Glokom Hakkında Farkındalık Yaratmak

Glokom, dünya çapında görme kaybının önde gelen nedenlerinden biridir ve erken teşhis kritik vakaları iyileştirebilir. Bu yazımızda bunu daha derinlemesine tartışacak ve ayrıca bu konuda farkındalık yaratma yollarından bazılarına değineceğiz.
Glokom Hakkında Farkındalık Yaratmak

Son Güncelleme: 09 Haziran, 2021

Dünya çapındaki bazı kuruluşlar glokom hakkında farkındalık yaratmak için uğraşıyor ve amaçları glokomun nüfus üzerindeki etkisini azaltmak. Bunun nedeni, hastalığın, gözdeki sıvı hacmini artıran ve sonuç olarak göz içi basıncını yükselten göz sıvısının yetersiz drenajına yol açmasıdır.

Görme kaybının dördüncü önde gelen nedeni olduğu ve dünya çapında 8 milyondan fazla insanı etkilediği için bu durumun sağlık dünyasındaki etkisi çok büyüktür. Neyse ki, bozukluğun tetiklediği vakaların yaklaşık %90’ı erken teşhis edildiğinde geri döndürülebilir.

Dünya glokom haftası

Bu etkinliğin nedeni glokom ve zararlı etkileri hakkında farkındalık yaratmaktır. Ayrıca, nüfusu periyodik testlerle görsel sağlıklarını kontrol etmeye teşvik eder. Bunun amacı erken teşhis yüzdesini artırmaktır.

Bu etkinliğin amaçları nelerdir?

Dünya Glokom Haftasının hedefleri tam da sloganlarının söylediği gibi: “glokoma odaklanmak” ve ayrıca farklı sektörleri hedeflemek. Glokom hakkında farkındalık arttırmak için yapılan planlamanın başladığı temel hedefler şunlardır:

 • Glokom risklerini duyurmak
 • Düzenli testlerin önemi konusunda farkındalık yaratmak
 • Bu hastalığa özellikle dikkat edilmesi gereken risk grupları hakkında bilgi vermek
 • Son olarak, insanları zamanında tedaviye duyulan ihtiyaç konusunda bilinçlendirmek
kadının gözlerini kontrol eden doktor
Glokomun erken tespiti prognozu büyük ölçüde iyileştirir ve yeterli tedavi körlüğü önler.

Aktiviteler

Bunlar yıllar içinde artarak devam etmektedir. Nüfus üzerinde en büyük varlığı ve etkisi olan girişimler arasında kongreler yer almaktadır. Uzmanların glokom tedavisindeki ilerlemeleri paylaştıkları yer burasıdır. Ayrıca, ilgili bilgilerin tüm sektörlere ulaşması için sosyal ağlarda ve farklı mecralarda da kampanyalar düzenlenir.

Ayrıca, çeşitli ülkelerde glokomun erken tespiti için ücretsiz test günleri vardır. Bu strateji, uygulanan eylem sayesinde dikkat çeker.

Risk altındaki gruplar

Glokom vakalarının kritik seviyelere gelmemesi için mümkün olduğunca erken teşhis her zaman avantaj olacaktır. Buna ek olarak, risk gruplarının kimlerin olduğunu anlamak, farklılaştırılmış ve etkin bir takip sağlar.

Bu bağlamda, risk değerlendirmesi söz konusu olduğunda aşağıdaki senaryolar akılda tutulmalıdır:

 • Şeker hastası olmak
 • 60 yaşından yaşlı olmak
 • Miyopluk (uzağı görememe)
 • Glokomlu yakın akrabaların olması
 • Afrika kökenli olmak (değerlendirmeler, Afrikalı-Amerikalıların diğerlerinden daha ince kornealara sahip olduğunu ve bu inceliğin göz içi basıncını artırmaya eğilimli olduğunu göstermektedir)
 • Hipermetropluk

Erken teşhisin önemi

Dünya Glokom Haftası girişimi baladığından beri uzmanlar göz testinin 2 yıllık aralıklarla yapılmasını önermektedir. Erken teşhisin önemi, azalan görme becerisi geri kazanılamasa bile, tedavilerin bozulmayı yavaşlatabilmesidir.

Zamanında tespit edilen glokom vakalarının çoğu kişinin yaşam kalitesine zarar vermemektedir. Ek olarak, hekime mümkün olan en iyi yaklaşıma karar vermesi için daha fazla zaman verir.

Profesyoneller, yukarıda belirtilen risk grubunda olsanız da olmasanız da, 40 yaşından sonra göz sağlığı takibinin düzenli olmasını önermektedir.

Mevcut tedaviler

Bunlar hastaya bağlıdır ve doktorlar damla, lazer ameliyatları reçete edebilir veya filtreleme teknikleri kullanabilir. Glokom için mevcut yaklaşımlar şunlardır:

 • Prostaglandinler, beta blokerler, alfa-adrenerjik agonistler, karbonik anhidraz inhibitörleri, rho kinaz inhibitörleri ve hem miyotik hem de kolinerjik bileşikler gibi damlalar
 • Oküler basınç regülasyonu için ek olarak oral ilaç(yalnızca gerektiğinde)
 • Aköz hümör (gözde ön ve arka odacıkları dolduran sıvı) rahatlaması için bir yol açan trabekülektomiyi ve MIGS olarak bilinen minimal invaziv glokom cerrahisi
 • Lazer tedavisi, açık açılı glokom için kullanılan seçici bir lazer trabeküloplasti

Glokom ile yaşamak

gözünü ovuşturan adam
Glokom rahatsızlığıyla iyi bir yaşam kalitesi mümkündür ve bunun için erken teşhis önemli bir yardımcıdır. Hastalık teşhisi konulduğunda yaşam tarzınızı değiştirmek için küçük adımlar atmalısınız.

Glokom teşhisi konduktan sonra yeni bir adaptasyon aşaması gelir ve uzman tarafından tanımlanan tedaviler ele alınır. Dünya Glokom Haftası bu noktada bu konuya iyi bir katkı sağlamaktadır.

Konsültasyonlar göz içi basıncının kontrolüne göre haftalık veya aylık olarak yapılabilir. Bu nedenle, doktorla iletişim ve güven, herhangi bir zamanda kontrolleri yeniden ayarlamayı kolaylaştıracağından, glokomla yaşamak için önemli faktörlerdir.

Ayrıca, geçmişte kullandığınız veya kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları ve her birine verdiğiniz tepkiyi takip etmelisiniz. Bu, doktorun kayıtlarınıza sahip olup olmamasından bağımsızdır. Gördüğünüz gibi, hasta katılımı da bu rahatsızlıkta önemlidir.

İşte diğer genel ipuçları:

 • Uygun göz hijyenini koruyun
 • İlaçtan rahatsızlık duysanız bile gözlerinizi ovmayın
 • Takabileceğiniz aktiviteler sırasında güneş gözlüğü kullanın
 • Stres olaylarını azaltın ve körlük durumundan sakınmak için duygusal istikrara önem verin
 • Çevre ile iletişiminizi güçlendirin
 • Olağan faaliyetlerle normal bir yaşam sürdürün (bunun için risk teşkil eden durumlar karşısında gözlerinize mutlaka dikkat etmeli ve onları korumalısınız)

Dünya Glokom Haftası farkındalığı artırıyor ve hastaları yönlendiriyor

Bu etkinlik, görmenin öneminin, kaçınılmaz bakımının ve sorunların erken tespitinin sadece bir hatırlatıcısıdır. Ayrıca, yaygın bir öneri, optik sinirin durumunu kontrol etmek için her 1-2 yılda bir test yaptırmaktır.

Son olarak, glokomunuz varsa yapılacak en iyi şey, normal aktivitelerinizi görüşünüzü koruyan sağlıklı alışkanlıklarla tamamlamaktır. Örneğin hipoalerjenik ürünler kullanabilirsiniz. “Glokomu gözden kaçırmayın!”


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Grupo de estudio colaborativo de glaucoma de tensión normal. La eficacia de la reducción de la presión intraocular en el tratamiento del glaucoma de tensión normal. 1998. Disponible en: https://doi.org/10.1016/S0002-9394(98)00272-4
 • Quigley H. Glaucoma de ángulo abierto. New England Journal of Medicine. 1993. Disponible en: 10.1056 / NEJM199304153281507
 • Bengtsson B. La prevalencia de glaucoma. British Journal of Ophthalmology. 1981. Disponible en: http://dx.doi.org/10.1136/bjo.65.1.46
 • Thylefors B y Négrel A. El impacto global del glaucoma. 1994. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2486713/
 • Tielsch J, Sommer A, Katz J, Royall R, Quigley H y Javitt J. Variaciones raciales en la prevalencia del glaucoma primario de ángulo abierto. The Baltimore Eye Survey. JAMA. 1991.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.