Yiyecekleri Daha Kolay Soymak için Mutfak Hileleri

28 Ocak, 2021
Bir şeyleri yanlış soymak, hem yiyeceğin tamamından faydalanamamamıza sebep olur hem de pişirme süresi uzar. Ürünleri daha verimli ve etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Hafta sonu geldiğinde sonunda evimizin ve evde pişirdiğimiz yemeklerin tadını çıkarabiliriz. Yemek kitabındaki tariflere bakarız ve pişirmeyi çok istediğimiz yemek dikkatimizi çeker. Ancak yiyecekleri daha kolay soymak işimizi ne kadar kolaylaştırırdı, değil mi? Okuyun!

Keşfedin: Sizi Zor Durumlardan Kurtaracak 8 Mutfak Hilesi

Yiyecekleri Daha Kolay Soymak

Günlük görevlerimizde geleneksel yol her şeyi daha iyi bir hale getirse de, yiyecekleri en verimli şekilde soymak için bu geçerli değildir. Bütün hayatımız boyunca yanlış soyduğumuz bazı yiyeceklere örnekler verirken, hatalarımızı nasıl düzelteceğimizle ilgili de bazı tavsiyeler vereceğiz.

1. Yiyecekleri daha kolay soymak: Sarımsağı soyarken sinen kokudan kurtulun

sarımsak ve soğan doğramak

Sarımsağı bıçakla temizlediğiniz için elinize almaya alıştıysanız, kokusunun ellerinizde neredeyse kalıcı olarak sindiğini fark etmişsinizdir. Sarımsağı iyice temizlemek istiyorsanız, kapalı bir kaba koyun ve sallayın. Bu basit hareketle hedefinize çok daha hızlı, rahat ve temiz şekilde ulaşabilirsiniz.

2. Yiyecekleri daha kolay soymak: Patatesleri ziyan etmeye bir son verin

Patatesle uğraşmanın geleneksel yolu onu soğukken soymaktır. Fakat, içi ve kabuğu arasındaki sıkılık ve sertlik, aslında her zaman kullandığımız yöntemi pek de uygun bir hale getirmez.

Bunun yerine, patatesleri kesin ve kaynar suyun içine koyun. Bir süre sonra sonucu gördüğünüzde şaşıracaksınız; zira patatesin kabuğunu bu şekilde kolayca çıkarabileceksiniz.

3. Yiyecekleri daha kolay soymak: Katı yumurtayı ellerinizi kullanmadan soyun

Yiyecekleri daha kolay soymak

Kaç kere yemeğinizin içinde yumurta kabuğuna denk geldiniz? Bu hepimizin başına mutlaka gelmiştir; çünkü ellerimiz düşündüğümüz kadar da mükemmel değildir.

Bunu deneyin ve yumurtanın kabuğunun ne kadar kolay soyulduğunu görün: Yumurtanın üstünden küçük bir parça kabuğu soyun ve bu açtığınız boşluktan üfleyin. Bu şekile harika ve kabuksuz bir yumurtaya, hızlıca ve kolayca kavuşacaksınız.

4. Kuruyemişlerle savaşmayın: Islatın veya kavurun

Badem, kuruyemişlerle uğraşmanın ne kadar zor olduğunun açık bir örneğidir. Aldığınız yemişler soyulmuş bile olsa, üzerinde ince bir tabaka olduğunu farkedersiniz.

Bu da yemişleri soymak için zor bir hale getirmektedir. Bu problemi çözmek için iki seçenek vardır: Yıkayın veya kavurun. Seçeneğiniz yemişleri tamamen çiğ yemek isteyip istemediğinize göre değişecektir.

5. Domates soymak çok kolaydır: Suyun sıcaklığı ile oynayın

yanlış soyulan gıdalar domates

Bu yöntem patatesi soyarkenki ile çok benzerdir. Domatesin kabuğu içine sıkı sıkıya yapışıktır. Bu yüzden, her zaman kullandığımız yöntemi kullanırsak problemler ile karşılaşabiliriz ve hatta kendimizi bıkmış bir halde bile bulabiliriz.

En pratik yöntem şudur: Domatesin üstünde küçük çizikler açın ve kaynar suya atın. Ardından buz dolu bir kabın içine atın; ki pişmesinler. Bu yöntemi uygulayarak domatesi rahatlıkla soyabilirsiniz.

6. Sert bir meyve ile uğraşırken bıçak yerine bardak kullanın

Kivi ve mango, soyulması zor olan meyvelerden bazılarıdır. Bu meyveler çok fazla su içerir, meyveyi elimizde tutarken meyvenin içindeki su çok fazla akar, sıçrar ve haliyle ziyan olmuş olur.

Geleneksel yöntemle soymak yerine, yarıya kesin ve soymak için bir bardağın ağız kısmını kullanın. Meyvenin içi ve suyu bardağın içine düşecektir. Dahası, hiç üzerinize sıçramaz ve meyvelerin besinlerini çok güzel bir şekilde alabilirsiniz.

7. Üç kesikle mükemmel mandalina

mandalina nasıl soyulur

Mandalinanın güçlü bir kokusu vardır. Fakat soymanın geleneksel yoldan başka bir yolu vardır ve bu mandalinanın kokusunun elimize sinmemesini sağlar: Meyveyi fotoğrafta gördüğünüz gibi 3 kez kesin ve kitap gibi nasıl rahat bir şekilde açıldığını görün.

8. Muzu cips paketi açarmış gibi soyun

Muzu soymanın geleneksel yolu, muzu diğer muzlardan ayırmaya çalıştığımız andan itibaren başlar. Fakat geleneksel yöntem en yavaş yöntemdir. Bu yöntemi izlemek yerine, muzun alt kısmını çevirin ve parmaklarınızı bir paket cipsi açarken koyduğunuz gibi koyun.

Bu tek adımla muzu soyabilirsiniz. Bütün bunları da düşünerek, bazen günlük görevleri de zor yoldan yaptığımızı farkederiz. İşte bu yüzden en iyi yaklaşım yeni yöntemlere açık olmaktır; böylece hatalı veya verimsiz soyma gibi şeyleri önleyebilirsiniz.