Gece Terlemeleri ve En Yaygın Beş Nedeni

Gece terlemeleri çeşitli nedenlerle olabilir ve her durumda ciddi olmayabilir.
Gece Terlemeleri ve En Yaygın Beş Nedeni

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gece terlemelerine neden olan genel unsurlar ortamınızda olabilir. Kaloriferin ısısını çok yükseltmiş olabilirsiniz, kalın pijamalarla uyuyor olabilirsiniz veya çok sıcak battaniyeler kullanıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, bazen, gece terlemeleri bu nedenlerden biri yüzünden olmadıklarında, diğer olası nedenleri göz önünde bulundurmak gerekebilir.

Diğer zamanlarda, daha derin bir sorunun işareti olabilir. Bu problemi sık sık yaşıyorsanız, aşağıdaki tıbbi durumlardan biri olabilir:

Gece terlemelerinin yaygın nedenleri

1. Obstrüktif uyku apnesi

Uyurken solunum cihazı olan bir adam.
Uyku apnesinde, türbinoplasti ile iyi sonuçlar elde edilebilir, ancak etkinliğini doğrulamak için daha fazla kanıta ihtiyaç vardır.

Bu hastalıktan muzdarip insanlar geceleri iyi uyuyamazlar. Bunun nedeni hava yollarının bloke olmasıdır. Bu onların hava akışını kısıtlar. Ancak nefes alamama da gece terlemelerinin yaygın nedenlerinden biridir. Apneniz varsa yaşayabileceğiniz diğer belirtiler şunlardır:

 • Sinirlilik
 • Gün içinde yorgunluk
 • Horlama
 • Baş ağrısı

Gece terlemeleri ile birlikte bu semptomlardan bir veya daha fazlasını fark ederseniz, en iyisi doktorunuzla konuşmaktır. Size obstrüktif uyku apnesi teşhisi koyarlarsa, daha büyük sorunlara neden olmadan tedavi ettirmelisiniz. Bunlar kalp problemlerini veya şeker hastalığını içerebilir.

Çoğu insan için çözüm, gece boyunca nefes almanıza yardımcı olan bir makine kullanmaktır. Bu, daha iyi uyumanızı ve ilişkili semptomlardan kurtulmanızı sağlar.

2. Menopoz

Menopoz ve yaşınız hormonlarınızda iniş çıkışlara neden olur ve vücudunuzun kontrolünü kaybetmenize neden olur. Bu sürekli değişiklikler vücut ısınızı da bozar.

Menopozdaki kadınlar gece terlemeleri nedeniyle sık sık bunalmış ve çok rahatsız hissederek uyanırlar. Bazıları aynı gece birkaç kez uyanır. Bu belirtiler aynı zamanda şunlarla birlikte gelir:

 • Kuru cilt
 • Kötü ruh hali
 • Düzensiz adet döngüleri

Menopozun başladığı ortalama yaş 51 civarındadır. Ancak, menopoza başlamadan yıllar önce gece terlemeleri yaşamaya başlayabilirsiniz. Bazı kadınlar 30’lu yaşlarında gece terlemesinden muzdarip olmaya başlar.

Menopoz, bir kadının hayatının normal bir parçasıdır ve “iyileştirilmesi” gerekmez. Bununla birlikte, semptomlar çok can sıkıcıysa, aile doktorunuz bazı tedaviler önerebilir. Bunlar, yaşamın bu aşamasından daha rahat geçmenize yardımcı olabilir.

3. Kaygı

Gece terlemesi olan endişeli bir kadın.

Gün içinde anksiyete veya kronik stresten muzdarip olduğunuzda, bu, gece terlemelerine dönüşebilir. Bu durumda, sorunun çözümü, sizi rahatsız eden şeyleri nasıl daha iyi yöneteceğinizi öğrenmek olabilir.

Kaygı semptomlarını hafifletmenize yardımcı olabilecek bir danışmana gitmek iyidir. Buna neyin sebep olduğunu gerçekten bilmiyorsanız, bu özellikle faydalı olacaktır. Birçok terapist bilişsel davranış terapileri uygular. Bunlar size düşünme şeklinizi değiştirmeyi öğretir. Bu şekilde, kaygı veya strese neden olan düşünceleri belirleyebilir ve yönlendirebilirsiniz.

Ancak terapi tek başına yeterli olmayabilir. Bu yüzden üzerinize düşeni yapmanız önemlidir. Aşağıdaki yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemeyi ve sürdürmeyi deneyebilirsiniz:

 • Günlük egzersiz
 • Umut duygusu geliştirmek
 • Dengeli beslenme
 • Konuşma terapisine katılmak
 • Yaratıcı faaliyetler (boyama, yazma, heykeltraşlık, boyama vb.)

4. Bazı hastalıklar

Sık sık gece terlemeleri yaşıyorsanız, hemen en kötüsünü düşünmemelisiniz. Gece terlemelerinin nedenleri çeşitlidir. Bununla birlikte, sağlık durumunuz hakkında en doğru bilgileri almak için doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir. Gece terlemeleri birçok hastalığın ikincil etkisidir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar gibi bazıları ciddi olabilir. Hatta bazı kanser türlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Daha ciddi bir sorun olduğunda, gece terlemeleri genellikle başka semptomlarla birlikte gelir. Neler olup bittiğini anlamak için doktorunuz bazı testler uygulayabilir. Tedavi, mevcut hastalığa göre değişir.

5. Düşük kan şekeri gece terlemesine neden olabilir

Kan şekerini ölçen bir kişi.

Düşük kan şekeri olarak da bilinen hipoglisemi, şeker hastalarında gece terlemelerinin nedeni olabilir. Ancak bu tek belirti değil. Bu sorun, şeker hastalarının gün içinde çok terlemesine de neden olabilir.

Düşük kan şekeri genellikle ikincil bir etkidir. Bunun nedeni, şeker hastalığını tedavi etmek için kullanılan insülin veya diğer ilaçlarla ilgili sorunlar olabilir. Bu nedenle, bu sorunları düzenli olarak yaşıyorsanız, doktorunuz bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Ayrıca, bu değişiklikler düşük kan şekerinden muzdarip olma olasılığını azaltabilir. Bu, belirli türden yiyecekleri düzenli olarak yemeyi içerebilir. Aynı zamanda kan şekeri seviyenizi daha yakından takip etmek anlamına da gelebilir.

Gece terlemeniz varsa doktorunuza danışın.

Diğer semptomların eşlik ettiği gece terlemeleri, sağlığınızda bir sorun olduğuna dair bir işaret olabilir. Ancak, bu her zaman en kötüsü olacak demek değildir.

Sık sık gece terlemeleri yaşıyorsanız özellikle dikkat edin. Diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkarsa, bunu da not edin. Bu nedenle, doktorunuzla konuşmak ana nedeni belirlemenize yardımcı olabilir. Dahası, bu sizi hızla bir çözüm bulma yoluna sokacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Viera, A. J., Bond, M. M., & Yates, S. W. (2003). Diagnosing night sweats. American Family Physician.
 • Archer, D. F., Sturdee, D. W., Baber, R., De Villiers, T. J., Pines, A., Freedman, R. R., … Warren, M. (2011). Menopausal hot flushes and night sweats: Where are we now? Climacteric. https://doi.org/10.3109/13697137.2011.608596
 • Mold, J. W., Holtzclaw, B. J., & McCarthy, L. (2012). Night Sweats: A Systematic Review of the Literature. The Journal of the American Board of Family Medicine. https://doi.org/10.3122/jabfm.2012.06.120033

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.