Güneş Koruyucu Nemlendirici Yerine Kullanılır Mı?

Güneş koruyucuların cildi nemlendirmesi mümkün müdür? Bu yazımızda, bu soruyu cevaplayacağız ve cilt bakımına ilişkin bazı tüyolar vereceğiz.
Güneş Koruyucu Nemlendirici Yerine Kullanılır Mı?
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Güneş koruyucunuzu nemlendirici olarak kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Günümüzde piyasada kuru, yağlı ve karma ciltler için farklı güneş koruyucular satılmaktadır. Bu alternatifler sayesinde, nemlendirici kullanmak yerine sadece güneş koruyucu sürmeyi tercih edebilirsiniz.

Pek çok kişi güneş koruyucuyu sadece yaz mevsiminde kullanmaktadır çünkü yüze birden fazla krem sürmek aşırı terlemeye yol açabilmektedir. Bu nedenle yılın bu mevsiminde insanlar nemlendirici kullanımını oldukça azaltıyor. Peki, nemlendirici yerine güneş koruyucu kullanmak iyi bir fikir midir?

Bugünkü yazımızda, güneş koruyucuları nemlendirici olarak kullanmanın mümkün olup olmadığından bahsedeceğiz. Ayrıca, arkasından güneş koruyucu sürmeseniz de her gün nemlendirici kullanmaya gerek olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Güneş koruyucu kullanmanın amacı

İlk olarak, güneş koruyucularının işlevinden bahsedelim. Bu ürün, cildi UV ışınlarından korumak için tasarlanmıştır. Güneş koruyucu, bu ışınların cildinize nüfuz etmesini ve ilerde cilt kanserine neden olabilecek zarara yol açmasını engeller.

Ciltte yağlı bir kalıntı bırakmayan ve suya dayanıklı güneş koruyucular bulmak mümkündür. Bununla birlikte, güneş koruyucu kozmetik bir ürün değildir. Cildi korumaya yarayan bu ürünler, kırışıklıkların erken oluşumunu önlemez veya cildinizi nemlendirmez.

nemlendirici sürmek

Yani, güneş koruyucuyu yağlı ciltle mücadele etmek amacıyla veya akne tedavisinde kullanmanın hiçbir faydası olmayacaktır.

Güneş koruyucular, hiçbir yüz bakımı ürününün yerini tutmaz çünkü güneş koruyucunun tek amacı cildi güneşin zararlı ışınlarından korumaktır.

Güneşten koruyucu etkisi olan nemlendiriciler

“Madem güneş koruyucuların tek amacı cildimizi zararlı ışınlardan korumak, o zaman neden bazı nemlendiriciler güneş koruma faktörü içeriyor?” diye düşünebilirsiniz.

Kırışıklıkları azaltmak ve cildi nemlendirmek için tasarlanan bir kozmetik krem, çok fazla güneş koruyucu içermeyebilir çünkü bu iki madde bir araya geldiğinde, güneş koruyucunun etkisi azalır. Bu tür kremlerde genellikle 15 faktörlük bir güneş koruyucu kullanılır.

Güneş koruyucu ürünleri günlük herhangi bir nemlendirici ile karıştırmak, ürünün etkisini azaltır ve siz güneşten korunduğunuzu düşünürken güneşin zararlı ışınlarına maruz kalırsınız.

Ek bir koruma kullanmadıkça, bu tür kremler uzun süre güneşin altında kalacağınız zamanlarda tercih edilmemelidir. Öte yandan, gün sonunda, güneş ışınlarının daha güçsüz olduğu zamanlarda bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Nemlendiricinizin üzerine güneş koruyucu sürmenin, koruma etkisini azalttığını düşünebilirsiniz. Ancak bu doğru değildir. Güneş koruyucunun etkisi sadece başka bir kremle karıştırıldığında azalır.

Güneş Koruyucu İlk Olarak Mı İkinci Olarak Mı Sürülmeli?

Şimdiye kadar anlattıklarımıza dayanarak, güneş koruyucuyu nemlendirici olarak kullanmamak gerektiğini biliyoruz. Bunun ardından başka bir soru daha ortaya çıkıyor; güneş kremi nemlendiriciden önce mi sonra mı sürülmeli?

cilt bakımı

Nemlendirici, güneş koruyucudan önce sürülmelidir. Eğer güneş kremini ilk sürerseniz, nemlendiricinin cildinize nüfuz etmesini engellemiş olursunuz. Özellikle yaşlanma karşıtı bir ürün kullanıyorsanız, ürün etkisini kaybeder.

Eğer kuru bir cildiniz varsa ve nemlendirici yerine güneş koruyucu kullanmayı tercih ederseniz, cildinizin daha fazla kurumasına yol açarsınız. Her zaman cilt tipinize uygun ürünler kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Kullanımdan sonra yüzünüzde aşırı parlaklığa sebep olmayan bazı hafif güneş koruyucular vardır. Bunlar ayrıca cildinizde bir katman oluşturmaz bu yüzden güneş koruyucuları diğer kremlerle karıştırmanıza gerek yoktur. Bunun yanı sıra, güneş koruyucuyu her mevsim kullanmanız gerektiğini de unutmayın. Sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında da cildiniz güneş ışınlarına maruz kalmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.