Çocuğunuzun Dış Görünüşü Genlerinizden Nasıl Etkilenir?

4 Nisan, 2020
Günümüzdeki gelişmeler, çocuğunuz henüz doğmadan onun nasıl görüneceğini öğrenmenize yardımcı olabilecek nitelikte. Daha fazlasını öğrenmek için yazımıza bir göz atın!

Çocuğunuzun dış görünüşü nasıl olacak, önceden bilmek ister miydiniz? Yeni gelişmeler artık buna imkân sağlıyor.Bu sayede bebeğiniz sağlıklı doğup doğmayacağını anlamak için bir fırsat elde edebilirsiniz. 

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde en çok düşündüğünüz şeyi çocuğunuzun dış görünüşü olacaktır. Yüzünü, gözlerini, saçlarını ve hatta ellerini ve ayaklarını hayal ederek saatler geçirebilirsiniz.

Şu anda, çocuğunuzun sahip olacağı fiziksel görünümü genetik özelliklerine dayanarak büyük ölçüde öngörebilirsiniz. Bu alandaki gelişmeler size biraz hayal etme imkanı tanıyor.

Ayrıca bakınız: Çocukları Öpüşerek Selam Vermeye Zorlayamazsınız

Çocuğunuzun Dış Görünüşü Nasıl Olacak?

İki gen türü sayesinde bu sorunun cevabını bir ölçüde bilmem mümkün:

Baskın genler

Bunlar DNA’nızdaki genlerdir. Adından da anlaşılacağı gibi geri kalanlardan daha güçlüdürler. Sonuç olarak, çocuklarınızın genlerinde daha sık görülenler bu baskın genlerdir.

Çekinik genler

Bunlar daha zayıftır. Ama bu, çekinik genlerin etkisiz olduğu anlamına gelmez. Çocuklarınızda görünmese de bu genetik özellikler,  torunlarınızda ortaya çıkabilir.

Bugün sizleri çocuğunuzun dış görünüşü konusunda ipuçları veren bazı verilere göz atmaya davet ediyoruz.

1. Adım: Gözler

çocuğunuzun dış görünüşü

Gözlerinin rengi, bazı genlerden gelen melanine bağlı olacaktır.

Bu maddenin konsantrasyonu çocukluk döneminde değişir. Bu, birçok çocuğun neden açık renkli gözlerle doğduğunu, daha sonra da kahverengi ya da neredeyse siyah gözlere sahip olabileceğini açıklıyor.

Koyu tonlar baskın genlerden gelir. Bunu göz önünde bulundurarak, nasıl işlediğini görebilirsiniz:

  • Hem annenin hem de babanın koyu renkli gözleri varsa, çocuğun gözlerinin onlarınki ile aynı olma ihtimali % 75 olur. Ayrıca çocuğun gözlerinin yeşil olması ihtimali % 18’dir. Son olarak, gözlerinin mavi olacağı ihtimali % 6 ile sınırlıdır.
  • Yeşil ve kahverengi gözleri birleştirirseniz, koyu renk göz ihtimali % 50’ye düşer. Aynı zamanda, çocuğun yeşil gözlere sahip olma ihtimali % 37’ye ve mavi gözlere sahip olma ihtimali % 12’ye yükselir.
  • Siz ve eşiniz, mavi ve kahverengi gözlüyseniz, çocuğunuzun mavi ya da kahverengi gözlü olması ihtimali % 50’dir.
  • İkinizin de yeşil gözleri varsa çocuğunuzun bu renge sahip olma ihtimali % 75 olur. Aynı zamanda, % 25 mavi olma ihtimali vardır.
  • Yeşil ve mavi gözleriniz varsa, renklerin aynı olasılığı vardır.
  • İkinizin de mavi gözleri varsa, çocuğunuzun mavi gözlü olacağından neredeyse emin olabilirsiniz. Yeşil olması için % 1’lik bir şans var.

2. Adım: Saç rengi

çocuğunuzun dış görünüşü ve genleriniz

Bu gözlerde olduğu gibidir. Saçlarda da baskın gen hakimdir. Yani, ebeveynlerden birinin kahverengi ya da siyah saçları varsa, çocuklarının da saçları bu renkte olur. Bu anne babanın genetiğine bağlı.

Sarışın ya da kızıl saçlı atalarınız varsa, torunlarınız sarışın ya da kızıl saçlı olabilir. Özellikle de eşinizin saçları bu renklerde ise ihtimal daha yüksektir.

Ayrıca bakınız: Sigarayı Bırakmak Dış Görünüşünüzde Neleri Değiştirir?

3. Adım: Ağız

Dolgun dudaklar baskın olan genlerden kaynaklanır. Ayrıca ince dudaklar çekinik genlerden gelirler.

Sonuç olarak, kalın dudaklı olan ebeveynin geninin çocuğa geçme ihtimali daha yüksektir.

Büyükanne ya da büyükbaba ince dudaklı değilse, az önce bahsettiğimiz durum gerçekleşir. Bu durumda çocuğun daha dolgun dudakları olabilir.

4. Adım: Burun

Burada baskınlık burnun yüksek köprüsünün genişliğinde ortaya çıkar. Klasik “kanca burun”un sebebi de budur.

Yüksek burun kemeri, aynı ailenin üyelerine geçer. Aynı zamanda, diğer varyasyonlar daha fazla değişiklik göstermektedir.

5. Adım: Yüz morfolojisi

Oval şekilli ve uzun yüzler yuvarlak yüzlerde baskındır. Aynı zamanda, yüksek elmacık kemikleri çekinik genlerden gelir.

Bu bilgiye dayanarak, çocuğunuzun dış görünüşü hakkında daha kesin bir fikir edinebilirsiniz. Bununla birlikte, fiziksel özelliklerinin kişiliklerini şekillendirmeye yardımcı olacağını da unutmayın.

Nasıl gülümsemeler sadece dişlerle ilgili değilse, birinin görünümü de sadece gözlerinin renginden ibaret değildir.

Davranış şekilleri çocuğunuzun dış görünüşü ve fiziksel özelliklerini tamamlayacaktır. Onlara hayatı öğretmek ve hayallerini güçlendirmelerine yardımcı olmak için bu konularda yazılmış makalelerimizden birini okumanızı öneririz.

Peki şimdi, bir düşünün. Bebeğinizin sahip olacağı yüzü hayal edebiliyor musunuz?