Evdeki Kabloları Gizlemek için 8 Yöntem

Kablolarınız ev dekorunuzun düşmanı mı oldu? Merak etmeyin! Bu yazıda, kabloları gizlemek için size bazı pratik fikirler vereceğiz, böylece artık sorun olmayacaklar.
Evdeki Kabloları Gizlemek için 8 Yöntem

Tarafından yazılmıştır Maria Fernanda Ramirez Ramos

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Görünür kordonların ve kabloların evinizin tarzını bozduğunu anlamak için iç tasarım diplomasına sahip olmanıza gerek yok. Ancak, kabloları gizlemek göründüğü kadar karmaşık değildir. Bu yazımızda evdeki elektrik kablolarını kolay ve estetik bir şekilde gizlemek için 8 fikir paylaşacağız.

Dekorasyonda her unsur bir şeyler iletir. Bu yüzden aksesuarlara, mobilyalara, renklere, malzemelere, tarzlara ve dokulara dikkat etmemiz gerekiyor. Ancak, büyük bir fark yaratabilecek başka küçük detaylar da var. Bu, hayatı kolaylaştıran ancak iyi tasarımın önünde büyük bir engel oluşturan cihazlardan gelen kordonlar ve kablolar için geçerlidir.

Sanatta, mimaride ve iç tasarımda, bir niyeti iletmek ve hoş bir his uyandırmak için şeyleri mantıklı bir şekilde organize etmekle ilgili kompozisyon adı verilen bir kavram vardır. Görsel çeldirici olan ve dikkat çeken ancak kompozisyonun dengesini bozan unsurlar vardır. Aynı şekilde mekanları dağınık ve düzensiz gösterirler.

Kablolar kesinlikle bu unsurlardan biridir.

Evdeki kabloları gizlemek için fikirler

Teknolojinin ilerlemesine ve elektronik cihazların giderek daha küçük kablolara ve hatta kablosuz sistemlere sahip olmasına rağmen, evinizde hala TV, lamba, bilgisayar ve modeminiz gibi büyük kablolu birkaç cihaz olması muhtemeldir.

Ancak, cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve tablet şarj cihazları gibi ortalığı karıştıran daha küçük kablolar da vardır. Aşağıda, alanlarınızın her zaman düzenli ve kusursuz görünmesi için evinizdeki farklı tipteki kabloları gizlemek için size bazı akıllıca hileler göstereceğiz.

1. Kablo saklayıcı kullanın

Bu, uygulanması en pratik ve en hızlı çözümlerden biridir. Kabloları gruplamanıza ve arkasına saklamanıza izin veren bir tür uzatılmış plastik veya metal boru veya kutudur.

Ancak, kötü kurulmuş bir kablo kanalı, kabloların kendisinden daha kötü görünebilir. Bu nedenle duvarla aynı renkte olması varlığının gizlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca bir köşeye yakın yerleştirilmelidir.

Bir kablo kablosunu yönlendiricisine takan bir adam.
Kablolu birçok cihazımız var ve bazı durumlarda bunları ortadan kaldırmak imkansız. Bu nedenle, onları organize etmenin yollarını bulmalıyız.

2. Kabloları bir kutuda saklayın

Kordonların ve kabloların görünürde olması yeni bir sorun değil. Bu nedenle, piyasada zaten, genellikle bir kutu şeklinde olan, görsel dengesizlik yaratmamaları için kablolarınızı gruplamanıza izin veren dekoratif ögeler var.

Bu sayede dekorasyonunuza uygun ve can sıkıcı kablolar için saklanma yeri işlevi gören hoş bir kutuya sahip olacaksınız. Hatta bir ayakkabı kutusu kullanarak bu işlevsel ögeyi kendiniz tasarlayabilirsiniz. Uygun gördüğünüz şekilde uyarlamak için hayal gücünüzü ve yeteneğinizi test edin.

3. Özel yapım mobilyalar kullanın

Özel yapım mobilyalar birçok sorunun çözümüdür. Evinizdeki alanları akıllı bir şekilde optimize etmenize, estetik ve depolama ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanıza olanak tanırlar. İhtiyaç duyduğunuz ölçülerde bir mobilya yaptırmayı düşünüyorsanız, elektrik kablolarını gizlemenize izin verecek şekilde tasarlama fırsatını yakalarsınız.

Bu tür mobilyalar TV’ler, müzik setleri ve video oyun konsolları için harikadır çünkü elektrik prizinin nerede olduğunu belirleyebilir ve buna göre tasarlayabilirsiniz. Ayrıca çalışma odaları ve kütüphaneler için de iyidirler.

4. Kabloları gizlemek için masanızda bir delik açın

Kullandığınız elektronik cihazların sayısı nedeniyle genellikle masanızın her yerinde kablolar bulunur. Çoğu zaman, bunlar masaya sıkışıp rahatsızlığa ve dağınıklığa neden olur. Ergonomik ve uyumlu bir çalışma alanına sahip olmayı da zorlaştırırlar.

Bu bağlamda, masanın bir köşesinde  sokete ulaşmak için kabloların düzenli bir şekilde yerleştirildiği bir delik açabilirsiniz. Ek olarak, yere yayılmamaları masanın altına yakın bir yere takacağınız bir uzatma kablosu yapıştırabilirsiniz.

5. Bir panel kurun

Muhtemelen, TV’lerinizden bazıları duvarda asılıdır. Ancak, arkalarına takılı çoklu kablolar çok düzensiz görünür.

Çok pratik bir çözüm, duvar ile TV arasına oturan bir panel veya pano kurmaktır. Bu, kabloları ve kordonları TV’nin arkasına gizler. Bu fikirle ilgili en iyi şey, alanı dekore etmenize yardımcı olmasıdır.

Ahşap kullanıp doğal tonunu bırakabilir ya da dekorasyonunuzun geri kalanıyla uyumlu bir renkte kullanabilirsiniz. Çok yer kaplayacağından dolayı tüm bir TV dolabına sahip olmak istemediğiniz bir alan için mükemmel bir alternatiftir.

6. Kabloları sepetlerde saklayın

Hasır, kamış, çaput veya makrome sepetler çok güzeldir ve herhangi bir alana rustik, bohem veya romantik bir dokunuş verir. Ailenizden kullanmadıkları zamanlarda cihazlarının kablolarını orada bırakmalarını isteyebileceğiniz harika bir dekoratif unsurdur.

Ek olarak, sepeti stratejik olarak bir prizin yakınında bırakabilirsiniz. Bu şekilde, bir elektronik cihazı her şarj etmeniz gerektiğinde elinizin altında olur.

7. Kabloları bir “kablo hamağı” ile gizleyin

Bu çok zekice ve pratik bir çözümdür. Masanızın veya komodinin üzerinde asılı kablolardan nefret ediyorsanız, kablolarınızı düzenli bir şekilde oraya koymanıza olanak tanıyan bir çanta veya hamak tasarlayabilirsiniz. Yarıya katlayabileceğiniz biraz sert, sağlam bir kumaş olmalıdır.

En iyi fikir, o alana koymak için bir uzatma kablosu satın almak ve kabloları buna takmaktır. Masanın bir ucuna asabilirsiniz ve çok daha güzel ve düzenli görünecektir.

Bir masanın üzerindeki bir anahtarlı uzatma kablosuna takılı şarj cihazları.
Masanızın üzerindeki kablolar, planlayıcınızı aramak gibi normal işlemleri kesintiye uğrattıkları için işinizi zorlaştırır.

8. Kabloları el yapımı bir şekilde süsleyin

“Kendi Başına Yap” projelerini ve el sanatlarını seviyorsanız, bu kesinlikle sizin için ideal bir çözümdür. Ortalıktaki görünen kabloları başka bir malzeme ile kaplayabilirsiniz. Evde bohem veya rustik bir tarzınız varsa, bir halat veya ip iyi görünecek ve işe yarayacaktır.

Evdeki elektrik kablolarını saklamak için elektrik sistemini manipüle ederken dikkatli olun

Artık elektrik kablolarını evde saklamanın yollarını bildiğinize göre, evinize estetik bir hava katmak için çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak elektrikli aletleri kullanırken dikkatli olmak önemlidir. Kabloların yapısını değiştirmeyin veya soymayın.

Aynı şekilde, evinizde enerjiyi sorumlu bir şekilde kullanmayı unutmayın. Bu sayede çevreye dikkat edecek ve aylık faturalarınızdan tasarruf edeceksiniz.

Bu bağlamda, enerji faturalarınızı azaltmak için hazırlanan çeşitli kılavuzlar, elektronik cihazların şarj cihazlarının kullanılmadıkları zamanlarda bağlantılarının kesilmesinin tavsiye edildiğine işaret etmektedir. Ayrıca, geceleri kapatmanın kolay olması için birden fazla kablonun bir anahtarlı uzatma kablosu içinde gruplanabileceğini de unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.