Güneş Bitkinliği için Dört Doğal Çözüm

Güneş bitkinliğine, doğru koruma olmadan çok fazla güneş ışığına maruz kalmak neden olur. Sık sık güneş bitkinliği mi yaşıyorsunuz? Belirtilerini dindirmenize yardımcı olacak bazı doğal çözümleri keşfedin.
Güneş Bitkinliği için Dört Doğal Çözüm

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Güneşe maruz kalmak, dikkatli olduğunuz sürece sağlık yararları sağlayabilir. Bununla birlikte, güneş ışınları çok yoğun olduğunda ve sıcaklık yüksek olduğunda, güneş bitkinliği ortaya çıkabilir.

Güneş bitkinliği kurbanı olmak için plajda ya da güneşin altında uzun bir zaman geçirmenize gerek yoktur. Bu durum, sadece yeterli koruma olmaksızın güneşte kalmaktan ötürü gerçekleşebilir.

Burada, size bu durumu evde tedavi etmek için dört seçenek vereceğiz.

Güneş Bitkinliği için Dört Doğal Çözüm

Doğal ilaçları öğrenmeden önce birkaç şeyi açıklığa kavuşturmak önemlidir. Birincisi, güneş bitkinliğini güneş çarpması ile karıştırmayın.

Güneş çarpması çok daha ciddi bir durumdur ve hatta bilinç kaybına neden olabilir.

Güneş bitkinliği, yüzeysel yanıkları, bacaklarda damarların belirginleşmesi, yoğun terleme, kramplar ve daha fazlasını içerebilen, güneş çarpmasının bir versiyonudur. Ciddi olmasına rağmen, genellikle evde tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, belirtiler ciddi olduğunda bir uzmanın ilgilenmesini gerektirebileceğini açıklığa kavuşturmak önemlidir. Bu nedenle, ciddi yanıklar, uzun süreli zayıflık veya dehidratasyon belirtileri varsa, evde tedavi etmeye çalışmak yerine hastaneye gitmek en iyisidir.

Şimdi bunu açıklığa kavuşturduğumuza göre, semptomlarınızı hafifletmek için aşağıdaki doğal tedavileri inceleyin.

Ancak, bir seferde sadece bir tanesini deneyin. Bu sayede istenmeyen yan etkileri önleyebilirsiniz.

1. Güneş Bitkinliği Çaresi: Domates Suyu

domates suyu

Kuşkusuz, domates suyu, güneş bitkinliği için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidanlar ile vücudunuz ve cildiniz için mükemmel bir yenileme etkisine sahiptir. Aslında, vücudunuzun sıcakta kaybettiği sıvıları ve tuzları yenilemek için idealdir.

Ne yapmalısınız?

 • Güneş bitkinliği durumunda, her gün iki veya üç bardak domates suyu içebilirsiniz. Bunu yapmak için taze domatesleri su ve limon suyuyla karıştırın. Sonra soğuk için.
 • Öte yandan, küçük yüzey yanıklarının üzerine domates suyunu da yayabilirsiniz. 20 dakika beklettikten sonra durulayın.

2. Doğal Yoğurt

Cildinize yoğurt sürmek, güneş bitkinliğinin cildinizdeki bazı etkilerini hafifletebilir. Probiyotik bileşikleri cildinizin pH seviyesini geri kazanmasına yardımcı olur. Ek olarak, yenilenme sürecine de yardımcı olur.

Hatta ölü hücrelerden kurtulmaya bile yardımcı olur ve izleri, lekeleri önler.

Ne yapmalısınız?

 • Etkilenen bölgeye ince bir kat yoğurt sürün.
 • Ardından, 20 dakika bekleyin. Sonra soğuk suyla durulayın.
 • Rahatsızlığınızı kontrol altına almak için işlemi tekrarlayın.

3. Salatalık Suyu

salatalık suyu

Güneş bitkinliği etkilerini hafifletmek için başka bir harika sebze suyu, salatalıktır.

Bildiğiniz gibi, bu sebzenin %96’sı sudan oluşur. Ek olarak, oldukça fazla esas mineral, C vitamini ve lif içerir. Bu nedenle dehidratasyon ve yanıkların tedavisinde de yardımcı olur.

Ne yapmalısınız?

 • İlk önce bir salatalığı doğrayın, su ve limon suyu ile çırpın. Suynu iyice süzdükten sonra soğuk olarak içilir. Günde iki veya üç bardak içebilirsiniz.
 • İsterseniz salatalığı cildinize doğrudan uygulayabilirsiniz. Bu, güneş yanıklarını azaltır.

4. Yulaf Banyosu

Yulaf ezmesi, ilginç terapötik kullanım alanlarına sahip rahatlatıcı bir bileşendir. Bu durumda, en etkili doğal güneş bitkinliği ilaçlarından biridir. Bunun nedeni, sıcaklıktan kaynaklanan yorgunluğun, cildinizdeki yanıklar ve dehidratasyonun azalmasına yardımcı olmasıdır.

Ne yapmalısınız?

 • İlk önce, ılık veya soğuk su içeren bir küvete bir bardak yulaf ekleyin.
 • Ardından vücudunuzu bu suyun içinde 15 ila 20 dakika bekletin.
 • Son olarak, bir iyileşme hissedene kadar, bu çözümü iki ya da üç gün üst üste tekrarlayın.

Sonuç olarak, güneş bitkinliğine karşı yapılacak en iyi şeyin bunu önlemek olduğunu unutmayın.

Bu nedenle, dışarısı çok sıcaksa, günde en az üç kere güneş koruyucu uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca, cildinizi mümkün olduğunca kaplayan kıyafetler giyin.

Buna ek olarak, her gün en az 6-8 bardak su içerek yeterince su tükettiğinizden emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Manciet, J. (2020). Quemadura solar y prevención. EMC – Tratado de Medicina. 24(3): 1-7. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(20)44014-0
 • Polefka, T. G., Meyer, T. A., Agin, P. P., & Bianchini, R. J. (2012). Effects of Solar Radiation on the Skin. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2012.00614.x
 • Kenny, G. P., Wilson, T. E., Flouris, A. D., & Fujii, N. (2018). Heat exhaustion. In Handbook of Clinical Neurology. https://doi.org/10.1016/B978-0-444-64074-1.00031-8
 • Cooperstone, J. L., Tober, K. L., Riedl, K. M., Teegarden, M. D., Cichon, M. J., Francis, D. M., … Oberyszyn, T. M. (2017). Tomatoes protect against development of UV-induced keratinocyte carcinoma via metabolomic alterations. Scientific Reports. https://doi.org/10.1038/s41598-017-05568-7
 • Vaughn, A. R., & Sivamani, R. K. (2015). Effects of Fermented Dairy Products on Skin: A Systematic Review. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2014.0261
 • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., & Sarkar, B. K. (2013). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2012.10.003
 • Reynertson, K. A., Garay, M., Nebus, J., Chon, S., Kaur, S., Mahmood, K., … Southall, M. D. (2015). Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
 • Rizwan M, Rodriguez-Blanco I, Harbottle A, Birch-Machin MA, Watson RE, Rhodes LE. Tomato paste rich in lycopene protects against cutaneous photodamage in humans in vivo: a randomized controlled trial. Br J Dermatol. 2011 Jan;164(1):154-62. doi: 10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x. Epub 2010 Nov 29. PMID: 20854436.
 • National Health Services. Heat exhaustion and heatstroke. (2021). Recuperado el 26 de marzo de 2021.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.