Geceleri Modeminizi Neden Kapatmalısınız?

Elektromanyetik radyasyon, sağlık problemlerini davet edebilir, işte bu yüzden geceleri modeminizi ve diğer elektronik eşyalarınızı kapatmalısınız.
Geceleri Modeminizi Neden Kapatmalısınız?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yeni teknolojiler yaşadığımız dünyayı kökten değiştirdiler; iletişim, çalışma hayatı, eğlence ve düşünebileceğiniz diğer tüm konularda olanaklarımızı genişlettiler. Bunların arasında kablosuz internet erişimi sağlayan modeminizi neden kapatmalısınız onu söyleyeceğiz.

Kablosuz internet, evlerde, çalışma alanlarında ve eğitim kurumlarında ve bağlı kalabildiğiniz ve internette olan bilgileri yararınıza kullanabileceğiniz diğer birçok ortamda vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Ancak bu durumun bazı dezavantajları vardır ve bunlardan bazıları sizin genel sağlığınızı etkileyebilir.

Birçok uzman kablosuz teknolojiyi “Sessiz düşman” olarak tanımlıyor ve yaydıkları radyasyon seviyelerine dikkat çekiyor. Bu makalemizde size bu aygıtların tehlikeleri ve riski en aza indirmek için yapabilecekleriniz hakkında daha çok bilgi vereceğiz.

Kablosuz teknolojinin gizli tehlikeleri nelerdir?

geceleri modeminizi kapatmalısınız

Sayısız çalışma, cep telefonu ve benzeri aygıtların yaydıkları radyasyonun tehlikelerini belgelerken, birçok insan konuyu tamamen göz ardı ediyor ya da konunun farkında olmuyor.

Bu tip teknoloji, on yıllar önce geliştirildi ve burada kalmaya devam ediyor, ancak insan vücudu üzerindeki etkilerini tam olarak anlamamız için uzun bir zaman geçmesi gerekecek.

Şimdiye kadar, çok da büyük olmayan bir araştırma grubu, elektromanyetik dalgaların insan beyni ve bedeni üzerindeki etkilerini analiz ediyor. Kanser ve tedavisi zor diğer hastalıkların oluşumuna yol açabileceği yönünde görüş bildiren kanıtlar mevcuttur.

nöron sağlığı

Bioinitiative olarak bilinen kamusal bir makale iki binden fazla uluslararası çalışmanın özetini çıkararak; elektromanyetik dalgalara uzun süre maruz kalmanın bazı tümörlerin oluşumuyla bağlantılı olduğunu savunuyor.

Kronik baş ağrıları, aşırı hareketlilik ve düşük uyku kalitesi gibi sorunların da sebebi olabilir.

Aslında, bu tür cihazların etrafında çalışan insanlar için oldukça katı güvenlik kuralları vardır ve bunlar radyasyonun insan bedeni üzerindeki olumsuz etkilerini düşürmek için tasarlanmışlardır. Çocukların bu aygıtlara maruz kalması konusunda endişe artmaktadır çünkü gelişme çağında olduklarından zarara karşı en savunmasız olan onlardır.

Bunu akılda tutarak, İngiltere, Fransa, İsveç gibi ülkeler bu teknolojilerin kullanımını düzenlemek ve internetten kablolu bağlantılar aracılığıyla yararlanmak için başka alternatifler araştırıyor çünkü okullardan, müzelerden, kütüphanelerden ve diğer halka açık mekanlardan kablosuz internet bağlantısını kaldırıyorlar.

Atılacak adımlar: modeminizi kapatın

Bu teknolojinin olumsuz etkilerini azaltmak için alınacak birkaç önlem vardır.

  • Modeminizi geceleri ya da kimse onu kullanmıyorken kapalı konuma getirin.
  • Eğer aygıtınız mutfak ya da yatak odanızda ise, onu evin daha az kullanılan bir bölgesine götürmeye çalışın.
  •  İnternet sağlayıcınızdan kablo bağlantısı kurmasını isteyin, telefon da dahil olmak üzere. Kordonsuz telefonlar daha kullanışlı olmalarına rağmen onlar da zararlı radyasyon yayarlar.
  • Cep telefonlarını ve dizüstü bilgisayarları belirli periyotlarda kullanın. Yatak odanızda tutmaktan kaçının.
  • Dışarıda daha çok zaman geçirin, egzersiz yapın ve sanal ortam yerine basılmış materyal ve kitap okuyun.
beyin şeması

Şu an itibariyle, alıcıları elektromanyetik radyasyona maruz kalındığında oluşacak tehlikelerine karşı bilgilendirecek güvenilir bir kontrol sistemi yoktur. Moral bozucu bir gerçek ise, bu radyasyon seviyesinin kısa bir zaman diliminde lineer olarak artıyor olması ve kimsenin birkaç yıl içerisinde ne kadar yükseğe çıkacağını bilmemesidir.

Japonya ya da Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde, araştırmacılar elektromanyetik radyasyon içermeyen mobil teknoloji tasarlama çalışmaları yürütmektedir. Büyük bir ihtimalle, insanların, bu aygıtların insan bedeni üzerindeki etkileri konusunda uyarılmaları için 30 yıl civarı bir zaman geçmesi gerekir.

Onlara uzun süre maruz kalmak gözardı edebileceğiniz bir şey değildir ve yapılacak çok az şey var gibi görünse de, şu an maruz kalmanızı azaltmak için kendi önlemlerinizi alabilirsiniz.

Özet olarak, bu tür kablosuz teknolojinin alıcıları olarak, onu dikkatli ve sorumluluk sahibi olarak kullanmak önemlidir. Modeminizi ya da diğer elektronik aygıtlarınızı onları kullanmıyorken kapatmalısınız.

Her ne kadar kablosuz internet sizin günde binlerce işi tamamlamanızı sağlıyorsa da, unutmayın ki bu faydalar bazı sonuçlarla beraber geliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.