Giysilerinizi Evde Boyamak için 4 İpucu

Giysilerinizi evde boyamak, renklerini eski haline getirmeye, kumaşı güçlendirmeye ve tiftikleri gidermeye yardımcı olabilir. Nasıl olduğunu öğrenmek ister misiniz? Size yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşacağız!
Giysilerinizi Evde Boyamak için 4 İpucu

Tarafından yazılmıştır Maria Margarita Barrios Quintero

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Giysilerinize her zaman ikinci bir hayat verebilirsiniz, özellikle de söz konusu olan en sevdiğiniz giysilerden biriyse. Bazı eşyalarınızı geri dönüştürmek istiyorsanız, kıyafetlerinizi evde boyamak harika bir seçenektir.

Giysilerinizi evde boyamak, giysilerinizi kurtarmanıza ve canlılıklarını geri kazanmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, tiftiklerin giderilmesine de yardımcı olur ve kumaşı güçlendirir.

Denemek ister misiniz?

Eğer öyleyse, bilmeniz gereken ilk şey, basit görünse de yine de dikkatli olmanız gerektiğidir.

Giysilerinizi evde nasıl boyarsınız?

Giysilerinizi nasıl boyayacağınız, doğal boya mı yoksa kutu boya mı kullandığınıza bağlı olacaktır.

Doğal boyalar keten, ipek, pamuk veya yün gibi kumaşlar için en iyisidir. Ancak, genellikle suni ipek, likra ve sentetik kumaşlarda iyi sonuç vermezler. Aslında, mağazada bulduğunuz boyalar da bu tür kumaşlar için çok etkili değildir, ancak doğal boyalarla olduğundan daha iyi sonuç alacaksınız.

Giysilerinizi evde doğal bir boya ile nasıl boyayacağınızı merak ediyorsanız şu adımları izleyin:

  1. Bir tencereye biraz su koyun ve her litre su için küçük bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Ardından boyayı ekleyin ve suyu kaynatın.
  2. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve su istediğiniz renge gelince altını kapatıp soğumasını bekleyin.
  3. Kalıntıları çıkarmak için bir süzgeç kullanın. Ardından suyu tekrar kaynatın ve kaynamaya başlayınca altını kapatın.
  4. Giysilerinizi renkli suya koyun. Eldiven kullandığınızdan emin olun, böylece elleriniz boyanmadan biraz hareket ettirebilirsiniz. Daha sonra suda birkaç dakika dinlendirin.
  5. Giysinizi sıkın ve kurumasını bekleyin.

Giysiniz yıkarken solabilir, bu nedenle diğer giysilerinizle yıkamamanızı öneririz. Boyanızı mağazadan satın alırsanız, kutu genellikle talimatlarla birlikte gelir.

Giysili çamaşır makinesi.

Giysilerinizi evde boyamak için ipuçları

Giysilerinizi evde boyamaya gelince, bazı şeyleri aklınızda tutmanız gerekir. Bu ipuçları size yardımcı olacaktır.

1. Çalışma alanınızı hazırlayın

Giysilerinizi boyamaya başlamadan önce aletlerinizi hazırlamalısınız. Boyayı karıştırmak için bir kaba, biraz gazeteye, eldivenlere ve giysinizi hareket ettirecek bir şeye ihtiyacınız olacak. Giysinizin tamamen suya batması için kabın yeterince büyük olduğundan emin olun.

2. Giysinizi ne kadar uzun süre boyada tutarsanız, tonu o kadar koyu olur

Unutmayın, giysinizi ne kadar uzun süre boyalı suya basarsanız, renk tonu o kadar koyu olacaktır. Normalde, giysinizi yalnızca yaklaşık bir saat suda tutmanız gerekir. Ayrıca karışıma daha fazla boya ekleyerek daha koyu bir renk elde edebilirsiniz.

3. Kullandığınız kumaş türüne dikkat edin

Tüm kumaşlar boyanmaya aynı tepkiyi vermez. Pamuklu, yünlü, ipekli ve keten giysiler boyama için mükemmeldir çünkü giysinin son halinde renk dağılımı homojen olacaktır. Ayrıca, istediğiniz rengi elde etme olasılığınız daha yüksek olacak ve daha açık renkli bölgeler oluşma rizki de daha az olacak.

Öte yandan, mayolar için kullanılan sentetik elyaflar veya kumaşlar genellikle iyi boyanmaz. Bu tür kumaşlar için işi bir uzmana yaptırmak en iyisidir.

4. Giysilerinizi evde boyarken tozu doğrudan kumaşın üzerine dökmeyin

Tozu doğrudan giysinizin üzerine döküp ardından su eklemenin de aynı şekilde sonuç vereceğini düşünebilirsiniz. Ancak aynı sonucu alamayacağınız konusunda sizi uyarmak istiyoruz.

Aslında, bu işlem düzensiz renkli giysilerle sonuçlanabilir. Bu nedenle boyayı karıştırıp ardından giysilerinizi batırmalısınız.

Ayrıca ilk birkaç yıkamada boyalı giysinizi diğer giysilerden ayrı yıkamayı da unutmamalısınız. Boyalı giysilerin bu boyayı salması ve diğer giysilerinize bulaştırması yaygın bir durumdur.

Giysilerinizin rengini korumak için son öneriler

Giysilerinizi evde boyamak

Eskiyen favori kıyafetlerinizi yeniden canlandırmak her zaman harika bir fikirdir. Sadece çok sevdiğiniz gömlek ve pantolonları daha uzun süre kullanabilmekle kalmaz, aynı zamanda çevre için de faydalı bir şey yapmış olursunuz. Daha da çevreci olmak istiyorsanız doğal boyalar kullanmalısınız.

Giysilerinizi evde boyamak kolaydır, ancak rengin tutarlı olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için, suyu sık sık karıştırdığınızdan emin olun. Ayrıca boyanın kullandığınız kabı veya dokunduğu herhangi bir şeyi boyayabileceğini unutmayın, bu sizi korkutmasın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.