Ev Temizliği İçin 10 İpucu

Evimizi temiz ve düzenli tutmak çok çaba gerektirir çünkü zamanın sınırlı olması işleri zorlaştırmaktadır. Bugünkü yazımızda bunun için ipuçlarından bahsedeceğiz.
Ev Temizliği İçin 10 İpucu

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hepimiz evimizin pırıl pırıl olmasını isteriz ancak gündelik hayat telaşı, haftanın her günü ev temizliği için zaman ayırmamızı zorlaştırıyor. Ancak ev düzenlemenin farklı yolları vardır. Bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz ipuçlarını takip edin, mükemmel sonuçlar elde edeceğinizi göreceksiniz.

1. Ev temizliği için günlük rutin belirleyin

Spor salonuna gitmeyi planladığımızda da yaptığımız gibi, evde yapılması gereken işler için de bir rutin oluşturmak oldukça yararlı olacaktır. Bunu kolayca ve kısa sürede yapıp evle ilgili her şeyi düzenleyebiliriz.

Günlük bir rutin oluşturmak için, çamaşır yıkama, evi süpürme, yerleri silme, banyo ve tuvaleti temizleme, çamaşır yıkama, ütü yapma ve diğer ev işleri gibi yapmanız gereken şeylerin bir listesini yapın. Sonra, ev işlerini 7 güne bölün. İşleri aldıkları zamana ve zorluklarına göre ayırın.

Örneğin:

  • Pazartesi: Pencereler silinecek.
  • Salı: Toz alınacak, ev süpürülecek ve silinecek.
  • Çarşamba: Çamaşır yıkanacak.
  • Perşembe: Dolaplar düzenlenecek.
  • Cuma: Mutfak temizlenecek.
  • Cumartesi: Çarşaflar değiştirilecek.
  • Pazar: Banyo ve tuvalet temizlenecek.

Yukarıdaki gibi ev temizliği için bir rutin oluşturmak, işlerinizi  kolaylaştıracaktır. Buna ek olarak, bir rutini takip etmek hafta sonları veya dinlenmek istediğiniz günlerde ev işlerine daha az zaman ayırmanızı sağlayacaktır.

2. İhtiyacınız olmayan eşyalardan kurtulun

dağınık bir oda

Elbette, gerçekten vazgeçemediğiniz bazı nesneler vardır. Bununla birlikte, eğer eviniz için masa, lamba ya da herhangi bir dekoratif nesne alıyorsanız bir an buna gerçekten gerek olup olmadığını düşünün.

Gerçekten bu alacağım şey bir işe yarayacak mı? Hayatımı kolaylaştıracak mı? Eğer cevabınız “hayır” ise veya emin olamıyorsanız satın almamak daha iyidir. Evinizde fazla eşya olursa, yapmanız gereken temizliğin uzayacağını unutmayın.

3. Askı gibi düzenleyiciler kullanın

Anahtarları, şemsiyeyi, çantayı, cüzdanı ve herhangi bir nesneyi evde oraya buraya bırakmaya alışmış biriyseniz, evdeki herhangi bir müsait yere minik askılar yerleştirebilirsiniz.

Örneğin oturma odasına, yatak odasına ve çocuklarınız varsa onların odalarına bunları monte edebilirsiniz. Bunu yaparak, gün boyunca elinize geçen ve gerekli olan nesneleri organize edebilirsiniz.

4. Evden çıkmadan yatağınızı toplayın

ev temizliği

İşyerinde geçirdiğiniz zor bir günün ardından eve geldiğinizde temiz ve düzenli bir yatak bulmak kadar rahatlatıcı bir şey yoktur. Yatağınızı düzeltmek odanızın derli toplu görünmesine yardımcı olur.

5. Her yemekten sonra bulaşıkları yıkayın

Su israfı yapmamaya dikkat ederek, yemeklerden sonra kullandığınız araç gereçleri yıkamak gerekir. Bulaşıklar genellikle herkes için sorun oluşturur. Özellikle de, yemekten sonra bulaşık makinesinin kirli tabaklarla dolu olduğunu görmek can sıkıcı olabilir.

Bu durumu engellemek için, bulaşıklarınızı biriktirmeden elinize geçtikçe yıkamayı deneyebilirsiniz. Yemek yaparken de, işiniz bittiğinde kullandığınız tencere ve kapları yıkayabilirsiniz. Evdeki herkes bunu yaparsa, mutfağınız dağılmayacaktır.

6. Kıyafetlerinizi etrafta bırakmayın

düzenli kıyafetler

Etrafta birkaç tane çorap ve kıyafet olsa da, bu odanızı dağınık göstermek için ve insanların size dağınık olduğunuzu söylemesi için yeterli olacaktır. Kirli kıyafetlerinizi koymak için bir sepet kullanabilirsiniz. Kirli kıyafetlerinizi yıkamak için vaktiniz yoksa bu şekilde dağınıklığı önleyebilirsiniz.

7. Çamaşır makinenizi temizleyin

Pek çok insan çamaşır makinesini temizlemeye gerek olmadığını düşünse de, çamaşır makinesinin suyu ve diğer atıkları biriktirdiğini unutmayın. Küf ve mantarların büyümesini önlemek için her yıkamadan sonra makinenin kapağını açık bırakın. Böylece nem buharlaşır.

8. Evcil hayvanınızın temizliğine dikkat edin

evcil hayvan

İster bir kedi olsun ister bir köpek, eğer evde evcil bir hayvan besliyorsanız hayvanınızın temizliğine dikkat etmelisiniz. Böylece, herhangi bir yerdeki lekenin evinizin başka yerlerine taşınmadığından emin olabilirsiniz.

9. Kullandığınız eşyaları aldığınız yere geri koyun

Kullandığınız şeyleri işiniz bittiğinde aldığınız yere koyarsanız eviniz dağılmayacaktır. Böylece ev temizliği kolaylaşır ayrıca etrafın daha derli toplu görünmesini sağlarsınız.

10. Dökülen şeyleri hemen temizleyin

ocağı temizleyen kadın

Ocağa ya da yere herhangi bir şey döktüğünüzde, ıslak bir bezle hemen silerseniz lekenin kurumasını veya başka yerlere dağılmasını önlersiniz. Eğer lekeyi bekletirseniz kuruduktan sonra temizlemek çok daha zor olacaktır.

Evinizi derli toplu ve temiz tutmak, evinizin güzel görünmesine ek olarak hayatınızı da kolaylaştıracaktır. Evinizde oldukça huzurlu ve hoş hissedeceğiniz için stresiniz de azalacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Evinizi Organize Etmek için 13 Hızlı ve Kolay Yol
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evinizi Organize Etmek için 13 Hızlı ve Kolay Yol

Evinizi organize etmek zaman alabilir. Her köşeyi temizlemek bunun için yeterli değildir. Evinizi düzenlemek için bu hilelere bir göz atın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bockmühl, DP (2017). Higiene de la ropa: cómo conseguir algo más que limpio. Revista de microbiología aplicada, 122 (5), 1124-1133. https://doi.org/10.1111/jam.13402
  • Hobday, RA y Dancer, SJ (2013). Funciones de la luz solar y la ventilación natural para el control de infecciones: perspectivas históricas y actuales. Journal of Hospital Infection, 84 (4), 271-282. https://doi.org/10.1016/j.jhin.2013.04.011
  • Valls Císcar, C. (2018). Aplicación móvil para la gestión de tareas domésticas en familias con hijos. http://hdl.handle.net/10251/107038

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.