Ev Dekorasyonu İçin 5 Renk Trendi

Seçenekler her zaman dekore edilecek odaya ve sizin zevklerinize bağlı olacaktır, ancak hala size harika fikirler verebilecek bazı moda trendleri vardır. Bu yılın renginin ne olduğunu biliyor musunuz?
Ev Dekorasyonu İçin 5 Renk Trendi

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Evinizin herhangi bir alanını dekore ederken ortaya çıkan en önemli sorulardan biri hangi renkleri seçeceğinizdir. Pek çok olasılık vardır ve seçiminiz her zaman dekore etmek istediğiniz odaya, odanın aydınlatmasına ve kullanımına, kendi zevkinize vb. bağlıdır. Peki, en son renk trendlerini biliyor musunuz?

Bu yazımızda size evinize tekrar aşık olmanızı sağlayacak bazı fikirler vereceğiz.

Ev Dekorasyonu İçin 5 Renk Trendi

Renkler ruh halinizi ve duygularınızı etkiler. Buna ek olarak, kalp atış hızınızı ya da odaklanma yeteneğinizi bile etkileyebilirler. Bu nedenle, dekore etmek istediğiniz oda için doğru rengi seçmek önemlidir.

1. Tutkulu Kırmızı

Kırmızı tonlarıyla dekore edilmiş bir oda.
Kırmızı zarafet ve tutku verir. Odanızda bu rengi abartmadan kullanın.

Kırmızının beyaz, gri ve siyah tonları ile kontrastı gerçek bir estetik zevk olabilir. Odaya modern bir dokunuş katmasının yanı sıra, duyularınızı ve konuklarınızın hayranlığını da uyandırabilir. Kırmızı sizi gerçekten uyandırır.

Gerçekten de, yoğunluğu nedeniyle kırmızı öne çıkar ve sizi harekete geçirmeye yardımcı olur. Ancak aşırı strese neden olabileceğinden aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.

2. Ultraviyole

Pantone Renk Enstitüsüne göre 2018 yılının rengi ultraviyole, ve özellikle 18-3838 tonu idi. Enstitü şunu açıklıyor:

“Tarihsel olarak, mor ötesi ile bağlantılı mistik ya da ruhsal bir nitelik vardır. Bu renk genellikle günümüzün aşırı uyarıcı dünyasından kaçıp bir yere sığınmak isteyen insanlar için daha yüksek bir ortam sağlayan farkındalık uygulamaları ile de ilişkilendirilir. Aydınlatmada mor tonların kullanılması bu bağlantıya ilham verir.”

Öyleyse, bu rengi diğerleri ile birlikte mistisizm, maneviyat, konsantrasyon ve yaratıcılık hissini oluşturmak için kullanmaktan daha iyi bir seçenek var mı?

3. Okyanus Kenarı

Okyanus mavisi boyanmış bir oda.
Mavi renk uyum ve huzur verir, bu nedenle çalışma alanları için mükemmeldir.

Okyanus kenarı; uyuduğunuz, okuduğunuz ya da ders çalıştığınız odalar için ideal olan başka bir rahatlatıcı ve dingin renktir. Mavi ile yeşilin ortasında bir renktir. Ayrıca, adından da anlaşılacağı gibi, ‘okyanus kenarı’ rengi okyanusun seslerine ve hislerine, uyumuna ve huzuruna da atıfta bulunur. Aynı zamanda uyum ve canlılık da sağlar.

Öte yandan, güneşe bakan ve dışarıdan çok fazla ışık alan odalar için mükemmel bir renktir. Denge, özgürlük ve açık okyanusun uyumunu çağrıştırır. Unutulmamalıdır ki, 2018 yılında da prestijli Sherwin Williams tarafından o yılın rengi olarak seçilen bir trenddir.

Bu yazımızı da öneririz: Çocuk Odası İçin En İyi 5 Renk

4. Yeşil, Doğanın Rengi

Fazla kullanmadığınız sürece, açık renkli bir oda için belirli dekoratif öğeler seçerken yeşil de iyi bir seçenektir. Zira, doğa her zaman moda olacaktır. Bu nedenle, son yıllarda yoğun yeşil unsurlarını ve doğanın ayrıntılarını farklı odalara dahil etmek de bir trend haline gelmiştir.

Yoğun yeşil renk, tazelik ve canlılığın yanı sıra denge ve mutluluk da getirir.

5. Canlı Mercan: 2019 Yılından Bir Renk Trendi

Mercan rengi boyanmış bir oda.
Pantone okulu tarafından 2019 için yılın rengi olarak seçilen canlı mercan, canlılık ve enerji iletir. Yaşam alanları için mükemmeldir!

Pantone tarafından 2019 yılının rengi olarak seçilen canlı mercan; canlılık sağlayan, doğa ve yaşam dolu neşeli bir renk tonudur. Ek olarak, mahremiyet ve bağlantıya olanak tanır ve bu da onu sosyalleştiğiniz alanlar için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman’a göre:

“Tüketiciler insan etkileşimi ve sosyal bağlantıya açlık duyuyor. Bu nedenle, Living Coral’ın (Canlı Mercan) sergilediği insancıllaştırıcı ve rahatlatıcı nitelikler olumlu bir yanıt oluşturuyor.”

Her durumda, renginiz ve iletmek istediğiniz duygu ne olursa olsun, aşağıdaki tavsiyeleri daima dikkate almayı unutmayın. Odayı ne için kullanacağınızı ise özellikle düşünmelisiniz.

  • Yatak odanız rahatlamayı ve uykuyu davet eden renkler içermelidir.
  • Öte yandan, bir ofis düşünmeyi, rahatlamayı ve yaratıcılığı davet etmelidir.
  • Oturma odanızın renkleri sıcak olmalıdır. Bu insanları sosyalleşmeye ve etkileşime davet eder.
  • Aynı şekilde mutfak dekorasyonunuz aynı anda hem uyarıcı hem de rahatlatıcı olmalıdır. Buna ek olarak, temizlik ve hijyen hissi uyandırdıklarından mutfağınıza beyaz gibi renkleri dahil etmek iyi bir fikirdir.

Evinizde bu renk trendlerinden hangilerini kullanacağınıza karar verdiniz mi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.