Yanlış Sutyen Giymenin Riskleri

Normalde bir sutyende aradığınız özellikler nelerdir? Daha rahat bir şeyler için mi alışveriş yaparsınız? Ya da belki kataloglarda gördüğünüz, göğsü büyük gösteren sutyenden arıyorsunuz? İster destekli sutyen isteyin ister sporcu sutyeni; dikkat etmeniz gereken en önemli şey her zaman için göğsünüze tam uyan sutyeni seçmenizdir.

‘Pillow Bra’nın üreticilerinin Barcelona Üniversitesi (İspanya) ile işbirliğiyle bundan birkaç yıl önce yürüttüğü bir çalışmaya göre, kadınların yaklaşık %70’i vücutlarına uygun olmayan sutyenler giyiyor. Yanlış boyda sutyenler seçiyorlar; giydikleri sutyenin balenleri göğüs şekline uygun değil, veya benzeri bir hata yapıyorlar.

Bu bilgileri her zaman dikkate almalısınız çünkü sağlığınız için birden fazla negatif etkisi olabilir. Aşağıda vereceğimiz bilgilere dikkat edin.

Göğsünüze tam uymayan sutyen takmanın riskleri

uygun

Sutyeniniz sadece biçimli görünmenizi ve seksi hissetmenizi sağlamak için değildir. Aynı zamanda pratik bir amaca hizmet ettiğini de aklınızda bulundurun.

Sutyenlerin desteklemek, şekil vermek ve göğüslerinizi kompleks baskı sistemi ile korumak amaçlı tasarlandığını, giyerken fark etmeseniz bile zaten biliyorsunuz. Fakat eğer vücudunuz için yanlış tipte ya da yanlış bedende bir sutyen seçerseniz, kızarıklık, ağrı ya da sıyrıkların oluşmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Hadi daha fazlasını öğrenelim.

1-Fazla baskının tehlikeleri

En popüler çeşidinden balenli bir sutyen düşünün. Eğer yanlış beden seçerseniz doğum bilimci ve jinekolog Dr. Sanchez- Escalonila Zapardiel’e göre, aşağıdakiler olmaya başlar:

  • Balen göğsünüze batar.
  • Baskı göğüs dokunuzdaki bağları zedeler ve sarkmaya sebep olur.
  • Fazla baskı uygulayan bir sutyen aynı zamanda göğüs dokunuzdaki kan dolaşımını kötü yönde etkiler.

2-Fazla büyük sutyen

Sadece bir beden büyük bile olsa, kısa zamanda göğsünüzde sıyrıklar oluştuğunu görebilirsiniz ve zamanla sarkmaya sebep olur ve omzunuzdaki tendonları rahatsız eder.

Neden? Çünkü sutyen vücudunuza uygun değilse vücudunuz siz fark etmeden küçük hamleler ve ayarlamalarla duruşunuzu düzeltmeye çalışır.

3-Uymayan balen

Kendiniz için uygun olan sutyeni seçmek asla kolay değildir. Bazı kadınların vücutlarına oanla daha büyük göğüsleri vardır; bu durumlarda doğru bedeni bulmak daha da zordur. Her kadının vücudu farklıdır ve ne yazık ki hepimiz için ideal bir sutyen modeli olmayabilir.

Fakat uzmanlara göre sağlığınız için en büyük risk, uymayan balenlerdir. Bu balenlere her sürttüğünüzde, göğsünüzde daha büyük bir baskıya sebep olur. Hatta bu tip sutyenlerle uyursanız, vereceği zararı daha da arttırırsınız. Gün geçtikçe zararları daha da artacaktır.

4-Uymayan sutyenlerin devamlı kullanımı göğüs kanseri riskini arttırır mı?

Cevap hayır. Sutyen seçimi ile meme kanseri gelişimi arasında hiçbir bağ yoktur. Birbirleri ile hiçbir ilgileri yoktur. Ancak, göğüs dokunuzdaki bir iltihaplanmaya sebep olabilen diğer problemler, kist, sırt ağrısı, omuz ağrısı ve göğüslerde ağrı gibi sonuçlar doğurabilir.

Bunu unutmamak önemli.

Doğru sutyeni nasıl seçeceksiniz?

uygun sütyen

Yukarıda dediğimiz gibi, sizin için doğru olan sutyeni bulmak zordur. Bazı kadınlar, vücut gelişimleri bakımından (ince ama büyük göğüslü ya da geniş ama küçük göğüslü) kendilerine en uygun sutyeni bulmakta bir hayli zorlanacaklardır.

Yine de, aşağıdakileri aklınızda tutmanızda fayda var:

  • Sutyen bedeniniz her zaman aynı olmak zorunda değil. Hormonal değişiklikler bazen kilo almanıza sebep olabilir ya da reglinizden hemen önce göğüsleriniz şiş olabilir. Mesela, yumurtlama dönemi, göğüslerin hafif büyümesine neden olur. Sutyen alırken bunları hesaba katmakta fayda var.
  • Göğsünüzü ölçün. Bir mezura alın ve göğüslerinizin hemen altından gövdenizin çevresini ölçün. Bu ölçümde çıkan sayı size bedeninizi verecek (metrik sistemde 75, 80, 90, 95 ya da 34, 36, 38, 40).
  • Büyüklüğünü ölçmek içinse, şu meşhur harfler A, B, C, D… nasıl ölçülüyorlar? Basit. Göğsünüzün en büyük kısmından gevşek bir şekilde sırtınızın çevresini ölçün. Bir önceki adımda yaptığınız ölçümü bu ölçümden çıkarın. Aradaki fark size göğüs büyüklüğünüzün bedenini verir -her 2.5 cm (1 inç) bir bedendir.
  • Balenin göğsünüzün altında olmaması gerektiğini hatırlıyor musunuz? Balen çok kısa olmamalı ve teninizde kırmızı izler bırakmamalı.
  • Balenin aynı zamanda göğsünüzün etine batmaması gerektiğini de unutmayın.
  • Sutyen kayışına da dikkat edin. Eğer büyük göğüsleriniz varsa, sutyeninizin kumaşı ve kayışları göğüs etinize batabilir. Her zaman için uygun şekilde geniş kayışlı sutyenleri seçin ki hem sizi rahatsız etmesin hem de göğüslerinizin biçimini ve ağırlığını desteklesin.

Son bir ipucu: Her sutyeni dükkanda deneyin. Eve, dükkanda bir kere bile denemediğiniz bir sutyenle asla gitmeyin.