Evde Bira Kullanımının 13 Şaşırtıcı Yolu

Vücudunuzda biranın faydalarını görmek için birayı sorumluluk bilinci içerisinde ve ölçülü bir şekilde tüketin; zira aşırı içildiği zaman olumlu etkilere sahip olmayacaktır.
Evde Bira Kullanımının 13 Şaşırtıcı Yolu
Cesar Paul González

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Cesar Paul González.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Bira ölçülü kullanıldığında vücudunuz için ferahlatıcı ve faydalıdır. Bunun yanı sıra, evde bira kullanmak için birkaç şaşırtıcı yol da vardır. En pahalı ithal edilmiş çeşidi kullanmanız gerekmez. Köşedeki dükkanda satılan biralar, aşağıda ayrıntılarıyla açıkladığımız kullanımların hepsi için uygundur:

Evde Bira Kulllanımı için Farklı Yollar

1. Evde bira kullanımı: Saçınızı yumuşatmak

Biradaki malt ve lupulin sayesinde saçınızı koruyabilir, onarabilir ve parlak, yumuşak saçlar elde edebilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

 • Birayı bir kaba ekleyin ve karbonatın dağılması için birkaç saat bekletin.
 • Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra birayı uygulayın ve birkaç dakika bekletin.
 • Yumuşatıcı etkiyi artırmak ve bira kokusunu ortadan kaldırmak için bol su ile durulayın ve saç kremi kullanın.

2. Evde bira kullanımı: Leke çıkarıcı

leke dökülmüş kadın

Bira, kırmızı şarap dökülmeleri gibi sert lekeleri çıkarmak için de mükemmeldir. Bir süngeri birayla ıslatın ve lekeli bölgeyi ovun. Kurutun ve leke gidene kadar gerektiği sürece tekrarlayın.

3. Böcek öldürücü

Böcekler, kokusu nedeniyle biraya ilgi duyar, onlardan kurtulmak için evde bira kullanabileceğiniz bir gerçektir.

Nasıl kullanılır?

 • Bir kaba biraz bira koyun, streç filmle ağzını örtün ve streç filmde delikler açın.
 • Bir gün beklemesine izin verin, sonra kontrol ederseniz mutlaka içine sıkışıp kalmış böcekler bulacaksınız.

4. Et marine etmek için

dilimlenmiş kırmızı et

Etleri yumuşatmak, muhafaza etmek ve lezzetlendirmek gibi özellikleri sayesinde şefler bazen eti marine etmek için bira kullanırlar.

Nasıl kullanılır?

 • Marine etmek istediğiniz eti alıp birayla dolu bir kaba koyun.
 • Streç filmle üstünü örtün ve buzdolabında en az iki saat süreyle beklemesine izin verin.

5. Tencere ve çaydanlık parlatın

Biranın asitliği, çelik ya da bakır çaydanlık ve tencereleri temizlemek ve onlara parlaklık kazandırmak için mükemmel bir üründür.

6. Ahşap temizliği

ahşap temizliği için evde bira kullanımı

Ahşap yüzeylerin bira ile temizlenmesi onlara güzel bir parlaklık kazandıracaktır. Eski ve donuk görünmesini engellemeye yardımcı olur.

7. Paslı vidaları sökün

Buna ek olarak, biralardaki asitler aynı zamanda vidalardaki pası çözme konusunda da başarılıdır. Birayı vidalara dökün ve birkaç dakika bekletin.

8. Çimlerinizdeki kahverengi lekelerden kurtulun

uzamış çimler

Bira, fermente şeker içerdiği için bitkiler ve bahçeleriniz için doğal gübre olarak kullanılabilir. Çimeni biraz bira ile sulayın. Bu, yeni büyümeyi teşvik edecek, mantarları uzak tutacak ve çimlerinize güzel yeşil bir renk verecektir.

9. Salyangozları bahçenizden uzak tutun

Bir bahçeniz varsa ve onun hoşunuza gitmesini istiyorsanız, salyangozlar tam bir baş belasıdır. Bitkilerinizden beslenmelerini önlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Bir kavanoza bol bir miktar bira dökün.
 • Biranın hemen buharlaşmayacağı kadar uzun bir kavanoz olduğundan emin olun ve ağzını kapatmayın.
 • Kavanozu salyangozların uğrak yeri olan yere koyun.
 • Salyangozlar, biranın kokusu tarafından cezbedilir ve kavanoza sıkışırlar.

10. Gübre olarak evde bira kullanımı

gübreli toprağa çiçek ekimi

Bira mayasındaki besinler bitkilerin büyümesini hızlandırmaya yardımcı olmak için onlarca yıldır kullanılmıştır. Kullanımı çok kolaydır: Bitkilerinizin köklerine birazcık bira serpip bunu günde bir kez tekrarlayın.

11. Uykusuzluk için

Ek olarak, biraz uyku almanıza yardımcı olması için birada bulunan lupulin önerilir. Yastık kılıflarınızı yıkarken, biraz suyla birayı karıştırın ve yastık kılıfınızı emmesi için biraz bu karışımın içinde bırakın.

12. Evde bira kullanımı: Kemiklerinizi güçlendirmek

evde bira kullanımı ve kemikleri güçlendirmek

Biranın silikon düzeyinin yüksekliği, ölçülü tüketildiğinde vücudunuza güç katar, çünkü silikon; dokularınızın, kaslarınızın ve kemiklerinizin oluşmasında gerekli olan minerallerden biridir.

13. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek

İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre, bira bağışıklık sisteminizin işleyişini uyarabilir. Bununla birlikte, ölçülü bir biçimde tüketilmesi gerekir ve çalışmada, sonuçlar özellikle kadınlarda görülmüştür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Barr T, Helms C, Grant K, Messaoudi I. Opposing effects of alcohol on the immune system. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2016 Feb 4;65:242-51.
 • Franco L, Bravo R, Galán C, Rodríguez AB, Barriga C, Cubero J. Effect of non-alcoholic beer on Subjective Sleep Quality in a university stressed population. Acta Physiol Hung. 2014 Sep;101(3):353-61.
 • Jackowski M, Niedźwiecki Ł, Jagiełło K, Uchańska O, Trusek A. Brewer’s Spent Grains-Valuable Beer Industry By-Product. Biomolecules. 2020 Dec 13;10(12):1669.
 • Marcos A, Serra-Majem L, Pérez-Jiménez F, Pascual V, Tinahones FJ, Estruch R. Moderate Consumption of Beer and Its Effects on Cardiovascular and Metabolic Health: An Updated Review of Recent Scientific Evidence. Nutrients. 2021 Mar 9;13(3):879.
 • Park SY, Oh MK, Lee BS, Kim HG, Lee WJ, Lee JH, Lim JT, Kim JY. The Effects of Alcohol on Quality of Sleep. Korean J Fam Med. 2015 Nov;36(6):294-9.
 • Qiu L, Li JJ, Li Z, Wang JJ. Production and characterization of biocontrol fertilizer from brewer’s spent grain via solid-state fermentation. Sci Rep. 2019 Jan 24;9(1):480.
 • Shirai O, Tsuda T, Kitagawa S, Naitoh K, Seki T, Kamimura K, Morohashi M. Alcohol ingestion stimulates mosquito attraction. J Am Mosq Control Assoc. 2002 Jun;18(2):91-6.
 • Tucker KL, Jugdaohsingh R, Powell JJ, Qiao N, Hannan MT, Sripanyakorn S, Cupples LA, Kiel DP. Effects of beer, wine, and liquor intakes on bone mineral density in older men and women. Am J Clin Nutr. 2009 Apr;89(4):1188-96.
 • Viegas O, Moreira PS, Ferreira IM. Influence of beer marinades on the reduction of carcinogenic heterocyclic aromatic amines in charcoal-grilled pork meat. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2015;32(3):315-23.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.