Disk Kayması (Fıtık) ile İlişkilendirilen Belirtiler

Disk Kayması (Fıtık) ile İlişkilendirilen Belirtiler
Alejandro Duarte

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Birçok kişi disk kayması, yani fıtıktan muzdariptir. Bu sorun yoğun bir ağrıya sebep olur ve belirtilerini bilmekte yarar vardır. Bildiğiniz gibi, omurganız karmaşık anatomik parçalardan oluşan bir bulmaca gibidir. Sizin için hiç beklenmedik bir anda sorun oluşturabilecek kemikler, kaslar ve bağlardan oluşur.

Disk Kayması Nedir?

fıtık nedir belirtileri nelerdir

İnsanda acı ve rahatsızlığa neden olan omurgadaki bu diskler nedir? Bunları anlamak için, omurganızda yumuşak bir dokuya ve sert bir dış kaplamaya sahip kemikler arasındaki dokuları gözünüzde canlandırmanız gerekir.

Fıtığa neden olabilen bu diskler şok emici görevi görür ve kendilerini sizin gerçekleştirdiğiniz herhangi bir harekete göre ayarlar. Bazen yırtılırlar ve bunun sonucunda beyaz doku serbest bırakılır. Bu doku sinirlere baskı uygulayabilir be ağrıya neden olabilir ve hatta şok emme yeteneğini kaybedebilir.

Bu makaleye de göz atın: Siyatik Sinir Ağrısı İçin Egzersizler

Disk Kayması Neden Olur?

sırt bölgesinde ağrı disk kayması

Temel olarak, disk kayması yaşlandıkça görülen bir durumdur. Yaşlandıkça omurganız daha az esnek bir hal alır ve onu çevreleyen diskler bazen yırtılabilir. 

Zamanla bu diskler de daha az esnek bir hal alır, çünkü su kaybederler ve dejenere olurlar. Eğer ağrı hissediyorsanız ama nedeninden emin değilseniz, fıtığın, yani disk kaymasının belirtilerini bilmekte yarar vardır.

Disk Kayması ile İlişkilendirilen Belirtiler

sırt ağrısı

İlk olarak, vücudunuzda ağrı hissettiğiniz bölgeye bağlı olarak disk kaymasının vücudunuzda nerede konumlu olduğunu anlayabilirsiniz. Disk kaymasının nerede olduğunu tespit etmek önemlidir.

Eğer bacaklarınızda bir ağrı veya karıncalanma hissediyorsanız veya bacaklarınız sıkça uyuşuyorsa veya onların üzerinde bir ağırlık hissediyorsanız, bel bölgesinde bir disk kayması söz konusu olabilir.

Eğer sırtınızın orta kısmında rahatsızlık hissediyorsanız, sırt bölgesinde bir disk kayması gerçeklemiş olabilir. Eğer boynunuzda veya hatta kollarınızda bir gerilme hissediyorsanız, boyun fıtığı söz konusu olabilir.

Doktorlar ayrıca yayılan bir ağrıdan söz ederler. Bu, ağrıyı vücudunuzun belirli bir kısmında hissetmenize rağmen fıtığın başka bir bölgede gerçekleşmesidir. Bir örnek, fıtığın sırtınızda olması, ancak ağrıları bacaklarınızda hissetmenizdir.

Bu omur diski üzerinde merkezli bir sorundur. Kalça kısmında, arka taraftan bacağınızın iç kısmı boyunca uzanan bir yanma hissi de yaygın olarak rastlanan bir durumdur. Eğer bu durumla karşılaşırsanız, bu radikülopatiyi işaret ediyor olabilir. Ancak doğru tanıyı sağlayacak olan kişi her zaman doktorunuzdur.

Boyun fıtığı belirtileri

Boyun ağrısı, boyun sertliği, boynu yanlara hareket ettirememe, omuzlara veya kollara uzanan boyun krampları gibi belirtilerdir. Ayrıca mide bulantısı veya bayılma da gerçekleşebilir.

Bunlara ilaveten, geceleri kollarınızın ve ellerinizin uyuşması da sıkça görülen bir belirtidir. Ağırlık kaldırmada da sorun yaşamaya başlayabilirsiniz. Kendinizi birden zayıf hissetmeye ve nesneleri düşürmeye başlarsınız. Bu çok can sıkıcı ve insanı etkisiz hale getiren bir durumdur.

Bel fıtığı belirtileri

Bu durumda ağrı sırtınızın alt kısmında gerçekleşir. Sırtınızı çok dik tutmanıza neden olan garip bir yanma veya güçlü bir ısı hissedersiniz. Kramp ve ona eşlik eden kas sertliği bacaklarınıza dahi yayılabilir.

Bu siyatik ağrı olarak bilinir. Bel fıtığından muzdarip pek çok kişi ayaklarında ağrı, karıncalanma ve zayıflık hissettiklerini belirtmiştir. Ekstrem durumlarda kişinin idrar kaçırma durumu yaşadığı da görülmüştür. Eğer bu söz konusu olursa, derhal doktora görününüz.

Disk Kayması: Hangi Durumda Doktora Görünmeliyim?

disk kayması belirtileri

Herhangi bir tür fıtığın neden olduğu ağrı sizin hayatınızı normal bir şekilde sürdürmenize izin vermeyecektir. Normal bir şekilde yürümek, çalışmak, ağırlık kaldırmak mümkün olmayacaktır. Uyumada zorluk çekersiniz ve koltuğa oturmak bile bir dert olmaya başlar.

Eğer ilgili belirtiler iki haftadan uzun bir süre devam ederse, gerekli muayeneleri gerçekleştirmesi için doktorunuzu ziyaret etmeniz önerilir. Doktorlar idrar tutamama veya kontrolsüz kasılmalar yaşamanız durumunda acile gitmenizi önerirler.

Bu durumda, fıtık sizin normal vücutsal işlevlerinizi zorlaştırmaktadır ve bu da elbette acilen tedavi edilmesi gerekilen bir durumdur. Disk kaymaları genel olarak ameliyat gerektirir.

Ancak endişelenmeyin, başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve ardından normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, bu tür durumlarda belirtilere ve ağrılara dikkat etmekte yarar vardır. Ne anlama geldiğinden emin olmadığınız herhangi bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.