Fazla Çalışmanın Kalbinizi Etkileyebileceğini Biliyor Muydunuz?

· 26 Temmuz, 2018
Gününüzü bölümlere ayırmanız ve bu sayede kalbinizi etkileyebilecek olan fazla çalışmadan kaçınmanızın önemli olduğunu biliyor muydunuz? Nihayetinde, farklı dinlenme ve eğlencenin yanı sıra farklı aktiviteleri yapmak da önemlidir.

Bugünün dünyası çok zorlu ve telaşlı. Gerilim ve anksiyete seviyeleri her an patlamaya hazır. Zamana uçuyor ve iş her zaman artıyor gibi görünüyor. Birçok insan sahip oldukları iş miktarı ile boğulmuş durumda. Ne yazık ki, bu kalp hastalıkları gelişiminde önemli bir faktördür.

Günümüzde fazla mesai yapan çok insan var. Hayattan zevk alamamanın yanı sıra, bu durum sağlıkları için de ciddi tehlikelere yol açabilir ve kalp krizi geçirme olasılığını artırabilir. İş iyidir, ama fazlası değil. Her şeyin sınırları olmalı.

Aşırı işin sağlığa etkileri

Normalden fazla çalışırken vücudunuz bunları hisseder. Ayrıca, işaretler hayal edebileceğinizden daha erken görünür.

Her türlü yorgunluk belirtilerini göstermeye başlar:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi veya mide bulantısı
 • Bulanık görüş
 • Sırt ağrısı

Sorun şu ki, pek çok insan bu tür işaretlere dikkat etmiyor.

Her gün bir saat fazla iş bile sağlığınıza etki edebilir. Normalde, insanların fazla çalışmasına cevap olarak yaptıkları şey daha da çok çalışmaktır.

Ancak, bunu yapmak sağlıklarını ciddi bir risk altında tutar. Çok sıkı çalışmak sağlığınızı tehlikeye atar.

Daha fazla bilmek ister misiniz? O halde okuyun: Boyun Spazmlarını Nasıl Tedavi Edeceğinizi Öğrenin

Fiziksel veya zihinsel çalışma

iş yerinde kızıp panik olmuş adam

Bu sağlık sonuçları sadece fiziksel sağlığınızdan dolayı değildir. Zihinsel zorlama anlamına gelen çalışmalar da neden olabilir.

Bunlar stres ve anksiyete gibi hastalıkların başlıca nedenleridir. Fazla çalışmaların yanı sıra, ek faktörler de zararlı olabilir:

 • Obezite ve hareketsiz olmakla birlikte aşırı çalışma, kalp krizi geçirme olasılığını arttırır.
 • Kişi sigara içen ise durum kötüleşir. Bu, kardiyovasküler problemlere sahip olma olasılıklarının tehlikeli bir kombinasyonudur.

Kalp krizi ve felçlerin önlenmesi

Çok fazla çalışmak bu tür saldırıların başlıca nedenlerinden biridir.

Anksiyete, stres ve tükenme, hepsi fazla çalışmanın birer sonucu. Bu koşullar, bu tür sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu yüzden, vücudunuzun size verdiği işaretlere dikkat etmelisiniz.

Bu tür saldırıları önlemek için önlemler alın. Unutmayın: bu çözümleri süresiz olarak kullanamazsınız. Bu, çok geç olduğu anlamına gelebilir.

İş gününüz için tavsiye

çalışan kadın

 • İlk olarak, standart bir iş günü kurmak gereklidir.
 • Ekstra saatler sadece çok gerekli olduğunda eklenmelidir. Vücudunuz tehlikeye atılmışsa, fazladan çalışmamanız daha iyi olur.
 • Eve iş götürmemeniz kalp problemlerini önlemek için iyi bir seçenektir. İş yerinden ayrılırken işinizden de ayrılmanız iyi olur. Eve gelip çalışmaya devam etmene yardımcı olmuyor. Sonuçta, bu fazladan saatlere karşılık gelir.
 • Bir kişinin günü üç bölüme ayırması gerekir: iş, dinlenme ve boş zaman.
 • Mümkünse, üç bölüm eşit miktarda sürmelidir. En sağlıklı yol, her birine 8 saat ayırmaktır.

İşteki sorunlara ilişkin olumlu bir zihinsel görünüm

yorgun çalışan

İşle ilgili bir saplantı, olumsuz sonuçları beraberinde getirir. Ekstra saatler sadece bozduğunuz sağlığın bakım masraflarını karşılar.

Bir şeyden önce, sağlığınızın bir numara olduğunu asla unutmayın. Bu bekleyen çalışmaların, meslektaşlarınızla ilgili sorunların ya da sorumlulukların üzerindedir.

Bütün bunlar, kopma kapasitesi gibi önemli sorusuyla iç içedir. Eve iş yerindeki sorunları getirmemek çok önemlidir.

Bağlantıyı kesmek için fiziksel aktiviteler ve eğlence çok yardımcı olur.

Yarım saat iyi bir yürüyüş, spor ya da dans dersleri zihninizi temizlemek için iyidir. Ayrıca, müzik, meditasyon, hobiler ve benzer aktiviteler de vardır.

Kendinize iyi bakın ve vücudunuz size teşekkür edecektir.