Gestasyonel Diyabet: Hamilelikte O'Sullivan Testi

Bazı ülkelerde O'Sullivan testi yaptırmak zorunludur. Bununla ilgili bazı tartışmalar mevcuttur. Bu testin amacı gestasyonel diyabet ihtimalini elemek veya daha sonra oluşma riski olup olmadığını belirlemektir.  
Gestasyonel Diyabet: Hamilelikte O'Sullivan Testi

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2020

O’Sullivan testi, hamile bir kadının kan şekerinin durumunu belirlemek için tasarlandı. Bir başka deyişle, bu test, gestasyonel diyabet riski olup olmadığını öğrenmek üzere kan şekeri düzeyini ölçmek için yapılır.

Gestasyonel diyabet, gebelikteki tipik hormonal değişikliklere bağlı olarak kandaki glikozun arttığı durumdur. Bu durum, anne adayının sağlığını ve fetüsün normal gelişimiyle doğumdan sonraki gelişimini etkileyebilir.

Gördüğünüz gibi, gestasyonel diyabet, bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Bu nedenle birçok ülkede hamile kadınların O’Sullivan testini yaptırmaları zorunludur.

Gestasyonel Diyabet: O’Sullivan Testinin Amacı

diyabet testi hamile kadın kan

O’Sullivan testi gestasyonel diyabet tanısı koymaz. Bunun yerine temel amacı onun var olma ihtimalini ortadan kaldırmaktır. Sonuçlar, doktorların şu iki şeyi belirlemelerini sağlar:

  1. Annede gestasyonel diyabet olmadığını.
  2. Annede gestasyonel diyabet gelişme ihtimalinin olmadığını.

Bazılarına göre, söz konusu gestasyonel diyabet ihtimalini elemek olduğunda, maliyet, fayda ve verimlilik açısından en iyi testtir. Eğer sonuçlarda herhangi bir değişiklik olursa, o zaman doktor glikoz tolerans testi denilen daha spesifik ikinci bir test yapacaktır. Bu nedenle O’Sullivan testinin sonuçlarının yanlış pozitif sonuçlanabileceğini not etmek önemlidir.

Kilosu normal olan ve ailede diyabet öyküsü, daha önce gestasyonel diyabet geçirme veya obezite gibi risk faktörleri bulunmayan 25 yaşın altındaki kadınlar bu testten muaftır.

Prosedür

Bir kadın O’Sullivan testini aç karnına yaptırmak zorunda değildir. Doktorun yaptığı ilk şey, içindeki glukozun seviyesini ölçmek için kan örneği almaktır. Daha sonra anne adayı, 200 ccs boyutunda, içinde % 25 oranında 50 gram glikoz bulunan aşırı tatlı bir içeceği içecektir.

Kadın, şeker yükünü içtikten sonra başka bir şey yemeden veya içmeden bir saat oturur. Bu süre sonunda, laboratuvar personeli, glikoz seviyesini tekrar ölçmek için yeni bir kan örneği alır. Sonuç, insülininin düzgün bir iş yapıp yapmadığını gösterir.

O’Sullivan testinin sonuçları yetersizse ya da glikoz intoleransı olduğuna dair herhangi bir belirti verdiyse o zaman doktor bunu doğrulamak için Glikoz Tolerans Testi yapmalıdır.

O’Sullivan Testi Ne Zaman Yapılır?

doktor hamile karnını tutan kadın

O’Sullivan testi genellikle gebeliğin 24. ve 28. haftaları arası yapılır. Bu test için en uygun zaman bu dönemdir çünkü genellikle bu dönemde hormonal değişiklikler annedeki insülin işleyişini değiştirirler. Ancak anne adayları bu testi birden çok kez yaptırmak zorunda kalabilirler.

Bir kadın önceki gebeliğinde gestasyonel diyabet olmuşsa o zaman doktor testi ilk trimesterde yapacaktır. Anne adayının tekrar gestasyonel diyabet olma riski olduğu varsayılır. Bu önlem, annede, aşağıdaki kriterleden biri veya birkaçı bulunduğunda da geçerlidir:

  • 35 yaşından büyükse;
  • Ailede diyabet geçmişi varsa (özellikle ebeveynlerinden birinde);
  • Hamilelikten önce aşırı kiloluysa;
  • Daha önce aşırı kilolu bir bebek doğurduysa.

Hesaba Katılması Gereken Diğer Şeyler

O’Sullivan testiyle ilgili pek çok tartışma vardır. Öyle ki pek çok ülkede bu test yalnızca yakın bir risk olması durumunda yapılır. Tartışmanın nedeni, bu kadar yüksek glikoz alımının bazı kadınlar için toksik olabileceği düşüncesidir.

Örneğin, bazı kadınlar glikozu içtikleri anda kusabilirler. Birkaç gün sonra bu testi tekrarladıklarında da yine aynı şey olabilir. Bu nedenle bu test, bazı anne adayları için işkence gibi olabilir. Bu nedenle sadece yüksek riskli durumlar için başvurma seçeneği vardır.

Testin zorunlu olmadığı ülkelerde, annenin testin riskleri hakkında bilgilendirildiği bir protokole uyulmalıdır. Anne adayı testi yaptırıp yaptırmayacağına karar verebilir. Benzer şekilde hala aşırı glikoz alımının bir kadının ve bebeğinin sağlığı üzerindeki yan etkileri hakkında şüpheler vardır.

İlginizi çekebilir ...
Preeklampsi: Bir Gebelik Komplikasyonu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Preeklampsi: Bir Gebelik Komplikasyonu

Preeklampsi, başka birçok şeyin yanı sıra hipertansiyon ya da böbrek hasarından kaynaklanması muhtemel bir gebelik komplikasyonudur.  • Rojas-Carrera, S. I., Márquez-Celedonio, F. G., Lagunes-Mijangos, A., & González-Arriola, V. M. (2013). Precisión diagnóstica de la prueba de O’Sullivan en diabetes gestacional. Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social, 51(3), 336-339.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.