Gözenekleri Küçültmek için Doğal Yöntemler

Cildi temizlemek ve ölü hücrelerden arındırmak önemlidir. Böylece kirlerin gözenekleri tıkamasıyla oluşan sivilce ve siyah noktalar önlenir.

Gözenekler bazı nedenlerden dolayı açık ve çirkin gözükebilir. Bu durum arındırma tedavisi yapılmadığı için, kötü cilt bakımından, genetik özelliklerden, aşırı güneşe maruz kalmaktan, siyah nokta oluşumundan, veya dengesiz bir diyetten vs. kaynaklanabilir. Bu makalede sizlere daha güzel bir cilt için gözenekleri küçültmede faydalanabileceğiz doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

TV yıldızları, film yıldızları veya reklamlardaki kişiler her zaman porselen gibi, tertemiz ve pürüzsüz bir cilde sahip görünürler, ama günlük hayatta ciltlerine baktığınızda gözeneklerin açıklığını örtmek neredeyse imkansızdır. En azından eskiden buna inanıyorduk. Gözeneklerinizi küçültmeye yardımcı olacak ve cildinizi güzelleştiricek bir çok doğal yöntem var.

Genişleyen Gözenekler için Güzellik Bakımı

Genişleyen veya açık gözenekleri ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları düzenli olarak uygulayın.

Haftada iki kez arındırma

Bu yöntem ölü deri hücrelerini ve sivilce ile siyah noktalara sebep olan kirleri temizler. Ilık su ile nemlendirilmiş bir pamuk ile cildinizi hafifçe temizleyin.

gozenek1

Haftada bir kez buhar banyosu yapın

Bu yöntem gözenekleri açarak çeşitli kalıntılar, kir ve yağlardan arındırır. Daha sonra gözenek normal boyutlarına dönecektir. Bir tencerede su kaynatın ve fokurdamaya başladığında yüzünüzü buhara yakın tutun ve ardından bir havluyla başınızı kapatın – hastayken yaptığımız gibi. Ardından cildinizi durulayın ve dikkatlice kurulayın.

Yüz maskesi uygulayın

Buhar banyonuzu tamamladıktan sonra gözenekleriniz genişlemiş olacak, böylece şimdiki adımdan daha fazla verim alacaksınız. Kil maskesi çok tavsiye edilen bir yöntem çünkü sivilceleri ortadan kaldırır, fazla yağları emer ve gözenekleri küçültür.

gozenek2

Yüzünüzü her sabah yıkayın

Uyandığınız zaman ilk olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve ev yapımı yüz maskenizi uygulayın. Yarım bardak su, 1/4 bardak süt, iki yemek kaşığı sodyum bikarbonat ve bir yumurta akını karıştırın. Bu maske gözenekleri derinlemesine temizler ve yüzeydeki bakterilerden arındırır. Yüzünüze yavaşça ovarak uygulayın ve ılık suyla durulayın.

Aloe vera ile nemlendirin

Bu bitki cildiniz için faydalı bir çok özellik taşır. Aloe vera cildi nemlendirir, kusurları kontrol altına alır, ve cildi harici etkenlerden korur. Evde aloe vera yetiştirebilirsiniz. Bir yaprak kesin ve içinde jeli alın. Cildinize uygulayın ve durulamadan önce kuruyana kadar bekleyin.

gozenek4

Yayık ayranı

Bu cildi temizlemek için kullanılan eski bir ev tedavisidir ve ayrıca tıkanık gözenekleri doğal olarak temizler. Bir hafta boyunca uyumadan öne yüzünüzü yıkayın ve bir pamuk ile yayık ayranı uygulayın. 20 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.

gozenek5

Papaya kabuğu

Papayanın iç kabuğu ile temiz cildi ovun. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu ev tedavisi ayrıca kırışıklıklar için de kullanılabilir.

Mayonez

Mayonezi evde yumurta, limon suyu ve yağı karıştırarak kendiniz yapabilir ya da marketlerden satın alabilirsiniz. Yüzünüze bir yemek kaşığı mayonezi uygulayın ve 20 dakika bekletin (ayrıca saçı da parlaklaştırır). Cildiniz çok daha yumuşak olacak, ancak eğer yağlı bir cilde sahipseniz mayonez uygulamak iyi bir fikir değil.

gozenek6

Portakal suyu

Bu gözeneklerin çirkin görüntüsünü ortadan kaldırmak için çok ekonomik bir yöntem. Tıkanık gözenekler protakalın içindeki nitrik asit sayesinde temizlenir. C vitamini cildi sıkılaştırır. Portakalı sıkın ve bir pamuğu suyuna batırıp cildinize uygulayın. Bir diğer yöntem ise portakalı kesip cildinize uygulamak. Her iki yöntemde de 5 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. Bu yöntem cildinizde pulların belirmesine sebep olabilir, bu yüzden gün içinde veya dışarı çıkmadan önce uygulamayın. Gece yapmanız daha uygun olur.

Yulaf maskesi

Bir kap yulafı mikserden geçirin. Toz haline gelene kadar karıştırın. Ilık bir kap suya ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Cilde uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bırakın. Ardından ılık suyla durulayın.

gozenek7

Buz

Bir kaç tane buz küpünü alın ve 30 saniye kadar -cildinizi yakmasın- doğrudan yüzünüze uygulayın. Anında sıkılaşmayı hissedeceksiniz. Banyodan sonra uygulamak için dört dörtlük.

Sodyum bikarbonat (karbonat)

Eşit miktarda su ve sodyum bikarbonatı macun haline gelene kadar karıştırın. Yüzünüze 30 saniye boyunca dairesel masaj ile uygulayın ve soğuk su ile durulayın. Üç hafta boyunca her gün tekrarlayın.

gozenek8