Saçlarınızı Güneşten Korumanız İçin En İyi Öneriler

Güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan hasarı önlemek için kılcal damarların hidrasyonu büyük önem taşır.
Saçlarınızı Güneşten Korumanız İçin En İyi Öneriler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Saçlarının parlak ve sağlıklı olması herkesin hoşuna gider ve bu sebeple de güzelliğine ve sağlığına dikkat eden tüm insanlar yıl boyunca saçlarına iyi bakarlar. Eğer siz de böyleyseniz, saçlarınızı güneşten nasıl koruyacağınızı bilmeniz oldukça büyük önem taşır.

Serbest radikallerin olumsuz etkileriyle savaşmak için gerekli adımlar atıldığı sürece, güneşe maruz kalırken bazı önlemler almak oldukça sağlıklı olacaktır. Saçlarınızı oksijenle açtığınızda saçlarınız cansızlaşır, rengini ve parlaklığını yitirirler. Bu yüzden saçınızın sağlıklı görünmesini istiyorsanız, bu bahsedeceğimiz önerileri denemeniz faydalı olabilir.

Saçlarınızı Güneşten Korumamanızın Yaratacağı Riskler

Saçlarınız yüzünüzü çerçeveler ve kişiliğinizi yansıtır. Bu yüzden saçlarınızı özellikle güneşin olumsuz etkilerine karşı korumanız oldukça önemlidir.

Bunu dikkate almayan kişiler genellikle saçlarının kuruluğundan ya da kırılmasından şikayet ederler. Fakat kesime ya da kuaför salonlarında pahalı bakım yöntemlerine gerek kalmadan saçların yıpranması önlenebilir.

Mükemmel Saçlar İçin Çözüm ve Öneriler

1. Saçlarınızı Güneşten Koruyan Mandalina ve Jojoba Yağı

saçlarınızı güneşten korumak için yağ

Saçlarınızı güneşten korumanızın en iyi yolu saçlarınızın en başta hasar görmesine engel olmaktır. Bu sebepten ötürü, iki doğal malzeme ile evde kendiniz kılcal damarları koruyucu bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Jojoba yağı saçı nemlendirir ve sebuma benzer bir dokusu vardır, bundan dolayı, çok yağlı değildir. Ayrıca, mandalina harika aromasının yanı sıra saç liflerine parlaklık katar ve onları canlandırır.

Malzemeler.

 • 4 yemek kaşığı jojoba yağı (60 ml)
 • 10 damla saf mandalin özü yağı

Yöntem ve Uygulama:

 • Malzemeleri karıştırın.
 • Ardından bir sprey şişesine koyabilirsiniz. Ürünü saçınıza daha iyi dağıtabilmeniz için şişeye yarım bardak (100 ml) su eklemenizi tavsiye ederiz.
 • Bunun yanında bir kavanozda saklayıp avuç içlerinize dökerek parmaklarınızla saçlarınızı tarıyormuşsunuz gibi saçlarınıza dağıtabilirsiniz.

2. Saçlarınızı Güneşten Korumak İçin Şapka Kullanmayı Deneyin

Saçlarınızı güneşten korumanın en pratik ve kolay yolu şapka takmak ya da eşarp bağlamaktır. Kendinize has bir tarz yaratmak için sayısız seçeneğe erişebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise mümkün olduğunca şemsiyenin altında durmaktır. Güneş ışınları saçlarınızı yine de etkilese de, daha az zarar verecektir.

Ayrıca günün hangi saatinde olunduğuna da dikkat edin. Öğlenleri güneşin yaydığı radyasyon çok daha yoğundur.

3. Suya Dikkat Edin

Güneşin yanı sıra yüzme havuzu ya da deniz suyunun da saç sağlığınızı etkilediğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Buna özellikle suyun içinde olduğunuz güneşli günlerde dikkat edin. Saçınızı çok sık ıslatmamanızı öneririz.

Yüzdükten sonra saçlarınızı banyo suyu ile durulamanız faydalı olacaktır. Bu sayede tuzun, klorun ya da diğer maddelerin fazlasından kurtulacak ve saçınızda bir hasar oluşmasını önleyeceksiniz.

saçlarınızı güneşten

4. Saç Yıkamasından Önce Kullanılacak Ev Yapımı Bir Maske

Eve döndüğünüzde banyo yapmadan önce basit ev yapımı bir saç maskesi uygulamak için uygun bir zaman yaratabilirsiniz. Saçlarınız kuru haline göre besleyici maddeleri daha iyi bir biçimde emecektir.

Malzemeler:

 • 1 yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı (30 ml)
 • 1 yemek kaşığı limon suyu (15 ml)

Yöntem ve Uygulama:

 • Üç malzemeyi de iyice karıştırın. Eğer maskenin saçınıza daha iyi uygulanmasını istiyorsanız, bir ya da iki yemek kaşığı su ekleyebilirsiniz.
 • Maskeyi kuru saçınızın tümüne uygulayın ve yarım saat boyunca saçınızda bekletin.
 • Ardından saçınızı normalde yaptığınız gibi yıkayın.

5. Doğal Nemlendirici Bir Şampuan

Son olarak, güneş ışığının kılcal damar dehidrasyonuna sebep olmasına engel olabilmek için kullandığınız şampuanlara da göz atabilirsiniz. Aloe vera, Hindistan cevizi ya da Hindistan cevizi yağı, bitki özleri ve esansları gibi doğal maddelerden yapılan doğal şampuanları tercih ediniz.

Sülfat ve alkol saçın kurumasına sebep olur ve bu maddeler şampuanların içeriğinde yer alabilirler. Şampuanların etiketlerini okumanız daha iyi bir tercih yapmanız için yardımcı olabilir. Ayrıca, hava güneşli olduğunda, saçınızı kurumaktan ve hasar görmekten koruyan şampuanlar kullanmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hegel, P., Mabe, G., Brignole, E. A., & Pereda, S. (2013). Phase equilibrium engineering of jojoba oil extraction with mixed-CO 2 + propane solvent. Journal of Supercritical Fluids. https://doi.org/10.1016/j.supflu.2012.12.001

 • Wester, V. L., van der Wulp, N. R. P., Koper, J. W., de Rijke, Y. B., & van Rossum, E. F. C. (2016). Hair cortisol and cortisone are decreased by natural sunlight. Psychoneuroendocrinology. https://doi.org/10.1016/j.psyneuen.2016.06.016


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.