Giriş Holünüzde Olması Gereken Beş Unsur

Birçok insan genellikle giriş hollerinden yararlanmazlar. Bu yazımızda giriş holünüzden en iyi şekilde yararlanmak için bazı fikirler keşfedebilirsiniz.
Giriş Holünüzde Olması Gereken Beş Unsur

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Giriş holü misafirleriniz için evinize mükemmel bir başlangıç niteliğindedir. Her gün en iyi halinizi göstermek ve duruma göre giyinmeyi önemsediğiniz gibi giriş holünüzü de hem kişiliğinizi gösterecek, hem de pratik ve güzel olacak şekilde dekore etmelisiniz. 

Hiç giriş holünüzden eksik olmaması gereken şeyler hakkında düşündünüz mü? Misafirlerinizin ilk gördüğü unsurların hangileri olduğunu analiz ettiniz mi? Giriş holünüzde ihtiyacınız olan elementleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Giriş Holü: Nasıl Dekore Etmelisiniz

Evinizin giriş holü sadece davet edici ve hoş olmakla kalmamalı, misafirlerinize evinizin genel dekorasyonu hakkında bir fikir de vermeli. Buna ek olarak, pratik de olmalı! Yukarıda da açıklamış olduğumuz üzere buranın doldurmak için yaratıldığı koşulları karşılaması önemlidir.

Bu sebepten dolayı aşağıda, giriş holünüzde olması gereken ve hayatınızı daha kolay hale getirecek şeylerden bahsedeceğiz. Bunlara dikkat edin!

1. Depolama Alanları

Giriş holü ve burada bulunan bir ayakkabılık.
Ayakkabılarınız ve montlarınız için biraz yer bırakmak evinizin düzenli olmasını sağlayacaktır.

İş yerindeki zorlu bir günün ardından akşam eve geldiğinizde ilk yapmak istediğiniz şey nedir? Evet, kesinlikle montunuzu ve ayakkabılarınızı çıkartmak. Bundan dolayı giriş holünde bir dolap olması önemlidir. Bu şekilde karmaşadan kaçınabilir ve kıyafetleriniz ve ayakkabılarınıza dikkat edebilirsiniz!

Bu dolabın çok büyük olması gerekmez, sadece montlarınızı ve ayakkabılarınızı depolamanıza izin verecek kadar büyük olması yeterlidir. Hatta duvara ahşap bir kıyafet askısı monte edebilir ve altına da ayakkabılarınızı depolamak için bir ayakkabı rafı ya da plastik bir ünite koyabilirsiniz. Ayrıca bir şeyleri düzenli tutmanın iyi bir yolu da raf kullanmak olabilir.

Ayrıca, giriş holüne şemsiyeler için bir sepet yerleştirmek de iyi bir fikirdir. Bu şekilde yağmurlu günlerde tüm evinizi ıslatmazsınız! Aynı şey anahtarlarınız için de geçerlidir. Anahtarlarınızı normalde nerede bırakıyorsunuz? Duvara asacağınız bir anahtarlık ihtiyaç duyduğunuz çözüm olabilir.

Görebileceğiniz gibi giriş holü depolama alanlarına sahip olmak pratik ve gereklidir! Misafirleriniz size teşekkür edecektir ve eviniz artık darmadağın olmayacaktır.

Bu yazımız dikkatinizi çekebilir: Evinizin Girişini Süslemek için 6 Yol

2. Dinlenmek İçin Bir Bank

Bir evin girişi.
Giriş holü için bir bank evinize hoş bir dokunuş sağlar ve size de ayakkabılarınızı rahatça çıkarabileceğiniz bir alan verir.

Oturup ayakkabılarınızı giyebilmek (ya da çıkarabilmek) için giriş holünüze küçük bir bank eklemenizi öneriyoruz. İspanya’da ve Latin Amerika ülkelerinde insanlar evlerine girmeden önce ayakkabılarını çıkarmaya alışık olmasalar da bu hala harika bir fikir!

Japonya, Almanya ya da İsviçre gibi ülkelerde insanlar kendi evlerine ya da başkalarının evlerine girmeden önce ayakkabılarını çıkarırlar. Bu şekilde caddedeki kirlerin evinize girip yerlerinizi lekelemesinden kaçınabilirsiniz.

Giriş holünüze küçük,rustik bir tezgah ya da küçük bir sandalye ekleyin. Bir tabure bile insanların ayakkabılarını çıkarıp giyerek dengelerini kaybetmelerini engelleyebilir.

3. Bir Paspas

Giriş paspası.
Paspaslar kir parçacıklarını temizleyerek evinizin teniz kalmasına yardımcı olurlar.

Paspaslar güzel olmalarının yanında ayakkabılarınızdaki aşırı sıvı ve kiri temizlemek konusunda da son derece iyidir. Bundan dolayı bir paspas evinizin biraz daha temiz olmasına yardımcı olacaktır.

Evinizin dekoru ve kişiliğine uyan bir paspas seçin. Paspaslar, sözler ve tasarımlar da dahil olmak üzere hayal edebileceğiniz her şekilde bulunabilirler.

4. İyi Işıklandırma

Turuncu bir lamba.
Aydınlık bir giriş holü evinizin rahat hissettirmesini sağlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere evinizin giriş holü ziyaretçilerinizin size dair sahip olacakları ilk izlenimi oluşturur. Buranın iyi bir şekilde aydınlatılmasının önemli olduğunu düşünmüyor musunuz? Ilık bir ışık karanlık bir evden daha hoştur!

Lambalarınızın iyi ışık verdiğinden emin olun. Eğer vermiyorlarsa bu problemi güzel bir zemin lambası ile çözebilirsiniz! Eğer geniş bir koridorunuz varsa üzerine bir lamba koyduğunuz bir masa bile yerleştirebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Oturma Odası: Geri Dönüşümlü 5 Fikir

5. Bir Ayna

Yan yana asılmış raket şeklinde iki ayna.
Harika bir dekoratif unsur olmasının yanı sıra bir ayna evden çıkmadan önce kendinize bakmak açısından da kullanışlıdır.

Aynalar herhangi bir iç tasarım ile birlikte mükemmel giderler ve işlevseldirler çünkü evinizi terk etmeden hemen önce nasıl göründüğünüzü kontrol etmenize olanak sağlarlar. Tam boy bir ayna yerleştirebilir ya da küçük bir ayna kullanabilirsiniz. Seçim sizin!

Paspaslar ile olduğu gibi aynalarda da herhangi bir dekoru tamamlayacak birçok seçenek vardır: oval, yuvarlak, kare, çerçeveli ya da çerçevesiz, herhangi bir renkte… Belki de giriş holü için hangi türün iyi görüneceğine dair çoktan bir fikriniz vardır.

Giriş holü için sahip olmanız gereken beş elementi artık bildiğinize göre harekete geçmenin zamanı geldi! Hoş bir dekor ile misafirlerinizi etkileyin ve giriş holünüzü rüya gibi bir alan haline getirin! Rahat bir giriş holü uzun bir günün ardından sizi mutlaka neşelendirir.

İlginizi çekebilir ...
Evde Yapabileceğiniz 5 Özgün Lamba Tasarımı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evde Yapabileceğiniz 5 Özgün Lamba Tasarımı

Evinizdeki objeleri kullanarak lamba tasarımı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Tavana asılan lamba, masa lambası ve hatta abajur bile yapabilirsi...  • Vaivasuata. (2013). Diferencia entre diseño interior y decoración interior.
  • Fisch, O. (1955). Decoración Interior. SIAP.
  • Mendoza, E. (2017). Diseño de Interiores. Manual de Diseño de Interiores.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.