Günde 30 Dakika Yürümenin Faydaları

5 Kasım, 2018
Birçok kişi yürümenin faydaları ve yürümenin en iyi günlük egzersizlerden biri olduğu hakkında fazla bilgiye sahip değildir. Yapılan bir çalışma yetişkinlerin %40'ının hiç yürüyüş yapmadığını göstermektedir ve bu oran gelişen teknolojinin günlük yaşamımızı kolaylaştırması fakat daha sağlıksız hale getirmesi sebebiyle her geçen gün artmaktadır.

Yürüyüş yapmak, bir egzersiz rutini oluşturmak için en iyi yöntemlerden biridir çünkü kasları çalıştırmanın ve kalori yakmanın en kolay yollarından biridir. Fakat elde ettiğiniz faydalar kendinizi yürümeye daha fazla adamanız ve yürüyüş hızınızı giderek yükseltmeniz halinde daha fazla artacaktır.

Her gün aynı yürüyüş rutinini uygulamak yeterli değildir – eğer gerçekten bu egzersizin faydalarından yararlanmak istiyorsanız, dikkatiniz dağılmadan ve hızınızı sürekli arttırarak günde en az 30 dakika yürümek en iyisidir.

Günde 30 dakika yürümenin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Kalbi kuvvetlendirir ve kalp damar hastalıklarını önler

kalp sağlığı

Günde en az 30 dakika yürümek, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini %27’ye varan oranda azaltır. Bu egzersiz yüksek tansiyon rahatsızlığını kontrol altına almak için de idealdir; dolaşımı hızlandırır, kötü kolesterolü (LDL) düşürür ve iyi kolesterolü (HDL) arttırır. Günlük yürüyüşler, kalp atışını arttırarak genel sağlığa olumlu etkide bulunur.

Belli hastalıklara yakalanma riskini azaltır

Yapılan birçok araştırma günde en az 30 dakika yürüyüş yapanların tip II diyabet, astım ve bazı kanser türlerine yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca günlük egzersiz rutinine sahip kişilerin kolon, meme ve rahim kanserine yakalanma riski daha düşüktür.

İdeal kiloyu korumaya yardımcı olur

kilo vermek

İyi bir hızda günlük yürüyüş yapmak metabolizmayı hızlandırır ve bu da vücut yağlarının yakımını arttırır.Ne kadar hızlı yürürseniz, o kadar fazla kalori yakmış olursunuz. Yürüyüş yapmak, sağlıklı bir kiloya sahip olmak, kas kütlesini ve dokusunu arttırmak için en iyi egzersizlerden biridir.

Kemik erimesini önler

Her gün yürüyüş yaparak kemikleri kuvvetlendiririz ve böylece kemik yoğunluğunu arttırmış oluruz. Bu sağlıklı egzersiz yöntemi özellikle kadınlara tavsiye edilmektedir ve ayrıca eklem sağlığını arttırarak artrit gibi sorunları önlemeye yardımcı olmaktadır.

Şu da ilginizi çekebilir:Yürüyüş Yapmanın 4 Psikolojik Faydası

Karın, bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendirir

kilo vermek

Dik durarak günde 30 dakika yürümek bacakların kuvvetlenmesine, kasların sıkılaşmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Bu da kalçanın daha kaslı olmasına, daha dik ve sıkı olmasına yardımcı olur. Ayrıca karın yağlarının yakılmasını ve tüm karın bölgesinin daha kaslı hale gelmesini sağlar.

Demansı önler

Yapılan çalışmalar 60 yaş üzeri her 14 kişiden birinin ve 80 yaş üzeri her 6 kişiden birinin demansa yakalandığını göstermektedir. Günde yaklaşık 30 dakika yürüyerek, beyin dokusu kaybını önlemiş olursunuz ve yıllar geçtikçe hafızanızı korursunuz. Fiziksel aktivite beyin dokusunu arttırır ve korur, demans riskini %40’a varan oranlarda azaltır.

Enerji seviyesini arttırır

Yürüdüğümüz zaman tüm vücudumuz etkileşim halindedir, bu da dolaşımın artmasını ve her bir hücreye oksijen taşınmasını sağlar. Böylece, bu sağlıklı alışkanlık bizi daha aktif hale getirir ve gün ortasında veya yemeklerden sonra hissettiğimiz enerji kaybıyla mücadele eder.

Depresyonla savaşır

depresyonla mücadele

Yapılan çalışmalar yürümenin depresyona karşı iyi bir terapi olduğunu ve depresyonla ilişkili semptomları azalttığını ortaya koymaktadır. Günde 30 dakika yürümek kriz halinden uzaklaşmanızı sağlayacak kişisel bir alan sağlar ve ayrıca en başından depresyondan kaçınmanızı sağlar.

Obeziteyi önler ve selülit görünümünü azaltır

Günde 30 dakika yürümek metabolizmayı hızlandırarak toksinlerin ve fazla yağların atılmasını sağlar, böylece obeziteden kaçınma imkanı verir. Yağ yakmayı arttırmasının yanı sıra, yürümek ödem oluşumuna karşı mücadele etmeye yardımcı olur ve dolaşımı arttırır ve böylece selülit formasyonunu önler.

Cinsel aktiviteyi arttırır

Bildiğimiz üzere, egzersiz yapmak ve cinsel aktivite birbirleriyle yakın ilişki halindedir. Yaşları 45 ile 55 arasında değişen kadınlarla yakın zamanda yapılan bir çalışma, her gün yürümenin cinsel isteği ve doyumu arttırdığını ortaya koymaktadır.