Bu 5 Alışkanlık Göğüs Sarkması Yapabilir!

Sutyen giymek göğüslerin sarkmasına sebep olabilir, hatta sarkmasını önlemek için giydiğiniz zaman bile. Sizin için doğru büyüklüğü bulun ve sutyeninizin tam oturduğundan emin olun.
Bu 5 Alışkanlık Göğüs Sarkması Yapabilir!
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Göğüs sarkması, göğüsün sıkılığını kaybetmesiyle oluşur. Bu durum, çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Anlatacağımız bu 5 alışkanlığa dikkat ettiğinizde göğüs sarkması önlenebilir.

Göğüs Sarkması için Dikkat Etmeniz Gereken 5 Alışkanlık

Herkes zamanın etkileriyle savaşamayacağını bilir ve eninde sonunda belli bir döneme geldiğimizde yaşlanmanın etkilerini kabullenmek durumunda kalırız.

Bu yüzden, göğüslerinizin 40 veya 60 yaşına geldiğinizde aynı kalmayacağını düşünebilirsiniz, çünkü zamanla sıkılıklarını kaybederler, bu nedenle de sarkarlar.

Ama yaşlanmanın bu etkilerini ertelemek ve bunlardan korunmak için her gün yapabileceğiniz şeyler vardır, çünkü bazı günlük alışkanlıklarınız onların beklediğinizden çok daha erken sarkmasına sebep olabilir. 

Göğüslerin sıkılığını, genç görünümünü kaybetmesine yol açan bir çok faktör vardır.

Bu, örneğin emzirdiğiniz çocukların sayısına, kilonuzda büyük değişikliklere, ve hatta hangi tür sutyen giydiğinize de dayanabilir. Ama bir çok kadın onları etkileyebilecek önemli faktörleri göz ardı etmektedir.

Bu makalede göğüs sarkması için sizlere harika öneriler sunacağız.

Yanlış sutyen giymeyin

Bu kadınların göz ardı ettiği önemli bir nokta.

Sutyenler vücuda oturan esnek malzemelerden yapılır. Ama bir çok kadın doğru büyüklükte sutyenleri giymez, ve uyumsuz, göğüslerin sarkmasına sebep olan sutyenleri tercih eder.

İdeal olarak vücudunuza uygun sutyeni seçmelisiniz ve özellikle de sıkı olmayan bir sutyen giymelisiniz.

Kadınların %80’i yanlış sutyen giyiyor, siz de onlardan biri misiniz?

Sigara içmek

sigara

Sigara içmek sadece sağlığınızı kötü etkilemekle kalmayan, aynı zamanda cildinizin eksikliğini kaybetmesine ve göğüslerinizin sarkmasına sebep olan kötü bir alışkanlıktır.

Bu sağlıksız alışkanlık ciltteki kolajeni azaltır ve kan dolaşımını kötüleştirir.

Sonuç; ciltte yaşlanmanın erken etkilerinin görülmesidir.

Sürekli kilo değişimi

Dramatik ve ani kilo kaybı cildin sıkılığını kaybetmesine ve yağların azalmasına yol açar.

Göğüsleriniz bezlerden ve yağ dokularından oluşur, bu yüzden kilo vermek sarkmalarına yol açabilir.

Bununla bağlantılı olarak, diyetinde sürekli değişiklik yaparak sık sık ani kilo kaybı ve alımı yaşayan kadınlarda göğüs sarkması daha çok görülür.

Düzenli bir diyet ile cildin altındaki gerginliği de dengeli tutarsınız ve böylece göğüsleriniz de sarkmaz.

Yani en ideal olan sağlıklı bir kiloya dengeli bir beslenme ile ulaşmak ve bunu korumaktır.

Güneş koruyucu kremler kullanmamak

Güneşin zararlı ışınlarına dair bir çok uyarıya rağmen bir çok kadın halen güneş kremi veya koruyucularını kullanmamaktadır.

Bu kötü alışkanlık göğüslerin sıkılığını da etkiler, çünkü boyun ve göğüs kafesi güneşe doğrudan en çok maruz kalan bölgelerdir.

Güneş ışınları cildin yanmasına, kırışmasına ve erken yaşlanmasına sebep olur.

Bu yüzden her zaman morötesi ışınlara ve güneşe maruz kalmadan önce güneşten koruyucu kremler kullanmalısınız.

Ayrıca bakınız: Ev Yapımı Güneş Kremi

Yeterince egzersiz yapmamak ve kötü vücut duruşu

Egzersiz, göğüsleri sıkı ve yuvarlak tutmak için en önemli etmenlerden biridir.

Göğsü nasıl çalıştıracağınızı bilmek önemlidir ancak belli başlı ileri ve geri yapılan hareketler göğüslerdeki kolajeni azaltabilir ve daha çabuk sarkmalarına sebep olabilir.

Egzersiz yaparken göğüslerinize biraz destek vermeye özen gösterin, özellikle ağır egzersizler yapıyorsanız bunu kesinlikle göz ardı etmeyin.

Ayrıca gün içerisinde duruşunuzu her zaman düzeltin veya düzgün tuttun.

İyi bir duruş hem yürürken hem de otururken göğüslerinizin sıkı kalmasına yardımcı olur. Bu yüzden her zaman sırtınızı dik tutun ve göğsünüzü sarkıtmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.