Yanlış Sütyen Giymenin Riskleri

Yanlış Sütyen Giymenin Riskleri
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Normalde bir sütyende aradığınız özellikler nelerdir? Daha rahat bir şeyler almak için mi alışveriş yaparsınız? Yoksa kataloglarda gördüğünüz, göğsü büyük gösteren sütyenden mi arıyorsunuz?

İster destekli sütyen isteyin ister sporcu sütyeni; dikkat etmeniz gereken en önemli şey yanlış sütyen tercihi yapmamak, her zaman için göğsünüze tam uyan sütyeni seçmektir.

‘Pillow Bra’nın üreticilerinin Barcelona Üniversitesi (İspanya) ile işbirliğiyle bundan birkaç yıl önce yürüttüğü bir çalışmaya göre, kadınların yaklaşık %70’i vücutlarına uygun olmayan sütyenler giyiyor. Yanlış sütyen seçiyorlar; ya giydikleri sütyenin balenleri göğüs şekline uygun değil ya da benzeri bir hata yapıyorlar.

Bu bilgileri her zaman dikkate almalısınız çünkü sağlığınız için birden fazla negatif etkisi olabilir. Aşağıda vereceğimiz bilgilere dikkat edin.

Göğsünüze tam uymayan sütyen takmanın riskleri

uygun sütyen

Sütyeniniz sadece biçimli görünmenizi ve seksi hissetmenizi sağlamak için değildir. Aynı zamanda pratik bir amaca hizmet ettiğini de aklınızda bulundurmanız gerekir.

Sütyenlerin desteklemek, şekil vermek ve göğüslerinizi kompleks baskı sistemi ile korumak amaçlı tasarlandığını, giyerken fark etmeseniz bile zaten biliyorsunuz. Fakat eğer vücudunuz için yanlış tipte ya da yanlış bedende bir sütyen seçerseniz, kızarıklık, ağrı ya da sıyrıkların oluşmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmeye var mısınız?

1.Fazla baskının tehlikeleri

En popüler çeşidinden balenli bir sütyen düşünün. Eğer yanlış beden seçerseniz doğum bilimci ve jinekolog Dr. Sanchez- Escalonila Zapardiel’e göre, aşağıdakiler olmaya başlar:

 • Balen göğsünüze batar.
 • Baskı göğüs dokunuzdaki bağları zedeler ve sarkmaya sebep olur.
 • Fazla baskı uygulayan bir sütyen aynı zamanda göğüs dokunuzdaki kan dolaşımını kötü yönde etkiler.

2.Fazla büyük sütyen

Sadece bir beden büyük bile olsa, kısa zamanda göğsünüzde sıyrıklar oluştuğunu görebilirsiniz. Uzun süre kullanıldığında sarkmaya sebep olur ve omzunuzdaki tendonları rahatsız eder.

Ayrıca bakınız: Sırtınız Neden Ağrıyor

Neden mi? Çünkü eğer yanlış sütyen seçtiyseniz vücudunuz siz fark etmeden küçük hamleler ve ayarlamalarla duruşunuzu düzeltmeye çalışır.

3.Yanlış balen

Vücudunuz için uygun olan sütyeni seçmek asla kolay değildir. Bazı kadınların vücutlarına oranla daha büyük göğüsleri vardır; bu durumlarda doğru bedeni bulmak daha da zordur. Her kadının vücudu farklıdır ve ne yazık ki hepimiz için ideal bir sütyen modeli olmayabilir.

Fakat uzmanlara göre sağlığınız için en büyük risk, yanlış balenlerdir. Bu balenler vücudunuza her sürtünüşünde, göğsünüzde daha büyük bir baskıya sebep olur. Hatta bu tip sütyenlerle uyursanız, vereceği zararı daha da arttırırsınız.

4.Devamlı yanlış sütyen kullanımı göğüs kanseri riskini arttırır mı?

Cevap hayır. Sütyen seçimi ile meme kanseri gelişimi arasında hiçbir bağlantı yoktur. Ancak, göğüs dokunuzda  iltihaplanmaya sebep olabilen diğer problemler, kist, sırt ağrısı, omuz ağrısı ve göğüslerde ağrı gibi sonuçlar doğurabilir.

Bunu unutmamak önemlidir.

Doğru sütyeni nasıl seçeceksiniz?

yanlış sütyen

Yukarıda dediğimiz gibi, sizin için doğru olan sütyeni bulmak zordur. Bazı kadınlar, vücut gelişimleri bakımından (ince ama büyük göğüslü ya da geniş ama küçük göğüslü) kendilerine en uygun sütyeni bulmakta bir hayli zorlanacaklar ve yanlış sütyen modelleri tercih edeceklerdir.

Yine de, aşağıdakileri aklınızda tutmanızda fayda var:

 • Sütyen bedeniniz her zaman aynı olmak zorunda değil. Hormonal değişiklikler bazen kilo almanıza sebep olabilir ya da reglinizden hemen önce göğüsleriniz şiş olabilir. Mesela, yumurtlama dönemi, göğüslerin hafif büyümesine neden olur. Sütyen alırken bunları hesaba katmakta fayda var.
 • Göğsünüzü ölçün. Bir mezura alın ve göğüslerinizin hemen altından gövdenizin çevresini ölçün. Bu ölçümde çıkan sayı size bedeninizi verecek (metrik sistemde 75, 80, 90, 95 ya da 34, 36, 38, 40).
 • Büyüklüğünü ölçmek ise şu meşhur harfler yardımıyla olur. A, B, C, D… Peki nasıl mı ölçülüyorlar? Basit. Göğsünüzün en büyük kısmından gevşek bir şekilde sırtınızın çevresini ölçün. Bir önceki adımda yaptığınız ölçümü bu ölçümden çıkarın. Aradaki fark size göğüs büyüklüğünüzün bedenini verir -her 2.5 cm (1 inç) bir bedendir.
 • Balenin göğsünüzün altında olmaması gerektiğinden bahsetmiştik. Balen çok kısa olmamalı ve teninizde kırmızı izler bırakmamalıdır.
 • Balenin aynı zamanda göğsünüze batmaması gerektiğini de unutmayın.
 • Sütyen kayışına da dikkat etmelisiniz. Eğer büyük göğüsleriniz varsa, sütyeninizin kumaşı ve kayışları göğüsünüze batabilir. Her zaman için uygun şekilde geniş kayışlı sütyenleri seçin ki hem sizi rahatsız etmesin hem de göğüslerinizin biçimini ve ağırlığını desteklesin.

Son bir ipucu: Alacağınız her sütyeni mağazada deneyin. Eve, dükkanda bir kere bile denemediğiniz bir sütyenle asla gitmeyin. İlginizi çekebilir ...

Sütyen Takmak Zararlı Olabilir mi?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sütyen Takmak Zararlı Olabilir mi?

Sütyen, kadınlar için vazgeçilmez bir iç çamaşırıdır. Peki, ya sütyen takmak zararlı ise? Detayları makalemizde bulabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Boudaoud, N., Raimond, E., Pouzet, L., Correia, N., Pillon, M. A. B., Birembaut, P., … & François, C. (2019). Patología mamaria de la adolescente. EMC-Ginecología-Obstetricia55(4), 1-20.
 • Cáceres, Z., & Hirssleny, K. (2019). Conocimientos, mitos, creencias, actitudes y prácticas femeninas frente a la detección temprana del cáncer de mama (Doctoral dissertation, Universidad Nacional de La Plata (UNLP)).
 • Arias Plasencia, K. E. (2018). Diseño de ropa interior para mujeres de 18 a 25 años en proceso de gestación (Bachelor’s thesis, Universidad Técnica de Ambato. Facultad de Diseño, Artes y Arquitectura. Carrera de Diseño de Modas.).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.