Fenistil: Böcek Isırığı, Yanma ve Kurdeşene Süper Çözüm

Jel olarak satılan Fenistil böcek ısırıkları ve diğer cilt rahatsızlıklarıyla mücadelede çok etkili bir ilaçtır. Antihistaminik özelliği sayesinde ciltte oluşan kaşıntı ve şişliği hızla giderebilmektedir. 
Fenistil: Böcek Isırığı, Yanma ve Kurdeşene Süper Çözüm
Sergio Alonso Castrillejo

tarafından incelendi ve onaylandı. eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Cilt bakımı yılın her gününde önemlidir. Fakat böcek ısırığı, güneş yanığı ve diğer alerjik reaksiyonlar yaz aylarında daha çok görüldüğü için, cilt bakımı yaz aylarında daha da önemli bir hale gelmektedir. Fenistil tüm bu durumlar için oldukça etkili tropik bir ilaçtır. Bu yazımızda Fenistil ile ilgili bilinmeyenleri ve nasıl kullanılması gerektiğini açıklayacağız.

Fenistil topikal bir jel markasıdır.  Dimetindene maleate bu jeldeki aktif bileşendir. Bu bileşen antihistaminikler grubuna dahildir ve alerjik reaksiyonlar, yüzeysel yanıklar ve böcek ısırıkları nedeniyle ortaya çıkan kaşıntıyı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Fenistil’in işlevi

Fenistil tahriş olmuş cilt üzerindeki kaşıntıyı azaltmak için kullanılan topikal bir jeldir. Alerji, ısırık veya yanma nedeniyle ortaya çıkan kaşıntıyı azaltmaya yarayan lokal anestezik etkileri mevcuttur.

Fenistil’i yetişkinler ve bir yaşın üzerindeki çocuklar kullanabilir. Bu nedenle, açık havada yapacağınız aktivite veya tatillerde elinizin altında bulundurmanız gereken ilaçların başında gelmektedir.

Kontrendikasyonlar

Yukarıda ilginize sunduğumuz bilgilere ek olarak, bazı insanların dimetindene maleate veya bu jelde bulunan diğer bileşenlere karşı alerjisi olabilir. Bu nedenle, prospektüsünü okuyarak içeriğini kontrol ettikten sonra bu ilacı kullanmanız gerekmektedir. İlacın içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.

Alerjisi olan insanlar bu ilacı kullandıktan sonra hayati tehlike oluşturabilecek anafilaktik şoka girebilir. Buna ek olarak, ilacı uyguladığınız bölgeyi güneş ışınlarından uzak tutmanız ve ilacı hiçbir zaman açık yaraya sürmemeniz gerekmektedir.

Hamile veya emziren kadınlar Fenistil’i kullanmadan önce bir eczacıya veya doktora danışmalıdır. Bu durumlarda, kadınlar ilacı ciltlerinin geniş alanlarına uygulamaktan kaçınmalıdır ve meme uçlarına da asla uygulamamalıdır.

Yazımızın devamında Fenistil’in aşağıda sıraladığımız diğer yönlerini bulabilirsiniz:

 • Nasıl etki eder?
 • Farmakokinetikleri
 • Yan etkileri

Bununla birlikte, bu noktalara giriş yapıp ayrıntıları vermeden önce vücudumuzda bulunan ve bu ilaçla doğrulan ilgisi bulunan histamin molekülünün ne olduğu tam olarak anlamamız gerekmektedir.

Sivrisinek cilt üzerinde

Histamin nedir?

Vücudumuzda bulunan hücreler histamin molekülünü sentezlemektedir. Biyojenik amin grubuna ait olan bu moleküller biyolojik ajanlar tarafından üretilmektedir.

Dekarboksilasyon adı verilen biyokimyasal bir reaksiyon bu molekülleri üretmektedir. Bu reaksiyon L-histidin dekarboksilaz enzimi tarafından histidin denilen bir molekülde meydana gelmektedir.  

Ayrıca, bağırsak florasındaki ve yediğimiz gıdalarda bulunan bakteriler de bu enzimi üretmektedir. Bu nedenle histidini sentezlemeleri mümkün olmaktadır.

Genel olarak histamin bağışıklık sisteminin bölgesel tepkilerine destek olmaktadır. Buna ek olarak, midesel işlevlerin ve merkezi sinir sisteminin sinirsel iletim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Temel olarak histaminin fonksiyonlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alerjiler: Histamin aşırı duyarlılık ve alerjik reaksiyonlara müdahale etmektedir. Bu nedenle, hem hümolar hem hücresel bağışıklık tepkilerini doğrudan etkilemektedir. Ek olarak, ani aşırı duyarlılık reaksiyonları için birinci mediyatör görevini de üstlenmektedir.
 • Nörotransmitter: Histamin diğer nörotransmitterlara verilen tepkileri modüle ederek veya düzenleyerek bir nöromodülatör görevi görebilir.
 • Kardiyovasküler düzenleme: Bu madde ayrıca bir damar genişleticidir çünkü tüm direnç arterlerine dağıtılan ve damar yataklarında bulunan H1 ve H2 reseptörleri ile etkileşim halindedir. Bu işlevi, fenistilin ne kadar etkili bir ilaç olduğunu göstermektedir.
 • Ekstravasküler düz kas: Düz kasların kasılmasını sağlamaktadır.
 • Mide sıvıları: Bu molekül mide sıvılarının salgılanmasına yardımcı olmakta ve asitlerin parietal hücreler tarafından bolca dışarı atılmasını tetiklemektedir.

Fenistil Nasıl Etki Etmektedir?

Fenistilin aktif maddesi olan dimetindene maleate, H1 histamin reseptörleri ile karışıklı etkileşime girmektedir. Histaminin H1 reseptörlerine bağlanmasını engelleyerek aşırı duyarlılık reaksiyonlara bağlı damarsal aşırı geçirgenliği azaltmaktadır.

Düşük yoğunluklarda histamini devre dışı bırakan histamin metiltransferazı uyarmaktadır. Buna ek olarak, dimetindene maleate topikal olarak uygulandığında da anestezik özelliklere sahiptir. 

Kadın eline krem sürüyor

Farmakokinetikler ve Yan Etkileri

Fenistil jel cilde oldukça hızlı bir şekilde nüfuz eder ve antihistaminik etkilerini birkaç dakika içinde göstermeye başlar. Ardından bu ilacın etkileri 1-4 saat arasında en üst seviyeye çıkmaktadır. Topikal olarak uygulandıktan sonra dimetindene maleate emilimi uygulanan dozun yaklaşık %10’unu oluşturmaktadır.

Bu ilacın bazı olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu etkiler genelde çok hafif olarak görülmekte ve sadece ilacın uygulandığı bölgede ortaya çıkmaktadır. 

İşte fenistilin bazı yan etkileri:

 • Kuru cilt.
 • Ciltte yanma hissi.
 • Alerjik deri yangısı.

Bu topikal ilacı daha önce duydunuz mu? Herhangi bir sorunuz veya endişeniz mevcutsa, vakit kaybetmeden bir eczacıya veya doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. 

Lütfen unutmayın; olumsuz etkilerinden kaçınmak için ilacı tavsiye edildiği gibi ve uygun bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.