski Çoraplarla Yapabileceğiniz 12 El İşi

Tarafından yazılmıştır Maria Fernanda Ramirez Ramos

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

El işi yapmak, çocuklarla zaman geçirmenin ve yaratıcılıklarını teşvik etmenin en iyi yollarından biridir. Ancak, bir yetişkin olarak da zevk alabileceğiniz bir aktivitedir ve bir şeyleri yeniden kullanmanıza yardımcı oluyor! Bu yazımızda eski çoraplarla yapabileceğiniz 12 el işini paylaşacağız!

Bu aktivitenin özellikle çocuklar için birçok fiziksel ve duygusal faydası vardır. Oxfam Intermon’daki bir makaleye göre, hayal güçlerini geliştirmelerine, sabır geliştirmelerine, özgüvenlerini geliştirmelerine, aile bağlarını güçlendirmelerine ve el becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Ayrıca, el sanatları bir şeyleri geri dönüştürmelerine izin verdiği için çocukların gelişimi için yararlıdır. Aslında, bu gerçekten de döngüsel bir ekonomiyi teşvik etmeye yardımcı olur. Bu, ürünlerin daha uzun ömürlü olması için üretim ve tüketim biçimlerinde değişiklik yapmayı uman bir kavramdır.

Eski çoraplardan yapabileceğiniz bazı şeylere bir göz atalım.

1. Eski çoraplarla yapılan kuklalar

Kuklalar, eski çoraplarla yapabileceğiniz, nesillerdir çocukların ilgisini çeken el sanatlarından biridir. Çorap kuklaları, çocukların fantastik hikayeler hakkında bilgi edinmelerine yardımcı oldukları için yaratıcılığı teşvik eder. Aslında eski çoraplarla karakter yaratmak gerçekten eğlencelidir!

Başlamak için, yün, iplik, düğme, kalem, kurdele veya karakterlerinize hayat vermenize yardımcı olacak diğer ögeleri toplamalısınız. Parmak uçlarınızın geldiği uç, kuklanızın başı ve ağzı olacaktır. Bu nedenle, her bir dekoratif nesneyi nereye koyacağınızı belirlemek için elinizi çorabın içine sokmak en iyisidir. Ellerinizi hareket ettirerek kuklanın konuşmasını simüle edeceksiniz.

2. Oyuncak bebek kıyafetleri

Yaratıcılığınızı geliştirmenize izin veren oyunlar en iyisidir. Bu nedenle çocuklara eski çoraplarla oyuncak bebekleri için kıyafet yaptırmak harika bir fikirdir! Etekler, gömlekler, eşarplar, battaniyeler veya hayal gücünüzün izin verdiği başka herhangi bir eşya yapabilirsiniz.

iki eski çizme ve bir çift eski çorap
Eski çorapları çöpe atmak zorunda kalmamak ve hala faydalı bir ömürleri olması için geri dönüştürebilirsiniz.

3. Hayvan şekilli oyuncaklar

Bir çift eski çorapla ayı, tavşan veya köpek şeklinde oyuncak bebekler yapmak çok kolaydır. Çorapları istediğiniz şekilde kesmeniz ve ardından içlerini doldurmanız ve bir iğne ve iplikle bağlamanız yeterlidir. Burun kısmı kulak görevi görebilir ve çorabın büyük kısmı vücut olabilir.

4. Temizlik bezleri

Eski çoraplarla yapabileceğiniz en kullanışlı el işlerinden biri de evi temizlemek için kullanabileceğiniz bez parçaları yapmaktır. Sıradan çoraplar tozu silmek için gerçekten iyidir.

Yüzeylerinizi parlatmak için eski naylon çoraplar veya kilotlu çoraplar harikadır. Alternatif olarak, yatak çorapları veya ısıtmalı çoraplar, ahşap zeminleri temizlemek ve evcil hayvan tüylerini toplamak için mükemmeldir.

5. Gardırobunuz için koku keseleri

Eski çoraplarla gardıroplarınızın mis gibi kokması için potpuri dolu küçük keseler yapabilirsiniz. Hoş bir aroma tutan ve yayan çeşitli kuru meyveler, çiçekler veya aromatik bitkiler ile potpuri yapabilirsiniz. Bunları çekmecelere koyabilir ve dolguyu sık sık değiştirebilirsiniz.

6. Eski çoraplarla saç tokası yapımı

Kilotlu çoraplar ve naylon çoraplar kolayca yırtılabilir. Ancak bunları saç tokası yapmak ve kullanım ömrünü uzatmak için tekrar kullanabilirsiniz.

Elastik malzemeleri nedeniyle at kuyruğu gibi saç stilleri oluşturmak için harikadırlar. Ayrıca genellikle koyu kahverengi veya siyah oldukları için saklanmaları kolaydır.

Bu tokaları elde etmek için, çorapları ayak bileği ucundan yukarıya doğru 3-4 santimlik dilimler halinde kesin. Malzemeden dolayı, kendi başlarına bir saç tokası oluşturma eğilimindedirler. Kilotlu çorap kullanıyorsanız, kalçaların etrafındaki kısmı saç bantları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

7. Parmaksız eldivenler

Kışın soğuk ellere sahip olmak gerçekten sinir bozucudur. Ancak bazen eldivenler cep telefonunuzu kullanmanıza veya bilgisayarda yazmanıza izin vermedikleri için can sıkıcı olabilir. Mükemmel bir alternatif, eski çorapları kullanarak parmaksız eldivenler yaratmaktır. Sizi sıcak tutacaklar ve hiç para harcamanıza gerek kalmayacak!

8. Eski çoraplarla evcil hayvanlarınız için oyuncaklar

Köpekleriniz veya kedileriniz için oyuncaklar genellikle pahalıdır. Ancak, evcil hayvanınız muhtemelen onu birkaç saat hatta dakika içinde yok edecektir. Bu nedenle eski çorapları kullanarak kendi çoraplarınızı yapmak harika bir alternatiftir.

Bunu yapmak için, çorabı diğer çoraplarla doldurmanız ve güçlü bir düğüm atmanız yeterlidir. Bir hayvan, balık veya top gibi görünmesi için süsleyebilirsiniz. Başka bir seçenek, büyük bir çorap alıp her iki uca bir düğüm atmaktır. Bu şekilde köpeğiniz için bir çiğneme oyuncağı görevi görecektir.

9. Kol koruyucusu

Küçük çocuklar yemek yemeyi öğrenirken genellikle kollarına yiyecek bulaştırırlar. Çok resim yapıyorlarsa, boya kalemi veya boya ile kollarını da boyarlar.

Bu nedenle eski çorapları alıp uçlarından kesmek kıyafetlerinizi koruyacak kol koruyucuları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca çocukları rahatsız etmeyecek rahat bir fikirdir.

10. Bitki saksıları için süslemeler

Bir bitki saksısını ona özel bir dokunuş katmak için dekore etmenin birçok yolu vardır. Güzel ve renkli eski çoraplarınız varsa, bunları saksıları dizmek için kullanabilirsiniz. Bu, özellikle sukulent gibi küçük ve orta boy olanlar için iyidir.

kafasındaki çoraptan yapılmış küçük oyuncak bebek
Köpeğiniz için eğlenceli oyuncaklar, bebekler ve hatta çiğneme oyuncakları yapmak, atmak üzere olduğunuz eski çoraplarla mümkündür.

11. Eski çoraplardan yapılmış kutular

Bir kilotlu çorap veya bir çift çorapla, birden fazla kutu gibi kaplar ve hatta nesneler için küçük cepler yapabilirsiniz. Şirin bebek çoraplarınız varsa, onları cüzdan gibi kullanmak için kapatabilirsiniz.

Bazı büyük çoraplarla kalem kutusu yapmak mümkündür. Bunu yapmak için, yanlardan birini kesin ve bir fermuarla dikin.

12. Çorap solucanları

Eski çorapları kullanarak çorap solucanı yapabileceğiniz iki el işi var. Ve bunlar çocuklar için çok eğlencelidir. Bunu yapmanın ilk yolu, birkaç top çorap yapmak ve onları bir solucan oluşturmak için bir araya getirmektir. Daha güzel görünmesi için pençeler, antenler ve gözler ekleyebilirsiniz!

Solucan veya yılan yapmak için diğer  bir seçenek, birkaç eski çorabı doldurmak ve uçlarını kapatmaktır. Ardından, istediğiniz kadar büyük olana kadar her bir parçayı birleştirin. Ardından, yuvarlayabileceğiniz ve daha sonra oynamak için açabileceğiniz büyük bir solucanınız olacak.

Yaratıcılığınızı kullanın

Bu yazıda size evinizde, evcil hayvanlarınızla birlikte eğlenmek veya çocuklarınızı eğlendirmek için eski çoraplarınızla yapabileceğiniz 12 işi anlattık. Ancak, olasılıklar sonsuzdur!

Çifti olmayan, delik olan ya da sadece yenisi ile değiştirilen çoraplara yepyeni bir hayat vermek için hayal gücünüzü serbest bırakın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.