Tiroid Sağlığını İyileştirecek İyot Açısından Zengin 8 Gıda

Vücuda sağlıklı olmak için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri vermek için, aşağıdaki gıdaları orta ve yeterli miktarlarda içeren dengeli bir diyet sürdürmek önemlidir.
Tiroid Sağlığını İyileştirecek İyot Açısından Zengin 8 Gıda
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İyot, tiroidin düzgün çalışması için gerekli bir mineraldir. Bu bezin işleyişindeki herhangi bir bozulma, genel olarak vücudun sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu yazıda, sağlığınıza faydası olacak iyot açısından zengin bazı yiyecekleri açıklayacağız. Ayrıca, onları diyetinize sokmadan önce sağlık uzmanınıza danışmanızı öneririz.

Tiroid için iyotun önemi

Tiroid bezi, Seul Ulusal Üniversitesi Bundang Hastanesi tarafından yürütülen bu araştırmaya göre, tiroid hormonlarının sentezi için gerekli minerallerin depolanmasından sorumludur. Bunlar metabolizmayı, detoksifikasyonu ve büyümeyi düzenleme işlevine sahiptir.

Vücuttaki iyot eksikliği genellikle hipotiroidizm olarak bilinen bir durumun gelişmesine yol açar. Bu durum, tiroid hormonlarının üretiminde bir azalmayı içerir.

Bu dengesizlik vücutta aşırı kilo alımı, yorgunluk ve düzensiz adet dönemleri gibi ciddi sonuçlara neden olur. Neyse ki, bazı gıdalar önemli miktarda iyot içerir ve Oslo Üniversitesi (Norveç) tarafından yapılan bu araştırmada belirtildiği gibi vücudun iyot seviyelerinin düşmesini önleyebilir.

Hipotiroidizm bir kan testi ile tespit edilebilir ve bu nedenle, en uygun tedaviyi reçete edebilmeleri için, yaşadığımız semptomları açıklamak için endokrinologa gitmemiz çok önemlidir.

İşte tiroid sağlığını iyileştirmek için iyot bakımından zengin en iyi besinler.

İyot açısından zengin besinler

1. Yaban mersini

İyot açısından zengin besinler.

São Paulo Üniversitesi (Brezilya) tarafından yapılan bu araştırmaya göre yaban mersini, içerdiği antioksidanlar sayesinde en çok  önerilen meyvelerden biri. Bu meyvenin her 113 gramı için 400/mcg’ye kadar iyot aldığımız tahmin edilmektedir.

Bunları düzenli olarak tüketmek, tiroid fonksiyonunu düzenleyerek metabolizmamızı destekleyecektir. Salatalarda veya smoothielerde tüketilmesi önerilir.

Daha fazlasını burada keşfedin: Evde Yaban Mersini Nasıl Yetiştirilir

2. Doğal yoğurt

Doğal veya organik yoğurt, diyete dahil edilebilecek bir probiyotiktir. Bu yiyecek , vücudun günlük ihtiyaç duyduğu iyotun yarısından biraz fazlasını içerir, yani fincan başına yaklaşık 90/mcg.

Ek olarak, kültürleri, Hollanda, Amsterdam’daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmanın iddia ettiği gibi, bakteri florasını yenileyerek bağırsak işlevini destekleyecektir. Ancak, tatlandırmak için şeker kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.

3. Himalaya tuzu

Birçok insan geleneksel sofra tuzu tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya çalışıyor. Ayrıca diğer gıdalardan yeterince iyot emmeye çalışıyorlar.

Popüler inanışa göre, sofra tuzu yerine , önerilen günlük miktarın %150’sinden fazlası olan 250 mcg iyot sağlayan Himalaya tuzuna dönülebilir. Bununla birlikte, diğer tuz türlerinde olduğu gibi, yan etkilerden kaçınmak için tüketimini azaltmanız önemlidir.

**Himalaya tuzunun diğer türlere göre düzenli tüketime daha uygun olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

4. Morina

çeşitli peynirler

Morina, omega-3 yağ asitleri, E vitamini ve potasyum, kalsiyum, magnezyum ve iyot gibi mineraller açısından zengin bir balıktır. Her 85 gram morina, vücudun günlük ihtiyacının yaklaşık %66’sına karşılık gelen 99 mikrogram iyot sağlar.

Yağ oranı ve kalorisi düşüktür ve aynı zamanda sağlıklı, tiroid dostu bir diyet için en iyi takviyelerden biridir. Sebzelerle birleştirerek mükemmel bir menü oluşturabilirsiniz.

5. Çilek

Cordoba Üniversitesi (İspanya) tarafından yürütülen bu araştırmaya göre, bu meyveler lezzetli, çok yönlü ve vücudun savunmasını güçlendiren temel besinleri içeriyor. Tatlı olmalarına rağmen uzmanlar, önemli iyot içeriği nedeniyle tiroid sağlığını iyileştirmek için uygun olabileceğine inanıyorlar.

Bir fincan çilek, bir kişinin günlük ihtiyacının yaklaşık %10’u olan 13 mcg iyot içerir. Onları yoğurtla birleştirin ve mükemmel bir karışım elde edin.

6. Fasulye

bir sepette duran fasulyeler

Fasulye, her türlü diyete dahil edilebilecek sağlıklı bir sebze türüdür. Besinlerini kaybetmemeleri için fazla kaynatmamanızı öneririz.

Düzenli tüketim vücuda tiroid fonksiyonunu uyarmak için kullanılabilecek az miktarda iyot sağlar. Bu sebzenin yarım fincanı , önerilen günlük değerin net %2’si olan 3 mcg iyot sağlar.

7. Kuru fasulye

Tüm çeşitlerdeki fasulye, diyete destek olabilecek bir besin kaynağıdır. Bununla birlikte, iyot açısından zengin tüm gıdalarımız arasında, kuru fasulye, tiroid fonksiyonunu düzenlemeye iyi gelenler listesinin başında gelir. Ek olarak, bazı araştırmalar kuru fasulyenin barbunyadan daha fazla demir içerdiğini iddia ediyor.

Yarım fincan kuru fasulye 32 mcg’ye kadar iyot ve çok az kalori içerir. Lif içerdikleri için sindirim sağlığı için de iyidirler.

8. Patates

tezgahta duran ikiye bölünmüş patates

Patates, dünyada en çok tüketilen gıdalardan biridir ve aynı zamanda bitkiler aleminde bulunabilecek bir iyot kaynağıdır. Bir patates, kabuğu ve tümü, pişirildiğinde yaklaşık 60 mcg iyot sağlar.

Özetle

Bu yiyecekleri diyetinize dahil etmek, vücudunuza, özellikle de tiroidinize iyot vermenin en sağlıklı yollarından biridir.

Ancak, diyetimizi sadece bu gıdalara dayandırmamalıyız. Bunları ölçülü olarak dahil etmeli ve şüpheniz varsa bir beslenme uzmanına danışmalıyız. İlginizi çekebilir ...

Hipotiroidi Olan Kişiler İçin Spor ve Egzersiz İpuçları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hipotiroidi Olan Kişiler İçin Spor ve Egzersiz İpuçları

İlaç tedavisine ek olarak egzersiz, hipotiroidizmi olan insanlar için yaşadıkları semptomların hafifletilmesinde önemli bir rol oynar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.