Doğal Şeker Alternatifleri Nelerdir?

Yiyeceklerinizi tatlandırırken şekerden çok daha sağlıklı alternatifler vardır. Ek olarak, bunlar size daha çok fayda sağlar. Ancak bunların işlenmiş olanlarını değil organik olanlarını aramanız gerekir.
Doğal Şeker Alternatifleri Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gittikçe daha fazla insan sağlıklı ve doğal şeker alternatifleri için arayışa giriyor. Sonuçta, fazla miktarda işlenmiş şekeri tüketmek, metabolik ve koroner problemlerin gelişimiyle ilgili faktörlerden biridir.

Gıda endüstrisi bu etkileri yıllardır gizlemeye çalışmıştır. Bununla birlikte güncel çalışmalar, rafine şekerin vücudunuz için ne kadar tehlikeli olduğunu göstermektedir.

Rafine şeker lezzetli ve milyonlarca insanın beslenme düzeninin kaçınılmaz bir parçası olsa da, vücudunuzdaki varlığı ciddi dengesizliklere neden olabilir. En rahatsız edici şey bağımlılık yapıcı olmasıdır. Ayrıca, günlük olarak yediğiniz çok çeşitli ürünlerde bulunur.

Ancak giderek artan sayıda kişi şeker tüketiminin olumsuz etkileriyle ilgili endişe duymaya başlamıştır. Bu nedenle, bu insanlar rafine şekeri beslenme düzenlerinden mümkün olduğunca çıkararak tedbir almaktadırlar.

İyi haber şu ki; bazı doğal şeker alternatifleri vardır. Birkaç kalori karşılığında, tatlandırıcı olarak veya çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz. Bu doğal şeker alternatifleri ile ilgili bilgi almak ister misiniz?

Bu makalemize de göz atın: Şekersiz Bir Diyet için 5 Alternatif

1. Doğal şeker alternatifleri: Hindistan cevizi şekeri

Hindistan cevizi şekeri

Hindistan cevizi şekeri geleneksel Asya mutfağında bir tatlandırıcı olarak kullanılan doğal bir üründür. Buna rağmen, batılı ülkeler bu malzemeyi sadece birkaç yıldır kullanmaktadır. Genel olarak rafine şekerlerden daha sağlıklı bir seçenektir.

Glisemik indeksi yalnızca 35’dir. Buna ek olarak, sağlığınıza faydalı olan önemli miktarda mineral sağlar. Aslında, içeriğindeki C vitamini seviyesi de oldukça yüksektir ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük miktarı almanıza katkıda bulunur.

Bu nedenler de size yetmediyse, bu dünyadaki en sürdürülebilir tatlandırıcılardan biridir. Hindistan cevizi şekeri, çevre için faydalı bir ağaçtan gelir. Hindistan cevizi palmiyesi yeryüzünü onarır, fazla suya ihtiyaç duymaz ve hektar başına şeker kamışından daha fazla şeker üretir.

2. Yacon şurubu

Yacon şurubu, düşük glisemik endeksi ve önemli mineral ve besin maddelerinin yüksek içeriği için öne çıkan doğal şeker alternatifleri arasındadır. Yacon şurubu tüketmek kan şekeri seviyenizi ve metabolizmanızı etkilemez. Bütün bunlar, çok kalorisi olmadığı için gerçekleşir.

Geleneksel şekerle olanın aksine, kilo vermeyi destekleyerek çalışır ve bağırsak hareketlerini normalleştirir. Tatlı bir lezzeti vardır ve baldan daha akıcı bir kıvama sahiptir. Diğer özelliklerinin yanı sıra, çok etkili bir probiyotik olarak öne çıkar.

3. Bal

bir kavanoz bal

Organik bal, dünyada en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan şeker alternetifi madddelerden biridir. Yüksek enerji değeri göze çarpar. Ek olarak, gerekli besin maddeleri ve antibiyotik bileşikleri vardır.

Bununla birlikte, biraz yüksek kalorili bir içeriğe sahiptir. Yine de, tarifleri tatlandırmak için en iyi seçeneklerden biridir. Bunun nedeni balın metabolik işlevlerinizi etkilememesidir.

Yararlanabileceğiniz yüzlerce tıbbi uygulaması bile vardır; pek çok hastalığı engeller ve tedavi eder. Bu nedenle, kalitesini ve özgünlüğünü doğrulamak önemlidir. Bunun nedeni, bazı şirketlerin rafine edilmiş versiyonlarını dağıtmaları veya geleneksel şekerle karıştırmalarıdır.

4. Stevia

Stevia piyasadaki en popüler alternatif tatlandırıcı olmayabilir; ancak en tatlı ve en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Tatlandırıcı olma özelliği geleneksel şekerin sınırlarını aşar.

Bununla birlikte, size çok fazla kalori vermez ve kan şekeri düzeyini yükseltmez. Doğal haliyle çok tatlı olduğu için, çoğu selüloz tozu veya kullanımı kolaylaştıran diğer maddelerle karıştırılır.

5. Agave şurubu

minik şişede agave şurubu

Bu doğal ürün Orta Amerika’ya özgüdür. Rafine edilmiş şekeri değiştirmek için en popüler seçeneklerden biridir. Bunun nedeni, glisemik indeksinin yalnızca 30 olmasıdır. Bu değer geleneksel şekerin yarısından azıdır.

Bu, vücudunuzun bu şekeri daha yavaş özümseyeceği anlamına gelir. Bu sayede agave şurubu kan şekerinizin kontrolünü kaybetmenize neden olmaz veya yüksek seviyelere çıkmasına sebep olmaz.

Bunun yerine, iyi bir zihinsel ve fiziksel performans hissetmek için önemli bir enerji kaynağıdır. Mağazalarda iki çeşit bulabilirsiniz; ancak en iyisi daha koyusunu seçmektir. Çünkü daha hafif şuruptan daha az rafine edilmiştir. Şekerden% 25 daha tatlıdır ve balın kullanıldığı şekilde kullanılır.

Sağlıklı alternatifleri tercih edin

Çok iyi bilinmese de, bu doğal şeker alternatifleri, sağlığınızı etkilemeksizin yiyeceklerinizi tatlandırmak için en iyi seçeneklerdir. Bununla birlikte, bunların hepsinin düşük kaliteli çeşitlerinin de olduğunu unutmamalısınız.

Bunlar, şeker, mısır şurubu ve özelliklerini etkileyen diğer kimyasallarla karıştırılabilir. Her ne kadar biraz daha fazla maliyete sahip olsa da,% 100 organik seçenekleri tercih edin.

İlginizi çekebilir ...
İçinde Bu Kadar Şeker Olduğunu Bilmediğiniz 9 Yiyecek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İçinde Bu Kadar Şeker Olduğunu Bilmediğiniz 9 Yiyecek

Makul miktarda olduğu takdirde şekerli yiyecekler, vücudunuz için oldukça gereklidir. Ancak çok fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.