Horlamayı Kontrol Etmek İçin Dört Alternatif Tedavi

Bazı sağlık sorunları veya yaşam tarzı alışkanlıkları horlamaya neden olabilir. Bu makalede, kontrol edilmesine yardımcı olabilecek bazı alternatif tedavileri keşfedin.
Horlamayı Kontrol Etmek İçin Dört Alternatif Tedavi
Sergio Alonso Castrillejo

Yazan ve doğrulayan eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Horlayan insanlar da, yanlarında uyuyanlar da horlamayı kontrol etmek için nihai çözümler bulmak isterler! Ayrıca, günlük horlama kardiyovasküler problemler veya solunum bozuklukları gibi diğer sağlık sorunları ile ilişkili olabilir.

Bu yazıda, horlama için üzerinde çalışılmış bazı alternatif tedavileri paylaşacağız. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kullanımları anekdot verilere dayanmaktadır. Bununla birlikte, horlamayı kontrol etmeye ve daha istilacı seçeneklerden kaçınmaya yardımcı olabilirler.

Horlama tedavisi

Horlama, havanın akciğerlere geçişinde direnç olmasının sonucudur. Aynı zamanda solunum problemlerinin bir belirtisidir. Horlama şiddetli olduğunda, uyku bozukluğu olarak kabul edilir.

Uzun yıllar boyunca, kesin tedavi, üst hava yolu genişletici kaslarının elektriksel uyarımından oluşan cerrahi operasyon olmuştur.

Horlamayı kontrol etmek için CPAP makinesi

CPAP makinesine bağlı bir şekilde uyuyan kadın
CPAP makinesi, uyku sırasında uygun hava akışını desteklediği için obstrüktif uyku apnesi vakaları için kullanılmaktadır.

CPAP bir “sürekli pozitif hava yolu basıncı” (Continuous Positive Airway Pressure) makinesidir. Doktorlar bu makineyi uyku apnesini tedavi etmek ve bu nedenle horlamayı da kontrol etmek için reçete ederler.

Bu cihaz, dili ve boğazı açmak için hava basıncını kullanarak havanın daha kolay geçmesini sağlar. Bununla birlikte, bu makine yan etkilere de neden olabilir.

Bu makale ilginizi çekebilir: Uyku Apnesi Semptomları ve Tedavisi

Horlamayı kontrol etmek için alternatif tedaviler

1. Düşük sodyum diyeti

Öncelikle, konuyla ilgili çok fazla araştırma olmamasına rağmen, uzmanlar doğal diüretikler açısından zengin, düşük sodyum içeren bir diyet öneriyorlar. Bu, horlama kontrolüne yardımcı olabilir, çünkü uyku apnesi ile ilişkileri olduğu bilinen vücut sıvılarını azaltır.

Yatağa gittiğinizde, bu sıvılar bacaklarınızdan boynunuza doğru ilerler. Bu nedenle, sıvı tutulmasına karşı mücadele horlamayı azaltabilir. Bu amaçla, uzmanlar aşağıdaki yönergeleri önermektedir:

  • Tuzu beslenmenizden çıkarın.
  • Yemeklerinize tuz yerine baharatlar, otlar, sarımsak, soğan, limon ve benzerlerini katın.
  • Soslar, hazır çorbalar, sakatatlar, konserve yiyecekler, soya sosu, peynir gibi işlenmiş gıdaları tüketmeyin.
  • Daha fazla meyve, sebze ve salata yiyin.

2. Horlamayı kontrol etmek için zencefil, zerdeçal ve sarımsak

zencefil kökü ve tozu
Anti-enflamatuar etkileri olan doğal maddelerin kullanımı, enflamasyonu azaltmaya ve horlamayı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

İkinci olarak, anti-enflamatuar özelliklere sahip üç tıbbi gıda öneriyoruz: Zencefil, zerdeçal ve sarımsak. Düzenli olarak tüketilirse, horlamaya neden olan hava yolu inflamasyonunu azaltabilirler.

Bu yiyecekleri beslenmenize dahil edebilir veya takviye olarak alabilirsiniz. Ayrıca, genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacak antioksidan ve temizleyici ilaçlardır.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Evde Hazırlayabileceğiniz Horlama İlaçları

3. Horlamayı kontrol etmek için magnezyum

Horlamayı kontrol etmek için üçüncü alternatif tedavi magnezyum takviyeleridir. Bu mineralin diğer faydalarının yanı sıra sinir sistemini dengelemek, iltihabı azaltmak ve uyku kalitesini artırmak için etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ancak, sonuçları görmek için beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızı da iyileştirmeniz gerekir. Ayrıca, takviyeleri sadece tıbbi gözetim altında almalısınız.

4. Hipnoterapi

hipnoterapi deneyen kadın
Horlamanın altında yatan nedenler ve hipnoz terapisi gibi olası horlama tedavileri incelenmektedir.

Hipnoterapi, rehberli gevşeme ve konsantrasyon yöntemleri kullanan bir tür psikoterapidir. Yakın zamana kadar, alkolizm, sigara içme ve kilo kaybı için alternatif bir tedavi olarak kullanıldı.

Bununla birlikte, bir araştırma, bu hipnoz tekniğinin insanların horlamaya başladıktan sonra iyileşmelerine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunu hipnoz uygulamasıyla başarabilir ve zamanla horlamanın yoğunluğunu ve süresini azaltabilirler.

Horlamayı kontrol etmede etkisiz tedaviler

Günümüzde, horlamayı kolay ve doğal bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olacak birçok makine veya ürün bulabilirsiniz. Bu tedaviler çok caziptir, çünkü genellikle iyi fiyatlarla hızlı sonuçlar vaat ederler. Ancak, bunların etkinliği kanıtlanmamıştır.

Bu ürünlerden bazıları:

  • Elektrotlu horlama önleyici bilezikler.
  • Geniz akıntısı için spreyler. Bunlar sadece soğuk algınlığının neden olduğu burun tıkanıklığı nedeniyle oluşan horlamayı tedavide etkilidirler.
  • Horlama önleyici burun bantları. Sadece yüzeysel etki gösterirler; yumuşak dokuya etki etmezler. Bu nedenle, burun tıkanıklığı vakaları ile ilişkilidirler.

Artık horlamayı kontrol etmek için bazı doğal seçenekleri biliyorsunuz. Beslenmenizde değişiklik yapmak, hipnoterapi uygulamak ve magnezyum takviyeleri denemek yararlı olabilir. Ayrıca, aşırı kilo ile mücadele etmenin ve sigara içmemenin önemini hatırlamanız gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.