Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Yolları

Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Yolları
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Siz de göz altı torbalarından muzdaripseniz, bu makalemizi okuyarak göz altı torbalarından kurtulmanın yollarını öğrenebilirsiniz!

Vücudunuz, ruhsal ve fiziksel durumunuzu yansıtma konusunda uzmanlaşmıştır. Özellikle de en hassas bölgelerimizden birisi olan yüzümüz, yetersiz ya da aşırı bakımı hemen gösterir.

Bu da bizi, bazen şişmiş görünen ya da yeşilimsi kahverengimsi bir renk alabilen göz altı torbalarıyla karşı karşıya getirir.

Göz altı torbaları genellikle uykusuzluk, stres ya da kaygı nedeniyle oluşur. Ayrıca, yetersiz sıvı alımı, ödem, kan oturması ya da hormonal değişimler gibi nedenlere de dayanabilir.

Göz Altı Torbalarından Kurtulmak için Ev Yapımı Çareler

Salatalık ve Havuç

salatalık

Yorgun görünmekten kurtulmak istiyorsanız her akşam 15 dakika boyunca bir dilim salatalığı ve havucu göz kapaklarınızın üzerine koyabilirsiniz. Bunları buzdolabında tutmaya çalışın, soğuk oldukları zaman göz kapaklarınızı daha çok dinlendirirler. Ardından, mümkünse, çok soğuk suyla durulayın.

Lavanta

Lavanta iyi bir iltihap gidericidir. Lavanta yağını doğrudan cildinize uygulamanızı önermiyoruz fakat bir damla yağı suya karıştırıp bu karışımı bir pamuk yardımıyla göz altı torbalarınıza sürebilirsiniz. Yalnızca bir damla kullandığınız için durulamanıza gerek yok.

Eğer çok hassas bir cilde sahipseniz, su ve lavantayı kaynatarak buharını soluyabilirsiniz.

Buz

Bildiğiniz gibi buz, vücuttaki iltihabı geçirmekte en iyi müttefiklerinizden birisidir. Birkaç buz küpünü yumuşak bir beze sararak 15 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde tutabilirsiniz.

Nane

nane

Birkaç nane yaprağını biraz zeytinyağıyla ezin ve yatmadan önce bir parça pamuk yardımıyla göz kapaklarınızın alt kısmına uygulayın. Çok az sürdüğünüz takdirde gece sizi rahatsız etmeyecektir.

Süt Kompresi

Mümkün olduğunca soğuttuğunuz sütü, içinde pamuk parçaları bulunan bir bardağa koyun. Süte banmış pamuk parçalarını göz kapaklarınızın üzerine koyun ve 20 dakika bekletin, bol suyla yıkayın.

Patates Kompresi

Bu hızlıca hazırlayabileceğiniz tariflerden birisidir.

Bir adet patatesi soyun ve doğrayın, bir sargı bezinin ya da tülbentin içine yerleştirin ve gözlerinizin üzerine koyun. Mümkün olduğunca uzun bekletin. En iyi şekilde faydalanmak için her gün uygulamaya çalışın.

Papatya

Papatya yatıştırıcı ve iltihap giderici özelliklere sahiptir. Papatyayı demleyin ve içine biraz yoğurt ilave edin. Kremsi bir kıvam alacaktır. Bunu göz çevrenize uygulayın ve 10 dakika bekletin. Bol soğuk suyla yıkayın.

Gül Kompresi

Gülün taç yapraklarını koparıp yaklaşık 2 saat kaynatarak yapraklardaki besleyici ögelerin suya karışmasını sağlayın. Ardından süzün ve biraz soğumasını bekleyin. Bu karışıma batırdığınız bir parça pamuğu gözlerinizin üzerinde koyup bir kaç dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın.

Bol Su İçin

Daha önce de belirttiğimiz gibi sıvı eksikliği göz altı torbalarının oluşma nedenlerinden birisidir. Bu nedenle yeterli miktarda yani günde en az 8 bardak su içmek çok önemlidir.

Çay Kompresi

çay kompresi

Çay, iltihabı azaltmak ve vücudu dinlendirmek yönünden çok faydalıdır. İki çay poşetini 10 dakika kaynatın ve her birini bir gözünüzün üzerine koyarak bir süre bekletin. Bunu günde birkaç kere uygulayabilirsiniz.

Çilek

Çilek iltihap çözücüdür. Çilekleri püre haline getirin ve göz kapaklarınıza uygulayın. Yarın saat kadar beklettikten sonra bol suyla durulayın.

Limon

Bu tarif, içerdiği C vitamini sayesinde göz altı torbalarının rengini açar.

  • Bir parça pamuğu bir bardak limon suyunda ıslatın ve göz çevrenize uygulayın, gözünüze kaçmamasına dikkat edin.
  • Biraz beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bunu, haftada iki ya da üç kere yapın.

Umarız ki bu tarifler göz altı torbalarından kurtulmanıza yardımcı olur. Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa bir doktora gitmenizde fayda var çünkü daha ciddi bir rahatsızlığınız olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.