Fibromiyalji Belirtilerini Azaltmaya Yönelik Tedaviler

Fibromiyalji, genel bir kas-iskelet ağrısı ile karakterizedir. Tıbbi tedaviye ihtiyaç olmasına rağmen, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı doğal tedaviler vardır.
Fibromiyalji Belirtilerini Azaltmaya Yönelik Tedaviler

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Fibromiyalji semptomlarını azaltmak için yapılan tedaviler normalde analjezikler, antidepresanlar ve antikonvülzanlar içerir. Genellikle bir doktor tarafından reçete edilen bu seçenekler, ağrıyı ve diğer ilgili semptomları en aza indirmek için kullanılır.

Fibromiyaljili hastalar, hassas noktalar, yorgunluk, konsantrasyon sorunları ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkileyen diğer semptomlara ek olarak kaslarında ve kemiklerinde uzun süreli kronik ağrıya sahiptir.

Bu hastalığı kontrol altına almak için doktorunuzun önerilerini takip etmek gerekli olsa da, bazı semptomları hafifletmek için bir dizi doğal tedaviyi de göz önünde bulundurmalısınız. Bu makalede, denemeniz gereken 5 iyi alternatifi sizinle paylaşacağız.

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji semptomlarını azaltmak için çareleri öğrenmeden önce, hastalığı kısaca gözden geçirmek önemlidir. Bu bozukluğu olan hastalarda uzun süreli veya kronik kas-iskelet ağrısı, sürekli yorgunluk, halsizlik ve uyku sorunları vardır.

Bu belirtiler sübjektif olarak sınıflandırılır ve testlerle ölçülemez. Bu nedenle, nedenlerini belirlemek çok karmaşıktır ve sıklıkla tanıyı zorlaştırır. Bununla birlikte, araştırmalar sayesinde, her gün hastalığı biraz daha iyi anlıyoruz.

Bu nedenle, bazı çalışmalar genetik, enfeksiyonlar, sürekli stres, travma ve çevresel faktörlerden kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Benzer şekilde, mevcut bir hipotez, beyin ve sinir sisteminin ağrı sinyallerini yanlış yorumlayarak, onları abartmasıdır. Bu durum beyin kimyasallarındaki dengesizlikten kaynaklanabilir.

Fibromiyalji belirtileri

fibromiyalji yaşayan kadın
Fibromiyaljisi olan insanlar vücutlarında sürekli kas ağrısı ve yorgunluk ile yaşarlar.

Fibromiyalji, hafif basınçta bile yoğun ağrı üreten hassas noktalarla ilişkilidir. Yakın zamana kadar, bu noktalar tanı için anahtardı. Bununla birlikte, şu anda, doktorlar hastalığı tanımlamak için başka anahtar kriterlere sahip olduklarından nadiren dikkate alınmaktadır.

Vücudunuzun birçok bölgesini 3 aydan fazla etkileyen sürekli sabit bir ağrı, bu bozukluğun bir göstergesidir. Bununla birlikte, bir tıp uzmanı aşağıdaki gibi diğer semptomları da akılda tutmalıdır:

 • Uzun süreli yorgunluk veya kronik yorgunluk
 • Uyku problemleri
 • Uzun süre uyku sonrası dinlenmiş hissetmemek
 • Sürekli baş ağrıları
 • Kaygı ve depresyon
 • Konsantrasyon sorunları
 • Alt karın bölgesinde ağrı

Fibromiyalji belirtilerini azaltmaya yönelik tedaviler

Bazı hastalar geleneksel farmakolojik tedavilerle fibromiyalji semptomlarını azaltamazlar. Bu nedenle, doğal ağrı kesici tedaviler bir süredir popülerdir. En önemlilerini aşağıda sizinle paylaşacağız.

Yoga

yoga yapan kadın
Bazı çalışmalar yoganın fibromiyalji semptomlarını azaltmada yararlı rolünü göstermiştir.

Yoga, fibromiyalji semptomlarını azaltmak için en iyi tamamlayıcı tedavilerden biridir. Hatta, faydaları çeşitli çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu disiplin ruh halinizi iyileştirmeye ve ağrı ve yorgunluk gibi semptomları en aza indirmeye yardımcı olur.

Bu nedenle, kas gücünü artırmak ve sertliği azaltmak için kolay duruşlar uygulamanızı öneririz. Ayrıca, faydaları artıracağından meditasyon ve nefes egzersizlerini dahil etmek de yararlıdır.

Akupunktur

Bu hastalığı kontrol altına almak için bir başka popüler tedavi akupunkturdur. Vücudunuzun cildinizin farklı noktalarına ince iğneler yerleştirdikleri geleneksel Çin tıbbının eski bir şeklidir. Hedefler şunları içerir:

 • Doğal şekilde kendi kendini iyileştirmeyi teşvik etmek
 • Kan akışındaki bir değişikliği uyarmak
 • Kronik ağrının azalması
 • Beyninizin nörotransmitterlerinde bir değişikliğe neden olmak

İğneye dayanamıyorsanız, aküpresür’ü deneyebilirsiniz. En önemli şey, tedavinizin lisanslı bir uzman tarafından yapıldığından emin olmaktır, çünkü yanlış uygulama ciddi sonuçlara neden olabilir.

Meditasyon

Meditasyon dünyaya yayılmış doğal bir terapidir. Ağrıyı etkileyen dengesizlikleri kontrol etmeye yardımcı olduğu için fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerindeki etkileri ile bilinir.

Bu nedenle, özellikle stres, anksiyete ve depresyon eşlik ettiğinde, doktorunuzun tavsiyesini tamamlamak ve fibromiyalji semptomlarını azaltmak için popüler bir tedavidir.

Tai Chi

tai chi dersi
Bu eski teknik, yorgunluk ve kronik ağrısı olanlara fayda sağlıyor gibi görünüyor.

Tai Chi geleneksel Çin tıbbında eski bir uygulamadır. Bildiğiniz gibi, vücudu bir dizi poz boyunca yavaşça hareket ettirmekten oluşur. Kronik ağrı ve fibromiyalji için tedavilerin bir bölümünü oluşturur, çünkü faydaları ağrı azaltma, daha iyi uyku kalitesi ve depresyon kontrolünü içerir.

Manuel lenfatik drenaj tedavisi

Manuel lenfatik drenaj tedavisi, amacı toksinlerin ortadan kaldırılmasını teşvik etmek olan bir masaj türüdür. Bu tedavi, lenfatik sıvının vücuttaki hareketini iyileştirmeye yardımcı olur. Çeşitli seanslara katılmak da yorgunluk ve kaygıyı azaltabilir. Bu nedenle, ağrı ve sertliği hafifletme üzerinde olumlu bir etkisi bile olabilir.

Fibromiyalji belirtileri mi yaşıyorsunuz? Eğer öyleyse, bu doğal tedavileri denemek isteyebilirsiniz. Tabii ki, etkinliklerini garanti etmek için bunları mutlaka bir uzmanla uygulayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hawkins, R. (2013). Fibromyalgia: A Clinical Update. The Journal of the American Osteopathic Association. https://doi.org/10.7556/jaoa.2013.034
 • Ablin, J. N., & Buskila, D. (2015). Update on the genetics of the fibromyalgia syndrome. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2015.04.018
 • Carson, J. W., Carson, K. M., Jones, K. D., Bennett, R. M., Wright, C. L., & Mist, S. D. (2010). A pilot randomized controlled trial of the Yoga of Awareness program in the management of fibromyalgia. Pain. https://doi.org/10.1016/j.pain.2010.08.020
 • Curtis, K., Osadchuk, A., & Katz, J. (2011). An eight-week yoga intervention is associated with improvements in pain, psychological functioning and mindfulness, and changes in cortisol levels in women with fibromyalgia. Journal of Pain Research. https://doi.org/10.2147/JPR.S22761
 • Deare, J. C., Zheng, Z., Xue, C. C. L., Liu, J. P., Shang, J., Scott, S. W., & Littlejohn, G. (2013). Acupuncture for treating fibromyalgia. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007070.pub2
 • Vickers, A. J., & Linde, K. (2014). Acupuncture for chronic pain. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2013.285478
 • Sigl-Erkel, T. (2010). A randomized trial of Tai Chi for fibromyalgia. Deutsche Zeitschrift Fur Akupunktur. https://doi.org/10.1016/j.dza.2010.10.003
 • Ekici, G., Bakar, Y., Akbayrak, T., & Yuksel, I. (2009). Comparison of Manual Lymph Drainage Therapy and Connective Tissue Massage in Women With Fibromyalgia: A Randomized Controlled Trial. Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics. https://doi.org/10.1016/j.jmpt.2008.12.001
 • Cadenas-Sánchez, C., y Ruiz-Ruiz, J. (2014). Efecto de un programa de actividad física en pacientes con fibromialgia: revisión sistemática. Medicina Clínica, 143 (12), 548–553. https://doi.org/10.1016/j.medcli.2013.12.010.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.