Hafızayı Korumak için 6 Doğal Yol

Hafıza kaybına karşı korurken sinir dokusunu güçlendiren birçok farklı yiyecek ve çay olduğunu biliyor muydunuz? Deneyin! 
Hafızayı Korumak için 6 Doğal Yol
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Hafızanız sahip olduğunuz en önemli şeylerden biridir. Bu yüzden, bazı şeyleri hatırlayamadığınızı ya da yanıldığınızı düşünüyorsanız, hafızayı korumak için birkaç doğal çözümü denemenizi öneriyoruz.

Genlerinizin vücudunuzun işleyişinde büyük bir rol oynadığın unutmayın. Ancak hafızanızın düzgün çalışmasını kontrol etmenize yardımcı olacak bazı etkenler vardır. Gelin hafızayı korumak için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Hafızayı korumak için dikkat etmemiz gerekenler

gününüzü etkileyen hafıza problemleri

İlaç kullanımı ve vücuttaki değişiklikler bu durumu tetikleyebilir.  Bazı ilaçlar beyninizi uyku moduna alır ve bazı somut detayları hatırlayamamanıza sebep olur. Bu ilaçlardan bazıları:

 • Antidepresanlar
 • Antihistaminler
 • Diyet hapları
 • Tansiyon ilaçları

Bu yüzden doğal alternatifler önerilmektedir. Göz önüne almanız gereken bir başka etken ise hormonal değişikliklerdir. Bu değişikliklere hamileliği ya da menopozu örnek gösterebiliriz.

Bu durumlar konsantrasyonu zorlaştırır ve unutkanlığı artırır. Ancak bu zamanlarda bu gibi hafıza problemleri normal olarak kabul edilir. Uykusuzluk da hafızayı etkileyen bir başka etkendir. Bir çok farklı çalışmaya göre, uzun süre uyanık kalmak reflekslerinizi ve hafızanızı değiştirebilir.

Hafızayı korumak için doğal yöntemler

1. Spor yapın

Fiziksel aktivite hafıza kaybı yaşama riskini azaltır. Aynı zamanda yeni beyin hücrelerinin oluşmasını sağlar. Özellikle kardiyovasküler egzersizler çok etkilidir. Öte yandan, bazı günlük aktivitelerle de beyninizi güçlendirebilirsiniz. Örneğin:

 • Okumak
 • Bulmaca çözmek
 • Satranç gibi strateji oyunları oynamak
 • Enstrüman çalmak 

Stresinizi kontrol etmeyi öğrenmek de çok önemlidir. Bazı nefes alma teknikleri, meditasyon ya da yoga yapmayı deneyebilirsiniz. Tüm bunların yanında iyi bir uyku düzenine sahip olmalısınız. Beynin bilişsel kısmının gelişimi ve hafızayı korumak için uyku çok önemlidir.

2. Hafızayı korumak için Ginkgo çayı

Hafızanızı yiyeceklerle de güçlendirebilirsiniz. Örneğin Ginkgo biloba kılcal damarlardaki dolaşımı artıran bir bitkidir. Aynı zamanda kılcal damarları güçlendirir ve çatlamaya karşı korur. Bu şekilde, beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz ve hafızanızın kaybolmasını önlemiş olursunuz. Bu bitkiden yararlanmak için çayını yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı Ginkgo biloba
 • 1 bardak su

Hazırlanışı

 • Bir bardak suyu ısıtın. Kaynamaya başladığında bir yemek kaşığı ginkgo ekleyin.
 • 3 ila 5 dakika demleyin ardından süzün ve için.
 • Günde iki bardağa kadar içebilirsiniz. 

3. Ginseng

ginseng

Ginseng hafızanıza yardımcı olan bir başka yiyecektir. Damar genişletici olarak görev yaptığı için beyindeki kan akışını hızlandırır böylece beyniniz daha iyi çalışır. Aynı zamanda algılama kapasitesini artırır ve öğrenmeyi kolaylaştırır.

4. Yaban mersini

Yüksek miktarda içerdikleri antosiyaninler sayesinde yaban mersininin hafıza, öğrenme ve nöronlar arasında daha iyi bağlantı kurmak bilişsel işlevler üzerinde pozitif etkisi vardır. Üstelik beyninize zarar görme riskini azaltır. Doğrudan yiyebilir, suyunu ya da çayını içebilirsiniz. İşte yaban mersini çayı tarifi:

Malzemeler

 • 1 bardak su
 • 1 yemek kaşığı kuru yaban mersini

Hazırlanışı

 • Suyu ısıtın. Kaynamaya başladığında kuru yaban mersinlerini ekleyin.
 • 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 • Süzün ve günde 2 kere bu çayı için.

5. Kuru yemişler

Kuru yemişler yüksek miktarda içerdikleri omega 3 yağ asidi ve E vitamini sayesinde beyniniz için çok yararlıdır. Bilişsel yıkımlarla mücadele etmekte oldukça başarılıdır, hafızayı artırır ve güçlendirir. Hafızanızın gerilediğini düşünüyorsanız, beslenmenize kuru yemişleri de eklemekten çekinmeyin.

6. Ispanak

hafızayı korumak için ıspanak

Hafızayı korumak için en çok önerilen yiyeceklerden biri de ıspanaktır. İçerdiği yüksek miktarda lütein sayesinde beyin hücresi koruyucusu olarak görev yapar ve hücre dejenerasyonunu önler. İçindeki folik asit de hafıza kaybına karşı korur ve konsantrasyonu artırır.

İlginizi çekebilir ...
Hafıza Kaybıyla Savaşan Doğal Yiyecekler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hafıza Kaybıyla Savaşan Doğal Yiyecekler

Herkes hafıza kaybı konusunda endişeli.Bu, Alzheimer hastalığının ilk işareti. Ancak hafızanın kötüleşmesi yaşlanmanın sebep olduğu normal bir duru...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wilson, B. A. (2011). Memoria. In Rehabilitación Neuropsicológica. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-2066-7.00004-5.
 • Morgado, I. (2005). Psicobiología del aprendizaje y la memoria: Fundamentos y avances recientes. Revista de Neurologia.
 • Geng, J. S., Dong, J. C., Ni, H., Wu, T., Jiang, K., & Wang, G. H. (2009). Ginseng for cognition. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007769.
 • Rodríguez-Fernández, J.M, García-Acero, M. &  Franco, P. (2013). Neurobiología del estrés agudo y crónico: su efecto en el eje hipotálamo-hipófisis-adrenal y la memoria. Univ. Méd., 54(4), 472-494.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.