Yüzünüzü Doğal Yağlar ile Temizleyin

Yüzünüzü Doğal Yağlar ile Temizleyin

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Parlak ve mükemmel görünen bir cilt elde etmek için cildinize iyi bakmanız gerekir. Sıklıkla unutulan en iyi güzellik sırlarından biri, cildinize iyi bakmak için doğal yağlar kullanmaktır. Bu yağlar size çeşitli şekillerde yardımcı olur:

 • Cildinize nem verir.
 • Cildinizi derinlemesine temizler.
 • Doğal bir makyaj temizleyicisi gibi davranır ve her türlü cilt için faydalıdır.

Doğal yağlar, bir üründen yüzünüz için beklediğiniz tüm faydaları size sunar. En güzel yanlarından biri de bütçeye çok uygun olmaları ve kolaylıkla kullanılabilmeleridir. 

Yağların cildinizdeki yağ oranını artıracağına dair bir korku olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, bu korkunun gerçek bir dayanağı olmadığını da bilmelisiniz. Düşündüğünüzün aksine, doğal yağlar sadece kuru ciltler için değildir. Karma ve yağlı ciltler için de kullanılabilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bu 6 Doğal Yağ İle Makyajınızı Temizleyin

Hangi doğal yağları kullanmalısınız?

yüz temizleme

Sebze ve esansiyel yağları kullanmayı unutmamak çok önemlidir. Bunlar cildinize bakmak için en iyi seçeneklerdir. Ayrıca, mümkün olduğunca doğal olduklarından emin olmalısınız.

Aşırı işlenmiş ticari sürümler piyasada mevcuttur; ancak bu yağların işlenmesi işe yarar özelliklerini önemli ölçüde düşürür. Öte yandan, mineral yağlardan kaçınmaya dikkat edin.

Çünkü bu yağlar yetişkin ciltler için iyi değildir. Doğal yağlar arasında tadını çıkarabileceğiniz geniş bir çeşitlilik vardır. Ancak yüz bakımı için en iyileri şunlardır:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı
 • Hint yağı
 • Çay ağacı yağı ve badem yağından da yararlanabilir; hatta bu yağları karıştırabilirsiniz.

Doğal yağlar nasıl kullanılır?

Doğal yağlar her cilt tipinin özelliklerine göre değişik şekillerde kullanılmalıdır:

 • Kuru ciltler için, nemlendirme amaçlı arındırıcı ya da makyaj temizleyicisi olarak günlük kullanabilirsiniz.
 • Normal ve karma ciltler için, yağları haftada 3 defadan fazla kullanmamalısınız.
 • Yağlı ciltler için, sadece haftalık temizlik ya da nemlendirme rutinin bir parçası olarak kullanmalısınız.

Doğal yağları çok ağır bir makyajı temizlemek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca güneşe maruz kaldıktan sonra cildiniz için nemlendirici bir ürün olarak da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, pamuklu bir beze birkaç damla en sevdiğiniz yağdan damlatıp uygulamanız yeterlidir. Ardından alanı hafifçe temizleyin.

Doğal yağların özellikleri

Tüm doğal yağlar cildinizi nemlendirir ve daha iyi görünmenizi sağlar. Ancak hepsi aynı faydaları sağlamaz. Aşağıda belirtilenlerin her birinden elde edeceğiniz avantajlar vardır. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan birini seçin:

1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı ciltte meydana gelen enfeksiyonları önleyen ve onlara karşı savaşan antibiyotik özelliklere sahiptir. Kolajen ve elastin dokuyu korumaya yardımcı olur. Sonuç olarak kırışıklıkları önler. Bu yağ hassas ciltler için iyi bir yağdır. Özellikleri cilt tahrişine ve iltihaplanmaya karşı yardımcı olur.

2. Zeytinyağı

Bu yağ hasarlı cilt dokusunun çabucak onarılmasına yardımcı olur. Bu yüzden yara kabuğu ve izlerinden kurtulmanız için önerilir. Aynı zamanda, nem ve vitamin kaynağıdır.

Bu yağ cildinizin erken yaşlanmasına karşı savaşmak için ideal bir araçtır. Bunun nedeni, cildinizin doğal elastikiyetini ve yumuşak, sağlam görünüşünü artırmak açısından size yardımcı olabilmesidir.

3. Hint yağı

yuz yıkama

Bu yağ, kan akışınızı artırmak için mükemmel bir araçtır. Bu durum cildinizin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca gözlerinizin altında oluşan torbalardan kurtulmanızı sağlar. Ayrıca kaşlarınızın ve kirpiklerinizin uzamasını uyarır.

Cildinizi temizlemek için basit bir tarif

Aşağıda makyajınızı nasıl çıkaracağınızı ve akşam rutininiz sırasında yüzünüzü nasıl temizlemeniz gerektiğini anlatacağız. Bu tarifte cildinizin mükemmel bir halde kalmasını sağlayan doğal yağlar kullanılır.

Malzemeler

 • 4 damla badem yağı
 • 2 damla Hint yağı
 • Pamuk pedler

Nasıl kullanılır?

 • Bir pamuklu ped alın ve üzerine iki damla badem yağı damlatın.
 • Hafif, dairesel hareketler uygulayarak pamuklu pedle yüzünüzü silin. Alın bölgenizle başlayın ve elmacık kemiklerinize, yanaklarınıza, dudaklarınızın dış hatlarına ve boynunuza inen diğer bölgelerle devam edin.
 • Gerekirse işlemi tekrarlayın. Herhangi bir makyaj kalıntısı kalmayana kadar bu işleme devam edin.
 • Ardından, gözlerinizin etrafını temizleyin.
 • Başka bir pamuklu ped alıp üzerine 2 damla Hint yağı ve 2 damla badem yağı damlatın.
 • Makyaj kalıntısı kalmayana kadar bu pedle göz kapağı ve çevresini silin. Gözün içine kaçırmamaya dikkat edin.
 • Son olarak, en sevdiğiniz nemlendirici kremi ​​kullanın.

Artık doğal yağların faydalarını biliyorsunuz. Ayrıca cildinizin ihtiyaçlarına nasıl cevap vereceklerini ve cilt tipine göre nasıl kullanıldıklarını da biliyorsunuz. Geriye kalan tek şey bu yağları düzenli olarak uygulamanızdır.

Birkaç hafta içinde sonuçları görmeye başlayacaksınız. En doğal olan yağları satın almanın daha doğru bir seçenek olduğunu unutmayın. Onları bütün özel gıda mağazalarında bulabilirsiniz. Organik markalar söz konusu olmadıkça süpermarketlerden almaktan kaçının.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lin, T. K., Zhong, L., & Santiago, J. L. (2018). Anti-inflammatory and skin barrier repair effects of topical application of some plant oils. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms19010070
 • Nevin, K. G., & Rajamohan, T. (2010). Effect of topical application of virgin coconut oil on skin components and antioxidant status during dermal wound healing in young rats. Skin Pharmacology and Physiology. https://doi.org/10.1159/000313516
 • Viola, P., & Viola, M. (2009). Virgin olive oil as a fundamental nutritional component and skin protector. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2008.01.008

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.