Fuchs Distrofisi Nedir ve Neden Görülür?

Fuchs'un distrofisi, sürekli bulanık görme ürettiği için çok engelleyici hale gelebilir. Bu nedenle, onu tedavi etmek gereklidir.
Fuchs Distrofisi Nedir ve Neden Görülür?
Diego Pereira

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Diego Pereira.

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2023

Fuchs distrofisi, korneayı etkileyen bir hastalıktır. Bu, gözün ön bölgesinde bulunan ve ışığı kırmaktan ve ışınlarını retinaya yönlendirmekten sorumlu olan bir tür mercektir.

Kornea farklı hücre katmanlarından oluşur. Bu durumda olan şey, katmanlardan birinin (endotel) hücrelerinin aşamalı olarak ölmeye başlamasıdır. Sorun, görüşün değişmesi ve bulanıklaşmasıdır.

Kesin yaygınlığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, görme kapasitesini ciddi şekilde etkileyebileceği için tedavi edilmesi önemlidir. Bu yazıda size olası nedenlerini ve mevcut tedaviyi ayrıntılı olarak anlatacağız.

Fuchs distrofisi nedir?

Fuchs distrofisi, genellikle 50 ila 60 yaşları arasında ortaya çıkan, ilerleyici ve kalıtsal bir kornea hastalığıdır. Expert Review of Ophthalmology’den alınan bilgiye göre, endotelyal hücre yoğunluğu kaybıyla kendini gösteren arka korneanın bir durumudur.

Endotel, gözün ön kamarasında bulunan bir sıvı olan aköz hümör ile temas halindedir. Bu hücre tabakası, şeffaf kalması ve ışığın düzgün bir şekilde girebilmesi için sıvıyı korneadan dışarı atmaktan sorumludur.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Göz Kapaklarının Pozisyonundaki Değişiklikler

Bu hastalıkta olan şey, bu hücrelerin aşamalı olarak ölmeye başlamasıdır. Sonuç olarak, korneada sıvı birikir ve gittikçe kalınlaşır. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ndeki bir yayın, bunun iki aşamaya ayrıldığını belirtir.

  • İlk aşamada – veya erken aşamada – semptomlar hiç görünmeyebilir veya çok hafif olabilir. Aslında, görme genellikle gün boyunca gelişir.
  • Ancak ikinci aşamada, gün boyunca görüş genellikle bulanıklaşır. Uyku sırasında, korneada daha da fazla sıvı birikme eğilimi gösterir. Bu nedenle, semptomlar uyandıktan sonra daha şiddetlidir.

Fuchs distrofisi genellikle her iki gözü de etkiler.

Fuchs distrofisinin belirtileri

Fuchs distrofisi yavaş ve ilerleyici bir gelişim gösterir. En karakteristik belirti bulanık görmedir. Klinik belirtiler genellikle uyandıktan sonra kötüleşir.

Başlangıçta, gün içinde görme gelişir. Bununla birlikte, hasar zaten önemli olduğunda, bulanık kalır. Birçok hasta, ışıkların etrafında küçük haleler gördüğünü veya gözlerinin kamaştığını hissettiğini bildirir.

Ayrıca korneada sıvı birikmesi nedeniyle yüzeyinde kabarcıklar oluşabilir. Bunlar ciddi ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir.

Nedenler ve risk faktörleri

Bu hastalıkta, kornea içindeki endotel hücreleri ilerleyici olarak başarısız olur veya ölür . Bu hücrelerin işlevi korneayı beslemenin yanı sıra şişmesini engellemektir. Bunu yapmak için korneanın içindeki sıvıyı aköz hümöre çekerler.

Bu sayede kornea sınırlı ve şeffaf bir kalınlıkta tutulur. Dolayısıyla bu hücreler fonksiyonlarını kaybedince kornea ödemli hale gelir ve ışınlar retinaya düzgün bir şekilde ulaşamaz.

Bu durumun kesin nedeni bilinmemekle birlikte önemli bir kalıtsal bileşene sahip olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, genetik temel karmaşıktır ve her zaman bir aile öyküsü yoktur.

Öte yandan, bu durumun riskini artıran bir dizi faktör tespit edilmiştir. Bunlardan daha önce bahsettiğimiz biri yaştır. En sık geç yetişkinlikte başlar.

Benzer şekilde, cinsiyet başka bir risk faktörü gibi görünmektedir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre çok daha fazladır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sık olduğu, ancak Japonya veya Çin gibi doğu ülkelerinde nadir olduğu bulunmuştur.

Fuchs distrofisi nasıl teşhis edilir?

Birçok patoloji bulanık görmeye yol açabileceğinden, Fuchs distrofisinin teşhisi karmaşık olabilir. Bu nedenle, hasta tarafından bildirilen semptomlar genellikle yeterli değildir. Bu nedenle, hastalığı doğrulamak için genellikle bir dizi tamamlayıcı test yapılır.

Temel testlerden biri korneanın incelenmesidir. Mayo Clinic uzmanlarına göre bu inceleme genellikle bir tür optik mikroskop olan yarıklı lamba ile yapılıyor. Korneadaki lezyonları aramak veya şişmiş veya çıkıntılı olup olmadığını tespit etmeye çalışmak için kullanılır.

Ek olarak, genellikle bir kornea tomografisi yapılır. Ödem olup olmadığını değerlendirmek için yapılan bir testtir. Korneal pakimetri ise bu merceğin kalınlığını ölçmek için kullanılır. Yukarıda belirtildiği gibi, kornea genellikle kalınlaşır.

Son olarak, bazı durumlarda kornea hücre sayımı yapılır. Bu yaygın bir prosedür değildir, ancak hücre kaybı olup olmadığını değerlendirmek için hücrelerin sayısının ve boyutlarının sayılmasına izin verir.

Mevcut tedaviler

Fuchs distrofisi çok rahatsız edici olabilir çünkü hastalık ilerledikçe görme gün boyunca bulanık kalır. Bazı durumlarda, semptomları iyileştirmek için bazı tıbbi tedaviler kullanılır.

Örneğin yumuşak kontakt lensler kullanılabilir. Kornea ağrısını hafifletmeye yardımcı olurlar. Aynısı, korneada biriken sıvı miktarını azaltarak çalışan salin damlaları veya merhemler için de geçerlidir.

Hastalığın cerrahi tedavisi

Gerçek şu ki, tıbbi tedavi genellikle yetersizdir. Çoğu durumda, görüşü iyileştirmeye çalışmak için belirli cerrahi teknikler kullanılır. Yakın zamana kadar tek küratif tedavi seçeneğinin kornea nakli olduğuna inanılıyordu.

Bununla birlikte, artık özellikle endotel tabakasını hedef alan daha spesifik teknikler var. Bu sözde iç kornea tabakası nakli veya Descemet’in membran endotel keratoplastisidir.

Bu teknik, korneanın yalnızca zarar görmüş en içteki tabakasının değiştirilmesinden oluşur. Lokal anestezi altında yapılır. Tam bir kornea naklinden daha hızlı bir iyileşme süresine sahiptir.

Fuchs distrofisi başlangıçta asemptomatiktir

Fuchs distrofisinin ilerleyici ve sinsi bir seyir izlediğini akılda tutmak önemlidir. Erken aşamalarda, genellikle asemptomatiktir. İlk belirtiler, hastalığın başlangıcından onlarca yıl sonra ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, herhangi bir tezahür olması durumunda her zaman bir göz doktoruna danışmak önemlidir. Komplikasyonları önlemek için diğer patolojiler ekarte edilmeli ve tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.