Güneşten Yanmış Cildi Rahatlatmak İçin Ev Tedavileri

Dermatologlara göre, güneşten yanmış cildi aydınlatmaya odaklanmak yerine, onu nemlendirmek ve ona uygun bakımı vermek tavsiye edilir. Bu makalede daha fazlasını öğrenin.
Güneşten Yanmış Cildi Rahatlatmak İçin Ev Tedavileri

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Dikkat etmediğimiz ve eşit olmayan bir bronzluk yaşadığımızda ve kıyafetlerimizin iz çıktığında, çoğu zaman kendimizi çok rahat ve güzel hissetmiyoruz. O zaman çözümün güneşten yanmış cildi rahatlatmak olduğunu düşünebiliriz.

Ancak maruz kalmanın sonuçları estetik olarak hoş olmasa da en önemli şey güneşten yanmış cildi aydınlatmak değil, onu mümkün olan en iyi şekilde nemlendirmeye ve bakım yapmaya çalışmaktır.

Ancak bu şekilde kızarıklığı hafifletmeyi ve tonu eşitlemeyi başarabiliriz. Bu veya benzeri durumlarda cilde nasıl bakacağınız konusunda şüpheleriniz varsa, Dr. Rocío Gil Redondo’nun belirttiği gibi her zaman bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

Önerilerden bazılarına daha yakından bakalım.

Güneşten yanmış cildi rahatlatmak için ev ilaçları

Güneşten yanmış cildi rahatlatmak ve hatta ilişkili semptomları (yanma ve kuruluk gibi) hafifletmek için önerilen bazı ev tedavi yöntemleri vardır.

Şu makaleyi de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Havucun Cilt İçin İnanılmaz Faydalarını Keşfedin

Aloe Vera

Aloe vera , cilt bakımında estetik ve sağlık açısından yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Nemlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda güneş yanığından kurtulmayı da sağlayabilir.

Bu durumda kullanmak için bir sapını kesin, ortadan ikiye açın, posasını ayıklayın, bol su ile temizleyin ve ardından jel olarak etkilenen bölgeye uygulayın.

Ancak aloe veranın iyi sonuçlar vermesi için uygulamasında tutarlı olmamız gerekir. Ve genellikle 1. ve 2. derece termal yanıklar durumunda kullanımını kabul edenler olsa da, diğerleri bundan kaçınmayı önerir.

Aslında, aloe veraya alerjisi olan bazı insanlar var, bu nedenle rahatsızlığı veya yanığı gidermek için bu veya başka herhangi bir doğal elemente başvurmadan önce cilt tipinizi bilmek çok önemlidir.

Limon suyu

Bu, yapılması son derece basit bir ev ilacıdır. Bir limonu sıkın ve bir bardakta (250 cc) suyla seyreltin. Ardından limon suyunu bir pamuklu çubukla etkilenen alan üzerinden nazikçe gezdirerek uygulayın.

Bunun yerine limon kabuğu rendesini lapa olarak da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, cildi lekeleyerek ters etkiye sahip olabileceğinden, bu yöntemi uygularken güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Yoğurt ve süt

Mükemmel prebiyotikler olmanın yanı sıra hem yoğurt hem de süt, kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Süt kullanılması halinde, soğuk kompreslerde uygulanabilir. Bununla birlikte, tahriş edici olabileceğinden, önceki çözümde olduğu gibi benzer önlemler alınmalıdır.

Yulaf ezmesi

tahıl ile yulaf kase
Yulaf, iyi sindirime katkıda bulunan bir besindir. Ayrıca, doygunluk hissetmenize yardımcı olurlar.

Yulaf ezmesinin dermatit tedavisindeki etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle güneşten yanmış cildi yatıştırmada ve aydınlatmada etkili olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda antioksidan ve antiinflamatuardır.

Uygulamak için yulaf ezmesini soğuk suda seyrelterek macun yapın. Bu, etkilenen cilt bölgesinde maske olarak kullanılabilir. 20 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Papatya

Papatyanın antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılır, bu nedenle güneşten yanmış cildi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Kullanmak için, sanki onu içecekmişsiniz gibi bir papatya infüzyonu yapabilirsiniz. Ancak bu durumda pamuklu ped ile nazikçe uygulamadan önce soğumaya bırakmalısınız.

Papaya güneşten yanmış cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir

Papaya’nın doğal bileşimi olan papain, çeşitli çalışmalarda belirtildiği gibi, yanık durumlarında bile cildin yenilenmesine yardımcı olma konusunda yüksek etkilere sahiptir.

Güneşten yanmış cildi aydınlatmak için olgun bir papayayı ezin ve etkilenen bölgeye uygulayın, etki etmesi için on dakika bekletin. Daha sonra su ile yıkayınız.

Yumurta beyazı

Yumurta akı yüksek protein içeriğine sahiptir, bu nedenle cildi beslemeye yardımcı olurlar. Yumurta aklarının hazırlanması ve uygulanması da çok basittir: iki veya üç yumurta akını köpürene kadar çırpın. 15 dakika ciltte etki etmesi için bırakın ve ardından ılık su ile yıkayın.

Güneşten yanmış cildin bakımı ve aydınlatılması

Güneşten yanmış cildi aydınlatmaktan çok, ona bakım yapmak ve nemlendirmek, böylece yenilenmesine katkıda bulunmak gerekir. Bu birkaç yolla yapılabilir.

Daima güneş koruyucu kullanın

Her gün güneş koruyucu uygulamak ve gerektiğinde yenilemek güneş yanığını büyük ölçüde önleyebilir ve ayrıca eşit olmayan bir cilt tonuna sahip olmanızın da önüne geçebilir. Bu, özellikle hepimizin çekici bir bronzluk sergilemek istediğimiz yaz sezonunda çok önemlidir.

Güneşten yanmış cildi aydınlatmak için hem içten hem dıştan nemlendirin

Yeterli güneş kremi sürmeye ek olarak, hem içeride hem dışarıda iyi bir nemlendirme sağlamalıyız. Bu, güneş kreminden sonra iyi bir güneş sonrası nemlendiricisi uyguladığımızdan emin olmamız gerektiği anlamına gelir – sadece güneşe en çok maruz kaldığımızı hissettiğimizde değil, günlük bir rutin olarak.

Ek olarak, iyi bir iç hidrasyon sağlamalıyız. Bu, yeterince su içtiğimizden ve bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olan meyveleri tükettiğimizden emin olmamız gerektiği anlamına gelir. En popüler seçeneklerden bazıları karpuz ve kavun olma eğilimindedir, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz daha pek çok şey vardır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Şunları da okumak hoşunuza gidebilir: Cilt Kollajenini Yenileyebilen 10 Güzellik Bakımı

sahilde güneşlenen bronz kadın
Aydınlatma ile ilgili değil, güneş ışınlarından zarar görmüş cildin bakımıyla ilgili.

Güneş yanığını önlemek anahtardır

Tüm bu çözümlere rağmen güneşe çok fazla maruz kalmamanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bazen sadece güneş kremi sürmek yeterli değildir. Şu sorulara cevap vermeliyiz: Gün içinde yeniliyor muyuz ya da cildimiz için yeterli bir koruma faktörü kullanıyor muyuz?

Ayrıca bizi güneşten koruyan diğer unsurları da unutmamalıyız. Örneğin güneş gözlüğü, şapka, omuzlarınızı kapatacak havalı bir şal… Kısacası bunların hepsi cildin güneşten yanmasını önleyecek aksesuarlar.

Güneşte yanmış cilt sadece istenmeyen lekelere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda bizi cilt kanserine karşı savunmasız hale getirir. Bu yüzden kendinizi korumak çok önemlidir. Bunu yapmak için çok fazla seçeneğimiz olduğuna göre, neden onları kullanmayasınız?

Güneş kremi olmadan asla dışarı çıkmayın, plajda veya havuzda şemsiye kullanın ve güneş gözlüklerini unutmayın. Önlemek en iyi çözümdür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Castañeda Gameros, Paola, & Eljure Téllez, Juliana. (2016). El cáncer de piel, un problema actual. Revista de la Facultad de Medicina (México)59(2), 6-14. Recuperado en 28 de junio de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0026-17422016000200006&lng=es&tlng=es.
  • Rodríguez Domínguez, Ileana, Santana Gutiérrez, Odalis, Recio López, Orlando, & Fuentes Naranjo, Marilín. (2006). Beneficios del Aloe Vera l. (sábila) en las afecciones de la piel. Revista Cubana de Enfermería22(3) Recuperado en 28 de junio de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192006000300004&lng=es&tlng=es.
  • Suárez, S., & Jazmín, D. (2015). Plan para elaboración y comercialización de una crema corporal aclaradora, que contenga dióxido de titanio y extracto de limón, para mujeres que presenten hiperpigmentación, en la ciudad de Guayaquil (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Químicas).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.