Gözenekleri Küçültmek İçin 8 İpucu

Uygun bir temizlik rutinine sahip olmak ve düzenli olarak peeling yapmak, ciltteki gözeneklerin boyutunu azaltır, fazla yağı ve ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır. 
Gözenekleri Küçültmek İçin 8 İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hem benlik saygınız için hem de estetik kaygılarınızdan ötürü cildinizdeki gözenekleri küçültmek isteyebilirsiniz. Geniş gözenekler kendi başına bir sağlık sorunu değildir, ancak vücuttaki hormonal dengesizlikler ya da ciltte aşırı yağ üretimiyle ilgili problemlerin bir göstergesi olabilir.

Yüzdeki sorunlu bölgeler arasında genellikle “t” bölgesi, alın, burun ve çene ve çevresi yer alır. Bununla birlikte, yanaklarda ve yüzün diğer bölgelerinde de problemler ortaya çıkabilir.

Genişleyen gözenekler, genellikle, akne ve siyah noktalara sebebiyet verir. Buna ek olarak, açık gözeneklerle bağlantılı olarak fazla miktarda yağ üretimi söz konusu olduğunda, cilt yağlı veya kirli görünmeye başlar.

Neyse ki, cildinize taze ve yeni bir görünüm vermek adına gözeneklerin görünümünü en aza indirmenize yardımcı birkaç yöntem mevcut.

Bunlara gelin birlikte göz atalım.

Gözenekleri küçültmek için doğal yöntemler

1. Cildinizi derinlemesine temizleyin

Ciltteki gözenekleri küçültmenin ilk yolu, sizin için doğru olan ürünleri kullandığınız günlük bir temizlik rutinini benimsemektir.

Yüzünüzdeki cilt vücudun diğer bölümlerinden çok daha hassastır ve pH dengesini değiştirmeyecek müdahalelere ihtiyacı vardır.

Bu sorunu önlemek için sabun ve yıkama jeli satın alırken çok özenli olun.

2. Cildi ölü hücrelerden arındıran ürünler kullanın

Cildi ölü deri hücrelerinden arındıran ürünleri düzenli olarak kullanmak, gözeneklerin yol aştığı aşırı yağ üretimiyle mücadele etmede en başarılı yollardan biridir. Bu ürünlerin büzücü ve arındırıcı özellikleri, ciltteki toksin ve siyah noktaları ortadan kaldırmak için idealdir.

Eczanelerde ve kozmetik mağazalarında bu tarz ürünler bulabileceğiniz gibi, doğal reçetelerden de faydalanabilirsiniz. Önemli olan, cildinize zarar vermemek adına bu ürünleri en fazla haftada iki kez kullanmanızdır.

3. Cilt bakımı rutininize bir tonik ekleyin

ciltteki gözenekleri küçültmek

Yüzünüze günlük olarak tonik uygulamak, gözenek boyutunu azaltmak ve lekelerle mücadele etmek adına en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Bu tedavi, ciltteki fazla yağı temizler ve onun pH dengesini korur.

Sıkılaştırıcı ve anti-enflamatuvar özelliklere sahip olduğundan, iyi bir tonik cildi erken sarkma ve kırışıklıklara karşı korur. İçeriğinde bulunan besin ögeleri cilt hücrelerinin iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olur.

4. Buz küpleri kullanın

Buz terapisi pahalı tedavilere gerek kalmadan ciltteki gözeneklerin boyutunu azaltmanız için harika bir yoldur. Düşük ısı cildinizdeki gözeneklerin küçülmesine ve gevşek cilt veya kırışıklıklara karşı mücadele etmenize yardımcı olur.

Aslında, soğuk kompres ile elde edeceğiniz sonuçlar, yağ üretimini azaltan geleneksel toniklerle elde edilen sonuçlara denktir. Bununla birlikte, buz küpleri her zaman özenle kullanılmalı ve direkt olarak uygulamak cildinize zarar verebileceği için her zaman bir beze sarılı halde uygulanmalıdır.

5. Daha sağlıklı bir diyeti takip edin

Belirli cilt bakım yöntemlerinin sınıfta kalmasının temel nedeni, bireyin sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmayışıdır. Hedefiniz, gözeneklerin boyutunu azaltmak ve cildinizin görünümünü genel olarak iyileştirmek ise, beslenme planınızda birtakım değişiklikler yapmanız gerekir.

 • Şeker, doymuş yağ ve basit karbonhidrat tüketimini azaltmalısınız.
 • Bunun yanı sıra, daha yağsız etler, kepekli tahıllar ve taze meyve ve sebzeler yemelisiniz.

6. Daha fazla su için

Susuz kalmış bir cilt kuru ve opak bir görünüm alır ve genişlemiş gözenekli, yağlı bir cildi daha da kötüleştirir. Daha fazla su içmek, cildin yağ üretimini düzenlemesine ve ölü hücreleri ortadan kaldırmasına yardımcı olacaktır.

7. Bal tedavilerinden faydalanın

bal

Balın faydalanmaya değer birtakım kozmetik uygulamaları vardır. İçeriğinde bulunan enzimler ve antioksidanlar sayesinde bal, genç ve lekesiz bir yüze sahip olmak için kullanabileceğiniz en iyi ve en doğal ürünlerden bir tanesidir.
 • Öyle ki, ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırabilir ve siyah noktaların oluşmasını önlemek için gözeneklerin boyutunu azaltabilir.
 • Bal, aynı zamanda, hücresel yenilenmeyi destekleyerek ve yanıkları rahatlatarak güneş ışınlarının neden olduğu zararı en aza indirger.

8. Doğru maskeyi kullanın

Ev yapımı doğal maskeler cildi yağlardan arındırmak ve gözeneklerini küçültmek için mükemmel aracılarıdır. Bununla birlikte, mevcut olan yüzlerce reçete arasında sizin için doğru olanları seçmelisiniz, çünkü içeriğinde yağlı bileşiklere yer verenler ters etkide bulunabilir.

Geniş gözenekler, sivilceler ya da akne konusunda endişeleniyorsanız, büzücü ve arındırıcı maddeler içeren maskeleri seçmeniz daha iyi olacaktır.

En iyi seçeneklerden bazıları şunlardır:

 • Kil
 • Papatya
 • Kavun
 • Çilek
 • Sade yoğurt
 • Yeşil çay
 • Yulaf
 • Yumurta beyazı

Hala cildinizdeki gözenekleri küçültmeye mi çalışıyorsunuz? Burada paylaştığımız ipuçlarını bir kenara not alın. Gördüğünüz gibi, hepsini uygulamaya koymak çok kolay ve kesinlikle olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Daha yumuşak ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, onları uygulamaya bugünden başlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.