Kilo Verdiren Bitki Çayları Nelerdir?

Çayları kilo vermek için yaptığınız diyetin bir parçası yapmak faydalı olabilir çünkü sıvı tutulumunu azaltırlar. 
Kilo Verdiren Bitki Çayları Nelerdir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bitki çayları ve karışımlar, bir yandan lif sağlarken bir yandan da vücudunuzu fazla sıvılardan ve toksinlerden arındırırlar. Bu yüzden yağ yakmak ve kolestrol seviyenizi düşürmek için başvurulabileceğiniz harika bir yöntemdir. Kilo verdiren bitki çayları hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yine de bu şifalı bitkilerin mucize çözümler olmadıklarının ve tek başlarına sonuç getirmeyeceklerinin altını çizmekte fayda var. Bu nedenle sonuca ulaşmak için, sağlıklı ve dengeli bir diyetin bir parçası olmalılar.

Bu sayede, bu çaylar kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda karaciğer ve pankreas gibi hayati organlarınızın da iyi durumda olmasını sağlarlar. Bu yazıda size en iyi seçeneklerin birkaçından bahsedeceğiz.

Kilo Verdiren Bitki Çayları Nelerdir?

Yeşil çay

iki bardak yeşil çay

Yeşil çay, kateşin ve izoflavon gibi antioksidanlar açısından zengin bir bitkidir. Bu bileşenler vücudunuzda erken hücresel yaşlanmayı engeller. Ayrıca kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır. Böylece damar sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.

Bunun yanında potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde vücudunuzdaki fazladan sıvıların dışarı atılmasına yardımcı olur. Yeşil çayı farklı şekillerde tüketebilirsiniz:

 • Çay: Sıcak veya soğuk tüketebilir, içine başka malzemeler atabilirsiniz.
 • Toz: Pek çok tarifin içinde toz şeklinde yer verilebilir.
 • Kapsül: Kapsülün kalitesinin çayın kökenine ve nasıl bir işlemden geçtiğine bağlı olduğunu unutmayın. Tavsiye edilen doz için bir uzmana danışın.

Enginar

Enginar vücudunuzdaki fazla sıvıyı atmanıza yardımcı olacak özelliklere sahiptir. Çay şeklinde tüketildiğinde idrar söktürücü özelliği vardır. Böylece toksinlerden arındırır. Diğer özellikleri ise şunlardır:

 • Metabolizmanız için çok önemli olan, magnezyum, kalsiyum, demir ve potasyum gibi minerallerden yüksek oranda bulundurur.
 • Sindirim sisteminizin düzene girmesine ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Böylece daha uzun süre tok hissedersiniz. Bu sayede yediğiniz besinleri daha rahat bir şekilde kontrol altında tutarak daha dengeli bir diyet uygulayabilirsiniz.

Esmer deniz yosunu

bir bardak yeşil çay

Esmer deniz yosununun pek çok farklı türü vardır. Yüksek ölçüde potasyum ve magnezyum içerir. Böylece vücudunuzdaki fazladan sıvının dışarı atılmasına yardımcı olur.

Ayrıca esmer deniz yosunu, suda kendi ağırlığının yüz katı ağırlığı emebilen bir madde olan aljinik asit açısından zengindir. Bu da vücudun sıvı tutulumu engelleme gücünü artırır.

Bunun yanında, karbonhidrat sağlar, yumuşatıcı ve idrar söktürücü özelliği vardır. İyodin açısından zengin olmasıyla da öne çıkar. Bu sayede tiroit bezini uyarır. Bunlara rağmen, sıvı tutulumuyla ilgili faydalı etkiler taşımasının yanında, kilo vermeye katkı sağladığına dair kesin bir kanıt yoktur.

Kırmızı biber

Kırmızı biber çayı içmek daha az kalori tüketmenize yardımcı olur. Listemizdeki diğer çaylar gibi kırmızı biber çayı da sıvı tutulumunu engeller. Kırmızı biber çayını düzenli olarak tüketerek metobolizmanızı yüzde 25 oranında daha fazla uyarabilirsiniz.

 • Her gün öğlen ile akşam arasına yayarak bir çay kaşığı kadar yutmak tavsiye edilir.
 • Kırmızı biber dengeli ve sağlıklı bir diyetin parçası olduğu sürece kilo vermeye yardımcı olabilir.

Diğer Bitki Çayları

Yıldız anason çayı

bitki çayları

Yıldız anason çayından yapılan karışımları tüketmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca vücudunuzun toksinlerden ve fazla sıvıdan kurtulmasını sağlayan harika bir idrar söktürücüdür.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 2 veya 3 adet yıldız anason tohumu

Hazırlanışı

 • Bir bardak kaynar suya 2 veya 3 adet yıldız anason tohumunu ekleyin ve günde bir kez için.

Naneli bitki çayları

Nane çayı iştahınızı kapatır. Böylece daha az yemenizi ve daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Diğer çaylar gibi sıvı tutulumu ve kilo verme için de faydalıdır.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 1 çay kaşığı nane yaprağı (15 g)

Hazırlanışı

 • Bir bardak suyu ısıtın ve kaynamaya başlayınca nane yapraklarını ekleyin
 • Birkaç dakika demlenmesi için bırakın.
 • Süzün ve için.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fei T., Fei J., Huang F., Xie T., et al., The anti aging and anti oxidation effects of tea water extract in caenorhabditis elegans. Exp Gerontol, 2017. 97: 89-96.
 • Rothenberg DO., Zhou C., Zhang L., A review on the weight loss effects of oxidized tea polyphenols. Molecules, 2018. 23 (5): 1176.
 • Ludy MJ., Moore GE., Mattes RD., The effects of capsaicin and capsiate on energy balance: critical review and meta analyses of studies in humans. Chemical Senses, 2012.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.