Göz Altındaki Koyu Renkli Halkalar ve Onları Azaltmak İçin Ev Tedavileri

Göz altındaki koyu renkli halkalar yorgunluğun yaygın bir belirtisidir fakat aynı zamanda aşırı kafein tüketiminin, kötü stres yönetiminin ve solunum ile ilgili bir problemin işareti olabilir.
Göz Altındaki Koyu Renkli Halkalar ve Onları Azaltmak İçin Ev Tedavileri
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Göz altındaki koyu renkli halkalar çeşitli sebeplerden oluşsa da, onları gizlemek ve hatta tamamen yok etmek için bazı ev tedavileri vardır. Bu yazımızda size bu rahatsız edici koyu renkli izlerden kurtulmanıza yarayacak bazı ipuçları vereceğiz.

Yine de, bu uygulamaları iyi ve sağlıklı alışkanlıklar ile desteklemeniz gerektiğini de unutmayın; özellikle de iyi dinlenerek ve düzgün beslenerek. Göz altındaki koyu renkli halkalar sadece uykusuzluğun değil, aynı zamanda sağlık durumunun da bir göstergesidir.

Göz Altındaki Koyu Renkli Halkalar ve Onları Azaltmak
İçin Ev Tedavileri

1. Göz Altındaki Koyu Renkli Halkalar İçin Yüzünüzü Temizleyin

göz altındaki koyu renkli halkalar

Öncelikle yüzünüzü iyice temizlemelisiniz ki, yüzünüz uyguladığınız tedavileri güzelce emebilsin. Tedavilere başlamadan önce yüzünüzü soğuk su ve sabun ile yıkamalısınız. Bu şekilde bütün kirden kurtulacaksınız. Ek olarak bu yaptığınız uygulama yüzünüzün dinlenmiş ve taze görünmesini sağlayacak.

2. Göz Altındaki Koyu Renkli Halkalar İçin Gözlerinizin Üstüne Soğuk ve Nemli Bir Bez Koyun

Nemlendirdiğiniz bir bezi birkaç dakikalığına buzdolabına koyun ama donmasına izin vermeyin. Sadece biraz soğutun ve yatmadan önce alnınıza ve gözlerinizin üzerine yerleştirin. Bu yaptığınız, jel maske etkisini verecektir. 5-6 dakika bekletin, 10 dakika ara verin ve sonra tekrar koyun. Bunu her gece yatmadan önce yapmak göz altı torbalarınızı rahatlatacak ve gözlerinizi dinlendirecektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Göz Kapağındaki Şişliği Azaltmak İçin İlaçlar

3. Gözlerinizin Üstüne Çay Poşeti Koyun

gözlerinin üzerine çay poşeti koyan kadın

Bazı çaylar göz altındaki koyu renkli halkaların ve göz altı torbalarının azalmasına yardımcı olur. Seçtiğiniz bir çayı demleyin. Soğuduğunda çay poşetini biraz süzün ve 20 dakikalığına gözlerinizin üzerine koyun. Oda sıcaklığında veya ılık olduğuna emin olun. Bu süreden sonra kalıntıları temizlemek için yüzünüzü yıkayın.

Papatya çayı gözleriniz için idealdir çünkü tıkanıklık açma ve enflamasyon azaltma özelliklerine sahiptir, özellikle de göz altı torbalarını azaltmaktadır. Bir diğer güzel özelliği ise; bunu kullandıktan sonra daha sakin hissedecek olmanız!

4. Salatalık Dilimlerini Kullanın

Bu, koyu renkli halkalar için çok bilindik bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken şey salatalıktan birkaç dilim kesmek ve bunları ikiye bölmek. Ardından da gözlerinizin üzerine yerleştirmek.

5. Kendinize Yağ Masajı Yapın

kesilmiş Hindistan cevizi

Belli başlı yağları uygulamak -mesela Hindistan cevizi yağı- koyu renkli halkaları ve diğer yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Hindistan cevizi ve badem yağını karıştırın ve bununla gözlerinizin altına masaj yapın. Masajdan sonra yıkamayın, 20 dakika o şekilde bekletin. Bu sadece koyu halkaları azaltmak ve cildinizi nemlendirmek ile kalmayacak, aynı zamanda kirpiklerinizin uzamasına da çok iyi gelecek.

Ya Gözlerimin Altındaki Halkalar Geçmezse?

Bu yaptıklarınıza rağmen gözünüzün altındaki halkalar geçmezse, vücudunuz size biraz dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor olabilir. Aşağıda, ek birkaç tavsiye daha paylaşacağız.

İlk olarak, her gün en az 7-8 saat uyumaya çalışın. Bu, sevmediğimiz o halkaların en iyi düşmanıdır. Ayrıca göz çevresi için bir nemlendirici kullanmalısınız.

Sigaradan, içkiden ve kafeinli içeceklerden uzak kalmaya çalışın, bunlar koyu renkli halkaların daha görünür olmasına sebep olacaktır. Bol bol meyve ve sebze içeren, dengeli bir beslenme takip etmeye çalışın. Egzersiz yapın ve günde en az 6-8 bardak su için. Bu önerilerin aynı zamanda sağlığınıza başka faydaları da olacaktır.

Sonuç

Koyu halkalar bazen az, bazen ise çok görünür olabilir. Ama muhtemelen hepimize de rahatsız edici geliyordur. Öncelikli tercih olarak makyaj ile onları kapatmak yerine, bunlardan belki de tamamen kurtulabileceğiniz ev tedavilerini deneyin.

Burada size önerdiğimiz yöntemler sizi hem şımartacak, hem de cildinizin parlamasını sağlayacak! Bu yöntemleri güzellik rutininize dahil edin; fiziksel ve aynı zamanda psikolojik faydalarının da tadını çıkarın!

İlginizi çekebilir ...
Göz Altı Torbalarını Azaltmak İçin 5 Doğal Tedavi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Göz Altı Torbalarını Azaltmak İçin 5 Doğal Tedavi

Bu yazıda, kullanmak konusunda tereddüt etmeyeceğiniz göz altı torbalarını azaltmak için 5 harika ev tedavisi paylaşacağız


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., & Sarkar, B. K. (2013). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2012.10.003
  • Vrcek I, Ozgur O, Nakra T. Infraorbital Dark Circles: A Review of the Pathogenesis, Evaluation and Treatment. J Cutan Aesthet Surg. 2016;9(2):65–72. doi:10.4103/0974-2077.184046
  • Kappally, S., Shirwaikar, A., & Shirwaikar, A. (2015). Coconut oil – A review of potencial applications. Journal for Drugs and Medicines. https://doi.org/10.15254/H.J.D.Med.7.2015.149
  • John Hopkins Medicine. How to Get Rid of Bags Under Your Eyes. https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/how-to-get-rid-of-bags-under-your-eyes
  • Int J Mol Med. Author manuscript; available in PMC 2010 Dec 1. Published in final edited form as: Int J Mol Med. 2010 Dec; 26(6): 935–940. Chamomile, an anti-inflammatory agent inhibits inducible nitric oxide synthase expression by blocking RelA/p65 activity. doi: 10.3892/ijmm_00000545
  • African Journal of Biotechnology Vol. 10(7), pp. 1206-1216, 14 February, 2011. Exploring cucumber extract for skin rejuvenation. Available online at http://www.academicjournals.org/AJB DOI: 10.5897/AJB10.1072
  • Fitoterapia. 2013 Jan;84:227-36. Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. doi: 10.1016/j.fitote.2012.10.003. Epub 2012 Oct 23.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.