Gülme Terapisi: Gülmek İyileştirir

İyi bir gülme terapisi seansının göğüs kaslarını rahatlatabilmenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Ayrıca stresi ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur. Buna bir şans verin!
Gülme Terapisi: Gülmek İyileştirir

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Şarkı söylediğinizde, dans ettiğinizde ya da güldüğünüzde sorunlarınız uzaklaşır. Gülme terapisi gittikçe daha çok kullanılan bir yöntemdir. Sağlık ya da duygusal problemleri olan hastalara yardımcı olur.

Bugün açıkladığımız bu yöntem oldukça modern bir yöntemdir. Ancak gülmek, insanlığın başlangıcından beri her türlü sorunu tedavi etmeye ya da çözmeye yardımcı olmuştur. Bu yazıda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih boyunca gülme terapisi

Mağaralarda yaşadığımız zamandan beri insanlar ateş yakmaktan önce gülmeyi keşfettiler. Bununla birlikte, gülmenin vücudu iyileştirmeye ve etkilemeye yardımcı olduğu fikri daha sonra geldi.

Örneğin; Çin’de, Tao felsefesini takip edenler gülümseme hakkında öğretiler verdiler. Gülümsemenin mutluluk, sağlık ve uzun ömürlülük sağladığını belirttiler. Sonuç olarak, günde birkaç kez gülümsemeyi önerdiler.

Ortaçağda, saray şarlatanları yalnızca kralı eğlendirmek için kullanılmıyordu. Saraylılar bunun aynı zamanda sindirimine iyi geldiğini düşünüyorlardı.

16. yüzyıldan itibaren, Immanuel Kant’ın da aralarında bulunduğu birçok filozof, doktor ve psikolog, gülmenin psikosomatik bir olgu olduğunu ve negatif enerjiyi vücudunuzdan boşalttığını söylediler. Sonuç olarak, gülümsemek yaşamanıza yardımcı olur.

gülme terapisi

Kahkaha attığınız zaman, 100 ila 400 arasında kas kullanırsınız. Gülmek duygusal ve fiziksel sağlığınız için çok iyidir. Ayrıca, insanların rahatsız edici bir durumu dağıtmak için kullandığı temel yöntemlerden biridir.

Çocukken günde 300 defa güldüğünüzü biliyor muydunuz? Zaman geçtikçe bu rakam azalır. Hatta gülmeyinceye kadar devam edebilir. Bununla birlikte, iyi bir espri anlayışına sahip olmak savunmalarınızı artırır.

Bu, sorunlarınızla yüzleşmenizi sağlar. Gülme terapisi stres, sinir ve hastalıklar için ana engellerden biridir. Gülersek mutluluk duyarız ve her şeyi farklı bir bakış açısı ile görürüz.

Gülme terapisi ve yararları

Bu, diğer şeylerin yanı sıra gülmeyi kullanan bir terapi sürecidir. Kendinizi tam, mutlu ve tatmin olmuş hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca, sadece 20 saniye gülerek vücudunuzun 3 dakika egzersiz yaptığı kadar enerji harcarsınız.

Gülme terapisi hem fiziksel hem de duygusal gerginliği atmayı sağlar. Gülme terapisi seansları gruplar halinde uygulanmaktadır. Bu seanslarsa uzmanlaşmış kişilerin yönlendirmesi ile hareket edilir.

Oyun, dans, bedensel ifade ve hatta masaj kullanılır. Fikir, katılımcıların hepsinin engellerinden kurtulması ve artık gülemeyecek hale gelene kadar gülmesi üzerine kuruludur.

kahkaha tedavisi

Bu aynı zamanda kasları rahatlatmak, gerginlikten kurtulmak ve doğal, spontan kahkahaları teşvik etmek için de işe yarar. Bu oturumlarda yapılan rahatsız edici olmayan şakalar ya da “hileler”, yetişkinlere yardımcı olur.

İnsanlar gülmeyi bir yaşam tarzı olarak ve özellikle de bir ifade biçimi olarak kabul etmeye teşvik edilir. Bir grubun gülme terapisinde yapılan bazı alıştırmalar şunları içerir:

  • Bir topu şişirme: Her nefes aldığınızda, olumsuz bir şeylerden kurtulursunuz.
  • Ayakkabılarına bağlanmış bir balonla dans etmek.
  • Farklı düzeylerde gülmeye çalışmak (hafiften güçlüye doğru).
  • Birini gıdıklamak.
  • Bir çocuğun kahkahasını dinlemek (son derece bulaşıcıdır).

Gülmenin Faydaları

Hala gülme terapisi oturumu yapmak istemiyor musunuz? Karar vermeniz için daha fazla cesaret arıyorsanız, gülmenin aşağıda sıraladığımız yararlarına bir göz atın:

1. Gülmek sizi güçlendirir

Daha çok kas sahibi olmaktan söz etmiyoruz. Onun yerine, hastalıklarla yüzleşmekten bahsediyoruz. Soğuk el ya da ayaklardan muzdaripseniz, gülmek eldiven ya da çorap giymekten bile daha iyidir! Bu alışkanlık iç ısınızı artırır, dokularınızı oksitlendirir ve yaraların ya da hastalıkların iyileşmesini hızlandırır.

gülme tedavisi

Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir, sizi kalp hastalıklarından korur ve metabolik işlevlerinizi dengeler. Bunlar yeterli değilse, kolesterolden muzdaripseniz, gülmek arterlerdeki yağları temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda beyindeki endorfin üretimini uyarır ve hormonal sistemi dengeler.

2. Gülmek zihni temizler

Gülerken endişelerinizi geride bırakırsınız. Ayrıca, sorunlarınıza bir çözüm bulmak daha kolay hale gelir. Bu, uyumanıza bile izin vermeyen bir durumun, göründüğü kadar karmaşık ya da ciddi olmadığını fark etmenizi sağlar. Sonuç olarak, kahkaha stres, kaygı ve siniri azaltır. Bu, yaşam kalitenizi, ilişkilerinizi ve tabii ki de sağlığınızı etkiler.

3. Gülmek sizi gençleştirir

Ağzınızın ve gözlerin kenarlarında görünen çizgiler o kadar da önemli değildir. Onlar, geçmişte iyi şeylerin yaşandığının işaretidir. Güldükçe cildiniz daha rahat olacaktır. Sivilce ya da erken yaşlanmanın belirtileri olmayacaktır. Sadece her gün iyice gülmenin tadını çıkarmanız yeterlidir!

gülen insanlar

4. Gülmek kötü şeylerden kurtulmanıza yardımcı olur

Çoğu zaman önemsiz sorunlar yaratırız. Sokakta düşeriz, telefonunuzdaki internet çalışmaz, fazla uyuruz, yemek pişirirken parmağımızı yakarız… Bu gibi küçük can sıkıntıları bir araya gelir ve birikir.

Bunlarla ilgili canınızı sıkmak yerine, gülmeye ne dersiniz? Böylece olayları farklı bir şekilde görürsünüz ve her sorunun bir çözümü olduğunu fark edersiniz. Her şeyden öte, kötü bir ruh haliniz varsa bazı durumlarda deneyebileceğiniz yollardan birinin gülmek olduğunu fark edersiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.