Felçten Korunmak için Bilmeniz Gereken 7 Şey

Sağlıklı bir yaşam tarzınız olsa bile, gerekli önleyici tedbirleri alabilmek için ailenizde felç geçirenler olup olmadığını öğrenmek iyi bir fikirdir. Bu makalede bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin.
Felçten Korunmak için Bilmeniz Gereken 7 Şey

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Felç en yaygın görülen nörolojik olaylardan biridir. En çok 65 yaşın üzerindeki insanlarda görülmesine rağmen, gençlerin bu ciddi tıbbi sorundan muaf olmadıklarını da unutmamalıyız.

İki tür felç vardır: iskemik ve hemorajik. Şimdi, öncelikle belirtmeliyiz ki, bu iki tür de tamamen engellenemez. Hepiniz, yaşınız, cinsiyetiniz veya ırkınız ne olursa olsun, bir noktada felç yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte, sizin elinizde olan şey, yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınızla doğrudan bağlantılı yüzde risk faktörüdür. Günümüz hayatında sağlığımızı etkileyen belirli şeyler olduğunu bir dereceye kadar hepimiz biliyoruz: sigarayı içmek, fazla hareketsiz olmak vb.

Bu sadece risklerin farkında olmak, gerçek sorumluluk almak ve mümkün olduğunca aşağıda açıklayacağımız faktörleri yönetmek meselesidir.

Bugün başlayın: kendinize iyi bakın ve felç riskinizi azaltmak için vücudunuz ve duygularınızla uyumlu bir şekilde yaşayın.

1. Tansiyonunuzu kontrol edin

Kan basıncı kalp krizi ve felçlerin önlenmesinde önemli bir faktördür. Sorun şu ki, bu önemli sağlık göstergesini genelde yönetmeyiz.

Bazen baş ağrısı, hızlı atan bir kalp ya da baş dönmesi ile günlük hayatımızın yorgunluğunu düzeltiriz. Bu semptomları yaşarsanız, kan basıncınızı yönetmek için bir doktora görünmek gibi makul ve mantıklı adımını atmanız önemlidir.

Tansiyonumu nasıl düşürebilirim?

 • Daha az tuz tüketin.
 • Yüksek kolesterollü gıdalardan kaçının.
 • Taze meyve ve sebzelerin yanı sıra tahıl alımını arttırın (bunlar lif açısından zengindir).
 • Fazla oturmayın, hareketsiz kalmayın.
 • Eğer sigara içiyorsanız, bugün değişiklik yapmaya başlayın.

2. Kilonuzu kontrol altında tutun

mat üstünde spor yapan kız

Obezite, aşırı kilolu olma (yüksek tansiyon, şeker hastalığı…) ile ilişkili komplikasyonlarla birlikte felç olasılığını artar.

Sağlıklı şekilde nasıl kilo verebilirsiniz? Bir diyet planına başlamadan önce bunu yapmanın en iyi yolunu bulmak için doktorunuza danışın (bazen ağırlık sorunları kontrol edilmesi ve dikkat edilmesi gereken hormonal sorunlarla bağlantılı olabilir).

 • Aerobik egzersizleri yapın.
 • Bolca su için.
 • Gün boyunca 5 küçük öğün yiyin.
 • Yulaf ya da chia tohumları, meyve ve sebzeler gibi lif kaynaklarını daha sık tüketin.
 • Doymuş yağları diyetinizden uzak tutun.

3. Ailenizin sağlık geçmişi bilin

anne kız

Bazı insanlar felç konusunda diğerlerine göre daha yüksek risk taşırlar. Bu durumda sadece kişinin yaşam tarzından söz etmiyoruz. Bazen önemli bir faktör de ailenizin sağlık geçmişidir.

Aile geçmişinizi bilmek her zaman iyi bir fikirdir: dedeleriniz, teyzeleriniz ve amcalarınız ve tabii ebeveynleriniz. Felç ile ilgili bir ölüm gerçekleşmişse, bu bilgi doktorunuza iletilmelidir. Böylece mümkünse gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Ailede felç öyküsü olması, bir hastalığa yakalanma ihtimaliniz olmadığı anlamına gelmez: sadece felç geçirme riskinizi arttırır, ama kesin değildir.

4. Felci önlemeye yönelik en iyi beslenme şekli

Stresinizi yönetmek, düzenli olarak egzersiz yapmak ve sağlıklı, çeşitli bir diyet yemek çok sayıda hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Bu durumda inme ihtimalini azaltmak için diyetinize aşağıdaki gıdaları dahil etmelisiniz:

 • Havuçlar
 • Brüksel lahanası
 • Avokado
 • Domates
 • Kavun ve karpuz
 • Zeytinyağlı sardalya
 • Yeşil çay
 • Ceviz
 • Yulaf

5. Atriyal fibrilasyona dikkat edin

Atriyal fibrilasyon, kalbin normalden fazla attığı bir aritmi halidir. Bu sorun kalbinizde kan pıhtısı oluştuğunda gerçekleşir. Bu pıhtı beyne gidebilir ve felce neden olabilir. Yorgunluk, çarpıntı, baş ağrısı ya da nefes darlığı fark ederseniz, hemen doktorunuza haber vermelisiniz.

6. Diyabetin önlenmesi ve tedavisinin önemi

Diyabet, felçleri daha da kötüleştirir. Oksijen kaynağı kesildiğinde, etkiyi en aza indirgemek için genellikle bypass yapacak şekilde çalışabilen diğer arterler bulunur.

diyabet ilaçları ve iğnesi

Bununla birlikte, şeker hastalığınız varsa, kan damarları arteryoskleroz nedeniyle sertleşebilir ya da bloke olabilir. Bu, kanın beyninize ulaşmasını zorlaştırır.

Daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz: Bu 3 İnanılmaz 9 besin ile Atardamarlarınızı Temizleyin

7. Sigarayı bırakın

Zaten sigarayı bırakmanın ne kadar önemli olduğunu makalelerimizi okurken ve bir çok yerde duymuşsunuzdur. Fakat bu son derece zararlı alışkanlığın sağlığınız ve özellikle de serebrovasküler sağlığınız için ne gibi riskler taşıdığını bir kez daha vurgulamadan yazımızı sonlandırmak istemiyoruz.

Tütün kan pıhtılaşması oluşumunu hızlandırır: kanınız kalınlaşır, atardamarlarınızda plak oluşur ve felç ihtimaliniz yükselir.

Daha iyi yaşamak, kendinize iyi bakmak ve daha iyi sağlık ve yaşam kalitesinin tadını çıkarmak için bu değişiklikleri şimdiden uygulamaya şimdi başlayın.

Ana resim WikiHow.com’un izniyle yayınlanmıştır.
İlginizi çekebilir ...
Beyin Felci Öncesinde Vücudun Verdiği 8 Uyarı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Beyin Felci Öncesinde Vücudun Verdiği 8 Uyarı

Beyin felci beyin kütlesinin bir kısmı kan dolaşımında bir arıza nedeniyle öldüğünde ortaya çıkan serebrovasküler bir olaydır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Saladin, Kenneth (2012). Anatomy and Physiology: Form and Function. McGraw Hill.
 • “Paralysis Facts & Figures – Spinal Cord Injury – Paralysis Research Center”. Christopherreeve.org. Retrieved 2013-02-19.
 • Hutchinson, Jonathan (1877). “Clinical Lecture On Cases Of Spina Bifida, With Paralysis Of Sphincters”. The British Medical Journal. 1 (830): 767–768.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.