Kronik Bel Ağrısı: Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Biz genellikle bel ağrısını duruş bozukları ile ilişkilendiririz, fakat eğer bel ağrınız daha da kötüleşmeden iyileşmek istiyorsanız, bel ağrılarının çeşit çeşit sebeplerini düşünmeniz gerekebilir.
Kronik Bel Ağrısı: Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Kronik bel ağrısı hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın bir şekilde görülür ve yaygınlığı tüm yaş gruplarından insanlar için hatta gençler için bile artmaktadır. Kronik bel ağrısı problemi, günlük hayatınızdaki tüm aktiviteleri etkileyeceğinden dolayı hayat kalitenizi kötü bir şekilde etkileyebilir.

Her durum için öne sürülen tedavi yöntemleri ve doğal ilaç reçetelerinin yanı sıra, kronik bel ağrısının farklı nedenlerini keşfedin.

Beliniz nedir, nerededir?

Beliniz sırtınızın alt tarafında yer alan omurganıza ya da sakruma dayanan kısımdır.  Doğal bir kıvrıma sahip olan bel bölgesi, eğer aşırı kıvrımlıysa lordoz olarak adlandırılır. Bel kısmındaki ağrı ve acılar, kas ve omurga sorunları ile ilişkili olabilir.

Bundan farklı olarak, böbrek ya da bağırsak gibi bazı organlarımızın düzgün bir şekilde çalışmadığı ile de ilişkili olabilir. Duruş bozuklukları çoğu zaman bel ağrılarının merkezinde yer alsa da, bazen duygusal faktörler diğer bir belirleyici neden olabiliyor.

1. Böbrek problemleri

Eğer kronik bel ağrısı sorununuzun böbrekleriniz ile alakalı olup olmadığını anlamak istiyorsanız, iki elinizin avuç içini açıp belinize yerleştirin. Baş parmaklarınızın dokunduğu nokta tam olarak böbreklerinizin olduğu yerdir.

Eğer bu kısmı bastırdığınızda burada bir acı hissediyorsanız, oradaki iltihabı iyileştirmek için doğal tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bunun için bel ağrınız iyileşene kadar, günlük ağrı durumunuza göre bir kaç gün boyunca soğan suyu ya da karahindiba ve dulavratotu çayı tüketebilirsiniz.

2. Soğuk ve nemli havaya hassasiyet

Bazı insanlar soğuğa ve nemli havaya ve ani hava değişimlerine metabolik ya da başka nedenlerden dolayı aşırı hassasiyet gösterirler. Bel bölgeniz de eklemleriniz gibi vücudunuzda bu tarz değişimlere karşı en savunmasız yerdir.

Bel bölgenizi etrafını yün bir giysiyle bant gibi sararak koruyun. Bu kumaş türü, vücut sıcaklığınızı korumak adına yalıtım yapmak için mükemmeldir ve bu da acılarınızı ağrılarınızı hafifletecek ve sizi daha iyi hissettirecektir.

3. Duruş Bozukluğu

Eğer mankenleri izlerseniz, yürürken bellerini öne çıkararak yürüdüklerini göreceksiniz ve aslında bu bel bölgesi için sağlıksız bir durum yaratır. Bu tür duruş bozuklukları, hem yetişkin hem genç birçok kişi için kronik bel ağrısı nedenidir. Bel ağrıları bel bölgesindeki kilo artışı nedeniyle hamile kadınlarda da yaygın bir şekilde görülür.

 • Duruş bozukluğunu düzeltmek için, vücudunuza iyi bir duruş kazandıran egzersizler yapın ve omurga kemiğinizi iyi bir şekilde esneyerek uzatın.
 • İnversiyon terapisi de oldukça faydalı bir yöntemdir(fakat hamile kadınlar için tavsiye edilmez).

4. Bağırsak rahatsızlıkları

Kabızlık ya da ishal hatta ikisini aynı anda görmek gibi bağırsak ile ilgili problemler bel ağrısının nedeni olabilir.

Bu hastalığın üstesinden gelebilmek için şu doğal yöntemlere başvurabilirsiniz:

 • Kabızlık: chia tohumları ve keten tohumu, probiyotik takviyeleri, çiğ, lif bakımından zengin meyve ve sebzeler ve yemekler arasında bol su tüketimi.
 • İshal: Yeşil çay, beyaz pirinç, kömür bazlı takviyeler ve probiyotikler.
 • İkisinin arasındaki durumlar: Bach çiçek reçeteleri, homeopati, kudzu, chia tohumları.

5. Duygusal nedenler

Duygusal nedenler, bel ağrılarını direkt olarak etkileyebilir. Özellikle söylemek gerekirse, vücudun bu bölgesi genel olarak korkular ve finansal sıkıntılar ile ilişkilendirilir. Bu durumda karşılaşılan acıyı tedavi etmek için, size bach çiçek ilaçları, homeopati ve bitkisel ilaçlar vs. kullanarak kişisel tedavi yazabilecek profesyonel bir terapiste gidin.

6. Yaralanma

Son olarak, egzersizde görülen yaralanmalar, kaza ya da ters bir hareket yapmak gibi durumlarda bel ağrısı yaygın bir şekilde görülür. Kronik ağrıları önlemek için bu tür durumlar hızlıca ve düzgün bir şekilde tedavi edilmelidir.

Doktora gidip birtakım testleri yaptırmaya ek olarak, iyileşme sürecinizi hızlandırmak adına aynı zamanda birtakım tamamlayıcılar da alabilirsiniz:

 • Homeopatik Arnica reçetesi
 • Organik sıvı silikon
 • Bira mayası
 • Köpek balığı kartilası

Yaralanmadan hemen sonra, yaralanan bölgenin iltihaplanmasını önlemek için buz uygulamalısınız. Daha sonra normal sıcaklıkta bir tampon, sıcak su şişesi ya da krem uygulamak etkili olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • “Low back pain” en web orthoinfo
 • “Hiperlordosis” en web espalda.org, 2016
 • Cátedra Extraordinaria del Dolor “FUNDACIÓN GRÜNENTHAL” Universidad de Salamanca, ABORDAJES TERAPÉUTICOS EN EL DOLOR LUMBAR CRÓNICO, 2013
 • NIH. National Institute of Neurological Disorders and Stroke (diciembre de 2014). «Low back pain fact sheet. What causes lower back pain?».
 • Atlas SJ, Deyo RA (febrero de 2001). «Evaluating and managing acute low back pain in the primary care setting». J Gen Intern Med (Revisión) 16 (2)
 • “Normas de higiene postural y ergonomía”, web espalda.org
 •  Koes, B W; van Tulder, M W; Thomas, S (junio de 2006). «Diagnosis and treatment of low back pain». BMJ (en inglés) (BMJ Group) 332 (7555): 1430-1434

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.